„Patsient võis oma valiku tõttu sattuda nii erialase haridusega eksperdi kui ka hariduseta entusiasti juurde. See oli suur probleem, sest kvaliteetse ja tõhusa vaimse tervise abi pakkumiseks on oluline, et teenust osutaksid vastava kvalifikatsiooniga spetsialistid. Praegune võimalus kuuluda tervishoiutöötajate hulka ja saada osa kollektiivleppe palgagarantiidest eeldab ka kvaliteetse tervishoiuteenuse osutamist,” rääkis reformi kasuks psühhiaatrite seltsi juht dr Anne Kleinberg.
Vana süsteemi ajal oli perearstidel samuti oluliselt raskem saada teavet patsiendile osutatud teenuste kohta, kuna kliinilistel psühholoogidel polnud võimalik edastada andmeid tervise infosüsteemi kaudu. Seetõttu saatsid psühholoogid oma töö kokkuvõtteid krüpteeritud kujul otse perearstile meili teel. Info kogumine, sisestamine ja raviarveldus jäi perearsti kanda, asetades perearstid vahendaja rolli.
„Erinevatel psühholoogi teenusepakkujatel olid erinevad võimalused perearstidega infovahetuseks. See tekitas palju segadust ja informatsioon jõudis pika aja möödudes perearstini. Terviseandmete korrektne edastamine oli koormatud kohmaka ja rohke bürokraatiaga,“ kommenteeris dr Vanda Kristjan.
Riigi toel saab kvaliteetsele teenusele
Uue süsteemi valguses on olukord muutunud. 2023. aasta oktoobris võrdsustati kliinilised psühholoogid, logopeedid ja füsioterapeudid tervishoiutöötajatega – varem nad seda ei olnud. Sellest hetkest alates tekkis kliinilistel psühholoogidel võimalus taotleda iseseisvaks teenuste osutamiseks psühholoogilise ravi tegevusluba. Alates 1. jaanuarist 2024 saavad kliinilise psühholoogia teenuseosutajad sõlmida tervisekassaga otselepingu, mis võimaldab neil pakkuda psühholoogilisi teenuseid riigi toel iseseisvalt. Nüüd saavad patsiendid perearsti suunamisel ja ilma omaosalust maksmata pöörduda ainult nende kliiniliste psühholoogide poole, kellega tervisekassal on leping.
„Tervisekassaga saavad lepingu sõlmida ainult tegevusloaga teenuseosutajad, kelle juures töötab nõutud kvalifikatsiooniga kliiniline psühholoog. See tagab patsientidele kindlustunde, et nad saavad tõenduspõhist ja professionaalset abi. Vaimse tervise abi kvaliteet on ülioluline, eriti patsientide puhul, kellel on diagnoositud psüühika- või käitumishäire. Kui arst suunab patsiendi kliinilise psühholoogi teenusele, peab olema tagatud ka vastava abi saamine,” rõhutas tervisekassa vaimse tervise teenusejuht Helis Ojala.
Psühhiaatrite seltsi juhatuse liige ja psühhiaater Peeter Jaanson sõnas, et alakasutatud, ebaühtlase kvaliteediga ja puuduliku tagasisidega teenuse reformimine on psühhiaatrilistele ravimeeskondadele väga hea uudis. “Nüüd on selge, kes kliinilistest psühholoogidest on valmis kokkulepitud tingimustel abi osutama. Varem puudus selles valdkonnas igasugune selgus. Meid ei heiduta, et alguses ei pruugi uue süsteemi raames töötavate spetsialistide arv olla piisav. Tähtis on, et selline võimalus on loodud. Püüame omalt poolt suunata teenusele motiveeritud patsiente, kes on valmis koostööks ja seeläbi saavutama paremaid ravitulemusi,” ütles dr Jaanson.