Sisuturundus

Et elu algaks tervelt: oomega-3-rasvhapped toetavad beebi arengut

Üheks olulisemaks aineks, mida inimese organismi toetamiseks vaja läheb, on oomega-3-rasvhapped. Et nende tarvitamine teeb palju head meie immuunsüsteemi ja keha oluliste funktsioonide arengule, tõuseb vajadus oomega-3-rasvhapete järele veelgi just lapseootel ja imetavate emade seas, soodustamaks seeläbi uue terve ja täisväärtusliku elu algust.

Toidule lisaks

Peamiseks oomega-3-rasvhapete allikaks on rasvane kala. Seega võib tekkida õigustatud küsimus: kas kõiki organismile vajalikke aineid poleks võimalik kätte saada täisväärtuslikust ja mitmekesisest toidulauast?

Kahjuks tuleb nentida, et keskmine eestlane ei söö kala nii palju, kui oleks erinevate vitamiinide ja rasvhapete omistamiseks vajalik. Ilmestamiseks sobiks järgmine näide: nimelt peaks täisealine terve ja füüsiliselt aktiivne meesterahvas selleks tarbima igapäevaselt umbes poole kilo jagu rasvast tursakala, millega paljud meist tõenäoliselt siiski hakkama ei saaks. Selle asemel võiks aga sama hästi tarvitada lihtsalt lusikatäie värsket ja kvaliteetset kalamaksaõli, mida leidub soovi korral ka kapslite kujul.

Olulised funktsioonid

Oomega-3-rasvhapete kasuks räägib palju head, seda eelkõige tänu EPA ja DHA sisaldusele, mis mängivad olulist rolli organismi erinevate funktsioonide arengus. Nimelt on DHA üks peamisi rasvhappeid, mida on vaja imiku aju, närvide ja silma võrkkesta arenguks.

Tursamaksast pressitud õli sisaldab lisaks ka A- ja D-vitamiini, mis aitavad muuhulgas toetada inimese immuunsüsteemi, lihaste ja luude normaalset talitlust ning hoolitseda naha ja hammaste hea seisukorra eest.

Vajalik elu alguses

Kuna aju ja nägemiselundkond arenevad kõige kiiremini just meie esimestel eluaastatel, on oomega-3-rasvhapete tarbimine seda olulisem, soodustamaks organismi normaalsetel funktsioonidel välja kujuneda. Ühtlasi on oluline tarvitada oomega-3-rasvhappeid juba raseduse ja imetamise ajal, kuna need toetavad tulevase ema rasedusaegset tervist, soodustavad beebi aju ja silmade arengut ning vähendavad ka enneaegse sünnituse riski.

Sellel kõigel on ka teaduslik alus. Oomega-3-rasvhappeid on analüüsitud enam kui 27 000 teadusliku uuringu läbi, mille tulemused kinnitavad, et nende tarvitamine aitab enneaegsete sündide riski vähendada koguni 42% võrra. Ühtlasi on täheldatud, et oomega-3-rasvhappeid tarvitatavate emade vastsündinud laste tervisenäitajad on paremad kui neil, kes vastavaid rasvhappeid lisaks ei tarbi.

Oluline ka imetamisel

Seega ei tohiks põhjus, miks tarvitada oomega-3-rasvhappeid just raseduse ja imetamise ajal, suure üllatusena tulla: et meie organism ise neid rasvhappeid ei tooda, on kõhubeebi ainsaks võimaluseks vajalike rasvhapete omistamiseks rasvhappeid tarvitava ema abil.

Samuti pole saladus, et rinnapiima toitaineline koostis sõltub väga palju sellest, millest toitub imetav ema. Et osa ema tarvitatud oomega-3-rasvhapetest kandub üle ka rinnapiima, on kalamaksaõli tarvitamine värske ema vaatenurgast igati oluline ja vajalik.

Lõhnatu ja maitsetu

Oluline on meeles pidada, et värske ja kvaliteetne kalamaksaõli ei sarnane kuidagi sellele, milline see paarkümmend aastat tagasi oli. Möller’s kalamaksaõli puhul kehtivad ranged tootmis- ja tarnimisreeglid, millega välditakse tooraine oksüdatsiooni. Viimane on ka põhjus, miks kalamaksaõlil vanasti ebameeldiv lõhn ja maitse oli. Seega on värskelt pressitud kalamaksaõli peaaegu lõhnatu ja maitsetu, soovi korral leidub tänapäeval ka erinevate maitselisanditega õli.

Et rinnapiimast saab imik kätte vaid ühe osa talle vajalikest ainetest, soovitatakse kalamaksaõli andmisega alustada beebi 4. elunädalast. Õli kogust soovitatakse sealjuures suurendada tasapisi: esialgu tasuks alustada paarist tilgast päevas, ent 6–12-kuusele lapsele võiks anda juba ühe teelusikatäie õli päevas.

Kui 4.–5. eluaastani antakse lastele tavaliselt kalamaksaõli vedelal kujul, siis edaspidi võib soovi korral tarvitada näiteks kalamaksaõli geelist kalakesi, mis sobivat alternatiivi pakuvad. Lapseootel ja imetavatele emadele sobivad aga hästi nii vedelal kujul õli kui ka kapslid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.