Vaimse tervise eksperdid: vajame läbimõeldud plaani süveneva vaimse tervise kriisi lahendamiseks

VATEK-i juht Ott Oja.Foto: VATEK

Vaimse Tervise ja Heaolu Koalitsioon VATEK ja Peaasi.ee saatsid koalitsiooni läbirääkijatele üleskutse, milles rõhutatakse vajadust tagada vaimse tervise ennetustegevuste jätkusuutlikkus ja teenuste parem kättesaadavus.

„Igal aastal jääb ligikaudu 200 000 inimest vajaliku vaimse tervise abita. Keerulised majanduslikud olud ja pidev sõjaoht süvendavad juba koroonaajal vallandunud vaimse tervise kriisi. On ilmselge, et vaimselt tervem ühiskond on vastupidavam kriisidele ning pahatahtlikule mõjutustegevusele ning seetõttu on tarvis teha otsustavaid ja kiireid samme, et suurendada inimeste vastupanuvõimet,” rääkis VATEKi tegevjuht Ott Oja.

Vaimse tervise eksperdid toovad suurima murekohana välja vaimse tervise spetsialistide puuduse, mida ka riigikontrolli raport nimetas tööjõukriisiks.

„Vaimse tervise spetsialiste napib igal tasandil: puudu on psühhiaatritest, vaimse tervise õdedest, kliinilistest psühholoogidest, psühholoog-nõustajatest ja koolipsühholoogidest. Vajame läbimõeldud plaani vaimse tervise spetsialistide tööjõukriisiga toimetulekuks, et pidurdada spetsialistide liikumist erasektorisse või valdkonnast välja,” selgitas Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa.

„Vaimse tervise spetsialistide vajadust aitaks leevendada ka läbimõeldud ja piisav ennetustöö. Tänased vajakajäämised ennetuses võimendavad kulusid ja ülekoormust paljudes valdkondades – haridus-, sotsiaal-, tervishoiu-, korrakaitse-, pääste- ja justiitssüsteemis. Kui me ei panusta ennetusele kasvab tagajärgede lahendamise kulu ja tööjõuvajadus suuremaks kui Eesti suurune riik suudab kanda,” lisas Ott Oja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.