Vaimne tervis

Vaimse tervise kuu keskendub kooronakriisis stressiga toimetulekule

Hirm nakkuse ees, ebakindlus ja mure majandusliku olukorra pärast, üksindustunne või hoopis ülerahvastatud kodu lööb kõikuma tavapärase vaimse tasakaalu.Foto: Shutterstock

Maailma Terviseorganisatsiooni algatusel on oktoobris kogu maailmas fookuses vaimse tervise teemad, mis on seekord suunatud koroonakriisist tingitud stressiga hakkama saamisele.

Eestis toimuvad Vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni (VATEK) eestvedamisel terve oktoobrikuu vältel erinevad tasuta virtuaalsed töötoad. Kuu avasündmuseks on 10. oktoobril ülemaailmsel vaimse tervise päeval toimuv virtuaalne mess „Püsime koos!“, mida saab jälgida VATEK-i kodulehel.

Koroonakriis paneb surve ka vaimsele tervisele

Covid-19 näib ohustavat ennekõike füüsilist tervist, kuid suure surve all on tegelikult ka vaimne tervis.

“Pidev ebamäärasus ja ohutunne kurnavad nii füüsiliselt kui vaimselt. Ka värsked uuringud näitavad, et kevadise eriolukorra ajal tundsid inimesed tavapärasest suuremat stressi,“ rääkis sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask.

“Just pikaajaline stressifoon on kõige ohtlikum ning võib endaga lõpuks kaasa tuua ärevuse või isegi depressiooni. Ometi on võimalik end stressi suhtes vastupidavamaks muuta ja kui vaimse tervise probleemid on juba ilmnenud, siis kindlasti abi küsida.”

Murega ei tohi üksi jääda

Merike Sisask toonitab, et murega ei tohi üksi jääda, vaid tuleb otsida kohe abi spetsialistidelt. „Füüsiline isolatsioon ei tähenda sotsiaalset isolatsiooni. Kontaktid sõprade ja lähedastega on olulised, samuti on Covid-19 olukorras seatud sisse mitmed uued võimalused virtuaalseks nõustamiseks,“ sõnas Sisask.

Vaimse tervise kuu eestvedaja Ott Oja sõnul on messi pealkiri “Püsime koos!” kantud soovist julgustada inimesi mitte üksindusse sulguma vaid kontakti otsima.

“Praegu on aeg tegutseda targalt ja hoida end vaimselt parimas võimalikus vormis. Hirm nakkuse ees, ebakindlus ja mure majandusliku olukorra pärast, üksindustunne või hoopis ülerahvastatud kodu lööb kõikuma tavapärase vaimse tasakaalu ning seetõttu on teave enda ja teiste abistamise kohta vajalikum kui kunagi varem,” ütles Oja.

Virtuaalmess lahkab koroonakiriisi mõju vaimsele tervisele

Kuna koroonakriis on pannud surve ka vaimsele tervisele, käsitletakse 10.oktoobril vaimse tervise päeva virtuaalsel messil „Püsime koos!“ COVID-19 mõjusid vaimsele tervisele väga erinevate nurkade alt, puudutades olukordi nii koduses keskkonnas, tööl kui ka personaalsel tasandil.

Konverentsil on avatud ka võimalus spetsialistidega personaalselt kirjutada, küsimusi küsida ning vaimse tervise abi pakkuvate organisatsioonidega tutvuda.

Messipäeval toimuvad arutelud ja ettekanded ning mitmed töötoad, kus selgub, kuidas jääda rahulikuks pereliikmena, kuidas vältida läbipõlemist, kuidas tunda ära vaimse tervise probleeme ja millised on vaimse tervise esmaabivõtted. Virtuaalset messi juhib armastatud saatejuht Urmas Vaino, kohal on sotsiaalminister Tanel Kiik ning oma kogemusi jagavad tuntud inimesed.

Kes virtuaalsel messil osaleda ei jõua, saab selle järele vaadata VATEKi kodulehelt või Facebook kanalilt. Kogu kuu jooksul saab osaleda üle Eestis toimuvates virtuaalsetes töötubades. Tasuta töötubasid viivad läbi koolitajad, terapeudid ja psühholoogid. Töötubade kohta saab infot VATEK-i kodulehel.

Vaimse tervise messi läbiviimist toetab sotsiaalministeerium. Kõik vaimse tervise kuu sündmused on tasuta.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.