Vaimne tervis

Vaimse tervise kuul jagatakse nõuandeid, kuidas üksildusega toime tulla

Vaimse tervise kuu on pühendatud üksildusega hakkamasaamisele.Foto: Shutterstock

Koroonapandeemiast tingitud kriisis puutusid paljud eriti teravalt kokku just üksildusega, kuna mitmed tähenduslikud kontaktid liikusid virtuaalsetesse kanalitesse või katkesid sootuks. Täna alanud vaimse tervise kuu ongi suunatud üksildustundega hakkamasaamisele. 

„Lähedased ja tähenduslikud kontaktid mõjuvad inimese närvisüsteemile rahustavalt ja nende ootamatu katkemine või sootuks puudumine  on suureks riskiks vaimsele tervisele, mis võib kergesti depressiooniks või ärevuseks areneda,“ rääkis sotsiaaltervishoiu professor Merike Sisask.

„Erilist muret tekitab laste ja noorte vaimne tervis, kelle seas suurenes kriisi perioodil suitsiidikäitumine. Praegu kurdavad pea pooled noored masendunud meeleolu ning umbes iga kümnes noor on depressioonis. Kui laste puhul avaldusid kriisi mõjud vahetumalt, siis täiskasvanud inimeste reaktsioonid kriisile võivad ilmneda väikese viivisega,“ selgitas Sisask, kelle sõnul tuleb just seetõttu ennetuse ja teavitustööga pidevalt tegeleda.

Üksildus on suur risk vaimsele tervisele

Ka sõltumata kriisist on üksildusest saamas meie järjest individualiseeruva ühiskonna varjupool, millega toimetulekuks on vaja juba varakult oskusi omandama hakata. „Pidev kiire tempo ja võimetus leida aega pere, sõprade ja teiste lähedaste jaoks tõukab inimesi järjest suuremasse üksildusse. Ometi on head suhted meile oluliste inimestega meie vaimse tervise üheks alustalaks,“ tõdes vaimse tervise ja heaolu koalitsiooni (VATEK) juht Ott Oja.

„Samas võib vaikus ja omaetteolemine olla ka täiesti nauditav, kui on olemas kindlustunne, et tähenduslikud ja hoolivad kontaktid on käeulatuses. Üksildus, kust ei ole võimalik isegi soovi korral väljuda, on seevastu üks raskemini talutavamaid tundeid, mida peetakse üheks suurimaks riskiks vaimsele tervisele,“ lisas Oja.

Just seetõttu on seekordne vaimse tervise kuu pühendatud üksildusele, et aidata inimestel luua elus paremaid suhteid, olla toeks üksildasele või enda üksildusega paremini toime tulla. „Ka ootamatult või pikema perioodi jooksul tekkinud üksildust saab leevendada, oluline on säilitada lootus ja otsida õigeaegselt abi,“ rääkis Oja.

Üksildustunne luubi alla

Maailma Terviseorganisatsiooni algatusel on vaimse tervise teemad oktoobris kogu maailmas fookuses. Kuu avasündmuseks on 10. oktoobril toimub ülemaailmne vaimse tervise päev, mida Eestis tähistatakse virtuaalse messiga „üksildus“.

Messil räägitakse, kuidas üksildased inimesed ennast tunnevad ning millised on üksilduse põhjused, tagajärjed ja toimetulekuvõimalused. Erinevates ettekannetes ja diskussioonides keskendutakse nii noorte seas levinud üksildusele kui ka elukaare ning identiteedimuutusega seotud üksi jäämisele. Olgu selleks siis kaaslase lahkumine, töökaotus, pensioniikka jõudmine, hooldekodusse sattumine või suured muutused tervislikus seisundis.

Samuti arutletakse, kuidas muuta üksi veedetud aeg võimalikult nauditavaks ning kuidas selleks valmis olla. Kuna üksildust ei ole alati kerge ära tunda, siis tuleb juttu ka märkidest, mille abil üksildast inimest ära tunda ja kuidas talle abi pakkuda.

Vaimse tervise päeva mess „üksildus“ on jälgitav VATEKi kodulehel ning on hiljem ka järele vaadatav. Lisaks virtuaalsele konverentsile toimuvad erinevad tasuta töötoad terve vaimse tervise kuu ehk oktoobrikuu jooksul kõigis maakondades, kuhu saab registreerida VATEK-i kodulehe kaudu.

Töötubades lähenetakse üksildustundele näiteks läbi muusika- ja kunstiteraapia ning teadvelolekuharjutuste, samuti õpitakse paremini toime tulema suhetes. Töötoad toimuvad reaalsete kohtumistena. Kõik vaimse tervise kuu sündmused on tasuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.