Psühholoogid kutsuvad loodusesse: laupäeval toimuvad üle Eesti vaimse tervise vitamiinimatkad

Juba 20 minutit looduses rahustab meeli.Foto: Shutterstock

Peaasi.ee ja RMK kutsuvad laupäeval, 6. aprillil vaimse tervise vitamiinimatkadele, et märkamise, arutamise, jagamise ja jalutamise abil tugevdada oma vaimset tervist. Kokku toimub üle Eesti viis matka.

„On leitud, et juba 20 minutit looduses rahustab. Väljas aja veetmine, eriti loodusrohketel aladel, võib vähendada südame löögisagedust ja kurnatust, mis tekib rohkel keskendumisel ja vaimse töö tegemisel. Väheneb ka stress ning paraneb üleüldine tervis,” selgitas Peaasi.ee koolitaja Umberto Dorus Geerts, kes on giidiks Valgejärve matkarajal. „Jagame mõtteid, kuidas stressi ja pingetega toime tulla ning igapäevaellu rohkem fookust ja jaksu tuua.”

Peaasi.ee psühholoog Kerttu Leimann, kes on giidiks Altja matkarajal, jagab matkal praktikaid, kuidas oma ellu rohkem teadvelolekut tuua. „Uuringud on näidanud, et teadveloleku harjutamine vähendab kortisooli taset kehas, mis on seotud stressiga. Teadvelolek aitab luua distantsi stressirohkete mõtete ja tunnete ning nendega seotud reaktsioonide vahel. See võimaldab paremini hakkama saada elu väljakutsetega ning vähendada üldist stressi ja ärevust,” rääkis Kerttu Leimann.

RMK külastuskorralduse osakonna juhataja Marge Rammo tõdes omalt poolt, et Eesti inimesed armastavad looduses käia. „2023. aastal tehti RMK hallatavatele puhke- ja kaitsealadele 3 miljonit külastust,” kinnitas ta. 

Looduses liikujate arv saavutab haripunkti suvel, kuid Rammo sõnul pakub ka varakevadine mets avastamisrõõmu ning hingekosutust. „Alati tagab parima matkaelamuse hea ettevalmistus, mugav ja ilmaga sobiv riietus ning sama olulised on jalanõud, sest rajad võivad paiguti olla märjad ja porised,” lisas ta.

Viis vaimse tervise vitamiinimatka

  1. Vitamiinimatk Harjumaal Valgejärve matkarajal (6,5 km). Sellele matkale oodatakse eelkõige mehi, aga osaleda võivad teisedki huvilised. Matkajuht on Peaasi.ee koolitaja Umberto Dorus Geerts.
  2. Vitamiinimatk Lääne-Virumaal Altja matkarajal (3 km). Matkajuht on psühholoog, Peaasi.ee meeskonnaliige Kerttu Leimann.
  3. Vitamiinimatk Tartumaa Emajõe õpperajal (3km). Matkajuht on psühholoog, Peaasi.ee koolitaja Teili Toms.
  4. Vitamiinimatk Harjumaal Aegviidu Sõõriksoo loodusrajal (1,5 km) on sobiv just väikelastega peredele, aga oodatud on ka teised huvilised. Matkajuht on kliiniline psühholoog, Peaasi.ee koolitaja Anna Nõmmik.
  5. Vitamiinimatk Viljandimaal Parika väikejärve matkarajal (3 km) on sobiv just väikelastega peredele, aga oodatud on teisedki huvilised. Matkajuht on Peaasi.ee koolitaja, meeskonnaliige Heli Luik.

Nii vitamiinimatkade kui kõigi teistegi RMK radade kohta saab infot RMK Loodusega koos leheküljelt. Sealt leiab ka juhiseid kohalesaamiseks ning nõuandeid looduses liikumise ja käitumise kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.