Eesti on näidanud eeskuju julgete ideede elluviimisel, seega on just siin parim koht eksperimenteerida uudsete ideedega riigi tasandil. Meil on selleks on olemas vajaminev keskkond – tugev digitaalne infrastruktuur, teadmus ning kiirete arengute juhtimisega harjunud riigisektor. Me liidame kokku visionääridest ettevõtjad ja julge mõtteviisiga avaliku sektori esindajad, et koostöös luua uusi maailmavallutuslikke edulugusid.
Accelerate Estonia on riiklik innovatsiooniprogramm kõrgelennulistele ideedele, mis muudavad seni teada-tuntud mängureegleid. Me toome kokku era- ja avaliku sektori tipptegijad, et jõud ühendades testida, valideerida ning töötada välja lahendused, millel on mõju nii Eesti majanduselule kui ka potentsiaal kasvada globaalsetel areenidel.
2021. aasta fookusteemad on vaimne tervis ja rohepööre
Koostöös ekspertidega nii avalikust, era- kui ka kolmandast sektorist, oleme positsioneerinud aastaks 2021 kaks fookusteemat – need on vaimne tervis ja rohepööre. Lisaks oleme jätnud ukse lahti ka nendele ideedele, mis ei joondu ei vaimse tervise ega rohepöörde valdkondade alla, kuid mille väljaarendamiseks on tänasel päeval suur vajadus. Kutsugem seda kaardiks jokker.
Vaimse tervise valdkonna probleemidest ja sellega seotud kasvavast kulust on räägitud aastakümneid, kuid lahenduste otsimisel on tegevused jäänud õige tagasihoidlikuks. Valdkonna otsesed ja kaudsed kulud moodustavad juba täna hinnanguliselt 2,8% SKP-st ehk ligikaudu 572 miljonit eurot ning kulude langust tänane prognoos ei luba ennustada. Pigem ootab meid kulude kasv, sest koroonakriis on andnud tugeva löögi seni rõhunud probleemile.
Mentaalne heaolu avaldab aga tugevat mõju inimeste igapäevastele tegevustele – olgu need seotud töö- või eraeluga. Maailma terviseorganisatsiooni hinnangul kaotab globaalne majandus igal aastal u 1 triljonit USA dollarit inimeste vaimse tervise häiretest tingitud produktiivsuse languse tõttu. Lisaks sellele loob vaimse tervise roheline raamat otsese seoses mentaalse heaolu ning inimeste elatustaseme vahel. Nii saab ühe probleemikolde lahendamisel avaldada mõju mitmetesse teistesse sotsiaal-majanduslikesse valdkondadesse.
Teine fookusteema on rohepööre. Rohelisest paktist ning võitlusest kliimamuutustega räägitakse palju ja valdkonna kasvav tähtus on meelitanud ka erasektorit suuri muutusi juhtima ja ellu viima. Selleks, et kestliku arengu strateegias seatud eesmärgid saaksid täidetud, on vaja märksa rohkem tegijaid värvata. See on miljonite ja miljonite suuruse potentsiaaliga valdkond, mis januneb uute lahenduste järele.
Üks vaieldamatult tähelepanuväärseim väljakutse seisneb toiduraiskamise vähendamises. Igal aastal läheb Eestis raisku u 100 000 tonni toitu ning seda ajal, mil meil on 300 000 puuduses elavat eestlast. Kui kasvõi 75% raisku minevast toidust suunata kasutusse, aitaksime Tartu linna jagu inimesi toiduvaesusest välja.
Paneb mõtlema, kas pole? Küll aga see on üks mitmest ja mitmest väljakutsest, millega nii Eesti kui ka globaalne majandusruum silmitsi seisab.
Accelerate Estonia otsib moonshot ideid
Kutsume üles kandideerima Accelerate Estonia programmi, et koostöös era- ja avaliku sektoriga testida, valideerida ning töötada välja lahendused, mis muudavad seni teada-tuntud mängureegleid rohe- ja vaimse tervise valdkondades.
Otsime ideid, mis pakuvad innovatiivseid ja globaalselt skaleeritavaid lahendusi andes Eestile märkimisväärseid konkurentsieeliseid rahvusvahelisel tasandil. Lisaks sellele on oluline, et lahendus loob või mobiliseerib Eestis süstemaatilist muutust avaliku sektori toel. Accelerate Estonia pakub omalt poolt koostööd avaliku sektori esindajatega, et kaardistada sinu idee arenguks vajalike partnerite võrgustik, ning lahendada sealjuures seadusandlikud ja süsteemsed takistused. Kõigele lisaks investeerime projektidesse, et eksperimenti läbi viia.
Kandideerimine on avatud aastaringselt, kuid selleks, et esimesel poolaastal töödega alustada, saada oma avaldus enne 31. maid. Lisainformatsioon missioonide ja kandideerimise kohta on leitav Accelerate Estonia kodulehelt siit.
Accelerate Estonia on Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi ellu kutsutud ning koostöös Teaduspargiga Tehnopol juhitud innovatsiooniprogramm, mille käigus luuakse uusi võimalusi era- ja avaliku sektori koostööks, et lahendada globaalseid probleeme.