Vaimse tervise probleemid jätavad majandusse kaitse-eelarve suuruse augu 

Kliiniline psühholoog, Peaasi.ee juht Anna-Kaisa Oidermaa.Foto: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa tõdeb, et viimase 15 aastaga on Eestis teadlikkus vaimsest tervisest suurenenud, kuid sama kiiresti ei ole kasvanud oskus nende probleemidega toime tulla. 

„Vaimse tervise probleemide statistilised numbrid on halastamatud. Sama halastamatu on mõju riigi rahakotile – OECD ja Euroopa Liidu hinnangul kaotab Eesti vaimse tervise probleemide tõttu iga aasta 2,8% SKT-st,” selgitas Peaasi.ee tegevjuht, kliiniline psühholoog Anna-Kaisa Oidermaa. 

Psühholoog juhtis tähelepanu, et 15 aastaga ei ole kasvanud oskus vaimse tervise probleemidega toime tulla: „Eestis on vaimse tervise valdkonnas tipptasemel ekspertteadmised ja ka hulgaliselt statistikat, kuid paraku ei ole osatud neid piisavalt ära kasutada. Vaimse tervise probleemidele lähenetakse endiselt haigusekeskselt nagu 15 aastat tagasi.”

Oidermaa lisas, et samas on olemas teaduspõhised ennetusmoodused, mis oleksid nii riigile kui ka tööandjatele soodsamad. “On selge, et samamoodi jätkates ei saa oodata vaimse tervise probleemide vähenemist,” märkis psühholoog.

Eesti inimarengu aruande järgi on depressioonirisk igal neljandal ja üldistunud ärevushäire risk igal viiendal Eestis elaval täiskasvanud inimesel, 43%-l on vaimse kurnatuse ilmingud. 

Täna toimuval Peaasi.ee 15 tegutsemisaastale pühendatud konverentsil „Kas jätkuvalt pole hullu?“ keskendutaksegi vaimse tervise raskuste ennetusvõimalustele koolis ja tööl ning vaimse tervise abi kättesaadavuse parandamisele.

„Tunnustamaks tööandjaid, kes juba aktiivselt tegelevad vaimse tervise raskuste ennetamisega töökohal, anname 117-le organisatsioonile konverentsil üle vaimset tervist väärtustava organisatsiooni märgise,“ võttis Anna-Kaisa Oidermaa kokku teismeikka jõudnud organisatsiooni sünnipäevaplaanid.

Konverentsi saab vaadata otse ja aktiivselt osaleda veebis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.