Ära lase tervisemurel tõsiseks muutuda: neid olulisi tervisenäitajaid tuleks regulaarselt kontrollida

Arsti juurde minnakse tihtipeale alles siis, kui tervisemure on juba muutunud tõsiseks probleemiks. Oma välimuse eest aga hoolitsetakse samal ajal regulaarselt ja vabatahtlikult näiteks juuksuris või trennis käies.

Varajase diagnoosimise puhul alluvad paljud haigused hästi ravile või on üldse ennetatavad. Oma tervisest saab hea ülevaate vereanalüüside abil, mis aitavad omakorda saavutada hea enesetunde ja tervise.

Tihtipeale ei pruugi inimesel üldse olla suuremaid muresid oma tervisega või esinevad sümptomid, mis on ebaspetsiifilised, nagu jõuetus või väsimus. Sellises olukorras tuleks esmaste analüüside valimisel lähtuda sellest, et nende abil saaks kindlaks teha terviseprobleemid, mis sageli on esmapilgul varjatud.

Vereanalüüsid, mis annavad tervisest põhjaliku ülevaate

Järgnevad vereanalüüsid on koondatud kokku ühte Terviseriski paketti selleks, et anda üksikasjalik ülevaade inimese tervisest.

Ferritiin näitab kui suur on organismi rauatagavara. Sageli ei osata näiteks hingeldust, südame pekslemist, väsimust, peavalusid, jõuetust ja muid sümptomeid seostada madala rauatasemega. Õnneks aitab selel välja selgitada ferritiini ehk raua tagavara analüüs.

Hemogramm koos leukogrammiga mõõdab hemoglobiini sisaldust veres ja loendab vererakude hulka ning annab seeläbi ülevaate organismi hetkeolukorrast.

Põletikke saab tuvastada C-reaktiivse valgu abil.

Suurenenud riski diabeedi tekkeks saab kindlaks teha glükohemoglobiini abil, mis  näitab glükoosi keskmist väärtust proovivõtule eelneva 6-8 nädala jooksul.

Veresuhkru taset näitab glükoos.

Neeruhaiguseid saab tuvastada kreatiniini abil.

Maksahaiguseid saab tuvastada alaniini aminotransferaasi abil.

D-vitamiini ülesanne on aidata kaltsiumil ja fosforil imenduda. Lisaks osaleb see immuunsüsteemi töös, südamelihase talitluses, närvikoe toimimises ning vere hüübimise protsessides.

Südame-veresoonkonna haiguseid  võimaldab ennetada üld-, HDL- ja LDL-kolesterooli ning triglütseriidide taseme jälgimine.

Kilpnäärme tööd saab hinnata kilpnääret stimuleeriva hormooni abil. 

Igaühel nendest analüüsidest on tähtis roll organismist tervikliku ülevaate saamisel. Tulemuste põhjal saab arst otsustada, kas ja milliseid lisauuringuid oleks tarvis teha.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.