Vaimne tervis

Vaimse tervise teenuste kättesaadavuse parandamiseks suunatakse täiendavalt 8,6 miljonit eurot

Kliiniliste psühholoogide seas on riiklikust tervishoiusüsteemist lahkumine jätkuvalt kasvutrendis.Foto: Shutterstock

Vaimse tervise teenuste kättesaadavuse parandamiseks, sealhulgas kliiniliste psühholoogide palgatõusuks suunatakse 2023. aastaks kokku ligi 8,6 miljonit eurot.

Sotsiaalministeerium saatis kooskõlastusringile tervisekassa rahastavate tervishoiuteenuste loetelu määruse, millega tõstetakse alates 1. aprillist tervishoiutöötajate palkasid vastavalt kollektiivleppes kokku lepitule ning hakatakse rahastama mitmeid uusi tervishoiuteenuseid. Vaimse tervise teenuste kättesaadavus saab seejuures suurema rahasüsti.

„Vajadus vaimse tervise abi järgi on suur, kuid tervisekassa poolse abipakkumise üheks piirajaks on saanud suur hinnavahe erateenuste ja kassa abi vahel. Seetõttu on arvestatav hulk psühholooge ja psühhiaatreid liikunud eratervishoidu, mis paraku ei ole paljudele inimestele taskukohane,“ ütles tervise- ja tööminister Peep Peterson. „Tervisekassa makstud abi kättesaadavuse hoidmiseks ja parandamiseks suurendas tervisekassa nõukogu kliiniliste psühholoogide palgaosa tervisekassa teenuste hindades.“

Teenuste loetelu muudatusega suurendatakse tervishoiutöötajate palgakomponenti kõigis tervisekassa rahastavate teenuste hindades vastavalt aasta alguses sõlmitud kollektiivlepingule. Alates 1. aprillist tõusevad tervishoiutöötajate tunnitasude alammäärad ligikaudu 20 protsenti. 

Tervisekassa nõukogu otsusel suurendatakse täiendavalt kliiniliste psühholoogide töötasu määra lisakoefitsiendiga, mis võimaldab raviasutustel tõsta kliiniliste psühholoogide tasusid lisaks keskmiselt 38 protsenti.

„Olukorras, kus iga neljas kliiniline psühholoog on liikunud erasektorisse, soovime, et ravikindlustatud patsientidel oleks võrdsemad võimalused vaimse tervise murede korral psühholoogilist ravi saada,” ütles kliiniliste psühholoogide kutseliidu juht Iiris Velling.

Hetkel on teada, et kollektiivlepingu alusel tõuseb 1. aprillist kliinilise psühholoogi töötasu alammäär 11,50lt eurolt 13,90le eurole. Velling nentis, et tervisekassa nõukogu otsus tõsta raviasutustele makstavates teenuste hindades töötasu määra täiendava 38%-lise lisakoefitsiendiga on äärmiselt vajalik ja tänuväärne.

Lisaks hakkab tervisekassa alates aprillist uue teenusena rahastama juhtumikorraldust psühhiaatrias, et vähendada psühhiaatrite töökoormust ning tagada patsientide terviklikum käsitlus.

Tallinna ja Tartu erakorralise meditsiini osakondades tekkinud ülekoormuse leevendamiseks ja patsientide kiiremaks käsitlemiseks katab tervisekassa alates aprillist täiendava triaažiõe valmisolekutasu ning täiendava haigla valveringiga seotud lisakulud Tallinna ja Tartu haiglates kokku ligi 2,3 miljoni euro ulatuses.

Kokku suureneb tervisekassa rahastatavate teenuste maht 131,45 miljoni euro võrra, sealhulgas 116,5 miljonit eurot suunatakse tervishoiutöötajate palgatõusuks. Tegemist on 2023. aasta 9 kuu kuludega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.