Vaimne tervis

Märt Avandi depressioonist: sa ei taha ärgata ja kõik, mis sind ees ootab, tundub ületamatu, sest nii raske on

Märt Avandi Viljandi triatlonil.Foto: Marko Saarm/Sakala/Scanpix

ETV alustas 10. septembril uue saatesarjaga “Selge pilt”, kus lahatakse vaimse tervise probleeme. Avasaates kõneles oma kogemusest depressiooniga armastatud näitleja Märt Avandi.

“Mingeid võnkeid on ka hilisemas elus olnud, aga tõsisemalt põdesin ma depressiooni 20 aastat tagasi, enne lavakasse astumist. See kestis umbes pool aastat,“ avaldas näitleja.

Ta kirjeldas, et tunne oli peaaegu väljakannatamatu. Väga raske oli näiteks hommikuti ärgata, sest kõik, mis ees ootas, tundus ületamatu raskusena. Ka värvid kadusid elust sõna otseses mõttes ära ja kuigi ta mõistis, et näiteks puulehed on rohelised, tundus kõik ikkagi ühtlaselt hall.

“Õhtuti oli tavapärane, et hakkasin ilma igasuguse põhjuseta nutma, sellised nutuhood olid, et ma oskasin juba seda ette näha ja leida endale mingisugune nurgake, kus keegi ei näe. Seda juhtus ka ootamatutel hetkedel,” meenutas Avandi ning tunnistas, et kui püüab meenutada, mis tol ajal, novembris 1999 toimus, siis väga hästi see meelde ei tule.

Esimesed paar kuud lootis mees, et saab omal jõul hakkama, kuid siis otsustas ikkagi otsida abi spetsialistilt. Psühhiaatri sõnul oli tegemist üsna sügava depressiooniga ning ta kirjutas Avandile välja antidepressandid. “Need hakkasid tasapisi mõjuma. August väljatulek kestis paar kuud,” rääkis näitleja.

Hiljem õppis ta ära tundma märke, mis võivad depressiooni taas esile kutsuda. Elu on pannud Avandi olukordadesse, kus meeleolulangus oleks võinud taas tekkida, ometi on ta seni uutest episoodidest pääsenud.

Avandi sõnas, et tema antidepressant on jooksmine ning praegu voolib ta vormi näiteks triatlonitrenniga, mis aitab lisaks füüsisele hoida kenasti vormis ka vaimset tervist.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.