Sõltuvuspsühholoog toob välja peamised vead, mis takistavad omapäi sõltuvusest vabanemist

Sõltuvus kujuneb mitu aastat ja selle aja jooksul leiab ta oma koha inimese mõtlemis- ja käitumisviisides, isegi uskumustes. Kuna need asjad on toimunud pika aja jooksul, siis võtab aega ka muutus.Foto: Shutterstock

“Motivatsioon, tahtejõud ja distsipliin on kindlasti olulised märksõnad, mida peame käsitlema, kui käsitleme sõltuvust, kuid väga vale on väita, et sõltuvushäirega inimene on nõrga motivatsiooni või tahtejõuga,” ütleb Confido sõltuvuspsühholoog Lauri Pihkva.

Psühholoog tõdeb Confido ajaveebis, et on mitmeid näiteid sõltuvuse küüsi jäänud tippsportlastest või muul alal väga edukatest inimestest, kelle puhul vähest distsipliini või tahtejõu nõrkust kahtlustada ei saa. 

“Sõltuvus ei ole must-valge-on-ei-ole-seisund, vaid seda peab vaatama ja hindama skaalal, mis algab vähese riskiga tarvitamisest, sealt edasi tuleb ohustav tarvitamine ning sealt veel edasi algab juba sõltuvus (mõõdukast raskeni),” ütleb Lauri Pihkva. “Sõltuvuskäitumine kipub aja jooksul süvenema. Seega, mida varem see areng luubi alla ja enda kontrolli alla võtta, seda parem.”

Seejuures nendib sõltuvuspsühholoog, et täielikult tarbimise lõpetamine ei ole mõnedel juhtudel saavutatav, kuid kui inimese tarvitamine väheneb, on see juba oluline ravitulemus ning omab positiivset mõju tervisele ja elukvaliteedile.

“Küll aga jätavad inimesed tihtipeale seetõttu pöördumata, et ei ole valmis kohe täielikult tarvitamist lõpetama. Neile sobiks alustada alkoholi tarbimise vähendamisest kuni selgub, kas see ongi piisav muutus, või tuleb minna täiskarskluse teed. Ei ole harvad juhused, kus inimene on alkoholi tarvitamist vähendama asudes leidnud, et tema jaoks on mõistlikum ja igas mõttes parem tarvitamine täielikult lõpetada.”

Kolm levinud viga

Lauri Pihkva toob seejuures välja kolm levinud “viga”, mida teevad inimesed, kes püüavad sõltuvusest ainult oma jõu ja nõuga vabaneda.

1. Kiirustamine. Tehakse nii-öelda kampaania korras mingi pingutus. Algul on raske, aga tugeva motivatsiooniga saadakse esialgsest raskusest üle. Ja kohe, kui tundub, et hakkab kergem, siis kaob valvsus. Tekib tunne, et väga hea, ongi tehtud. Tegelikult läheb ikka päris kaua aega, et piisavalt head ja püsivat stabiilsust saavutada. Mina soovitan sihipärase muutuse elluviimiseks varuda minimaalselt kuus kuud. See ei tähenda, et kuus kuud peab hommikust õhtuni tegelema sõltuvusega, aga see peaks olema meeles ja fookuses. Ja selle aja jooksul tuleb teha õigeid asju.

2. Ainult vältimismotivatsiooni abil tegutsemine. Sageli lõpetavad inimesed joomise mingi negatiivse kogemuse pinnalt – juhtub midagi, mis toob teravalt esile vajaduse muutuseks. Elu tuleb ja nii-öelda raputab inimest. Tekib hirm alkoholikahjude ees. Hirm on tugev motivaator, aga hirm ei ole ajas püsiv. Kui taandub hirm, siis taandub ka motivatsioon. Pikemas plaanis ei ole niikuinii hea strateegia püüda hoida alal piisavat hirmu, mis aitaks püsida kaine. Üks siiani üsna levinud meetod hirmu ja vältimismotivatsiooni abil oma sõltuvust kontrollida on „ampulli“ kasutamine. Lastakse panna omale naha alla kapsel ravimiga, mis keelab alkoholi tarvitamise, ja siis hoidutakse mürgistuse saamise hirmus alkoholist. Aga sellisel viisil kaine püsimine elu automaatselt paremaks ei tee. Vajalik on leida ja hoida fookuses ka positiivset saavutusmotivatsiooni – leida vastus küsimusele, mida head ja inspireerivat selle kainusega peale hakata?

3. Ainult oma tahtejõule lootmine. Tahtejõud on hea ja vajalik asi, aga see veab alt ka tugevamaid. Me kõik oleme kogenud, et mõnel päeval on lihtne teha kõike, mida oleme lubanud ja planeerinud, ja teisel päeval on see väga raske või sootuks võimatu. Oluline on luua omale positiivseid eesmärke toetav keskkond. Vajadusel saab kasutada ka alkoholitungi maandavaid ravimeid. Ravimid ei võta küll ära sõltuvust, kuid teevad lihtsamaks eesmärgi saavutamise. 

Kas sõltuvusest on võimalik täielikult vabaneda?

“Mulle üldse ei meeldi see levinud seisukoht, et kes kord on sõltlane, siis see peabki end elu lõpuni sõltlasena defineerima. See on minu jaoks hästi ebaloogiline – miks hoida (piltlikult öeldes) jalga kuskil ukse vahel, millest tahaks tegelikult eemalduda?” märgib sõltuvuspsühholoog.

“Sõltuvusravis räägime pigem stabiilsuse saavutamisest. See ei tähenda, et oled surematu ja kuulikindel ning ükski sõltuvus sulle enam külge ei hakka, vaid see tähendab, et mitte-tarvitamine (või madala riski piires tarvitamine) on nüüd sinu normaalne elu, mille nimel ei pea eraldi pingutama või kuidagi eriliselt ettevaatlik olema. Loomulikult, kui inimene hakkab uuesti regulaarselt alkoholi tarvitama, siis läheb ta samasse ringi tagasi.”

Kui kahtled, kas sinu alkoholitarvitamise harjumus võib juba ületada väikse riski piiri, siis tee alustuseks AUDIT-test. Erinevate sõltuvuste kohta saab lisainfot ka tasuta sõltuvusravi infotunnist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.