Tasuta nõustamine tuhandetele noortele: vaimse tervise valdkonda tuuakse juurde uusi spetsialiste

Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa sügisesel suitsiidiennetuspäeval.Foto: Alan Proosa

Peaasi.ee koolitas mullu välja 24 vaimse tervise valdkonnas mitteaktiivset spetsialisti peahea nõustajateks, mis võimaldab tasuta nõustamisteenust pakkuda sel aastal tuhandele noorele enam kui möödunud aastal. Märtsis koolitatakse välja täiendavalt veel 25 spetsialisti.

„Vaimse tervise spetsialistidest on suur puudus ning valdkonda on tarvis tagasi kutsuda ka inimesed, kes mingil põhjusel on lahkunud ning teha neile tagasitulek võimalikult sujuvaks. Uute nõustajate valdkonda toomine võimaldab noortel kiiremini abini jõuda ning vähendab koormust eriarstiabile,“ rääkis Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

Mullu koolitati peahea nõustajateks 24 vaimse tervise valdkonnas mitteaktiivset spetsialisti. Märtsis koolitatakse täiendavalt 25 koolis töötavat spetsialisti, kes hakkavad noortele pakkuma uudsele tõenduspõhisele metoodikale tuginevat peahea nõustamist.

Peahea nõustamine on noortele suunatud Austraalias väljatöötatud tõenduspõhine varane vaimse tervise lühisekkumine, mis on kohandatud Eesti oludele ja sisaldab mitmesuguseid harjutusi ja enese aitamise tööriistu.

„Valdav enamus vaimse tervise probleemidest algavad noores eas ning nende süvenemist on võimalik varajase märkamise ja sekkumisega vähendada. Teenuse noortele kättesaadavamaks muutmiseks on tarvis koolitada pere- ja kooliõdesid, koolipsühholooge, sotsiaalpedagooge, vaimse tervise õdesid ja ka teisi sobiliku baasettevalmistusega spetsialiste,“ selgitas Oidermaa.

Peahea nõustamine on suunatud 16–26-aastastele noortele, kes tunnevad, et neil on vaimse tervisega probleeme, näiteks alaväärsustunne ja madal enesehinnang, meeleolu alanemine ja kõikumine, ärevus, paanikahood, keskendumisraskused, motivatsiooni puudus. Peahea nõustamine on noortele tasuta ning nõustamisele saavad registreeruda noored üle Eesti.

Peahea nõustamist rahastavad tervisekassa ja sotsiaalministeerium, õla on alla pannud ka Heateo sihtasutus ning mõju hindamine viiakse läbi koostöös Tartu Ülikooliga. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.