Sisuturundus

Feromoonid: uuri välja armastuse parfüümi mõju ja saladused

Kui vägev oleks omada armurelva, mis rabaks jalust kõik, kes sulle meeldivad? Meil on hea uudis – tegelikult on see see maagiline relv sul juba olemas! 

Sinu keha toodab looduslikke lõhnaaineid, mida nimetatakse feromoonideks. Feromoonid on looma, sh ka inimese, kehas tekkivad keemilised ühendid, mis muudavad teise samasse liiki kuuluva elusolendi käitumist.

Feromoonidel pole lõhna, kuid sellele vaatamata kutsutakse neid armastuse lõhnadeks. Kui need erilised “lõhnad” sinu ninna satuvad, hakkavad retseptorid sinu ajule signaale saatma.

Mida pead teadma feromoonide kohta?

Kõige olulisemad asjad, mida feromoonide kohta teadma pead, on järgmised.

  • Feromoonid on sarnased hormoonidega, aga need toimivad vaid väljaspool sinu keha, st ei mõjuta organismi sisemiselt.
  • Feromoonid mõjutavad inimeste käitumist – näiteks soodustavad need seksuaalset erutust.
  • Putukad suhtlevad feromoonide abil.
  • Ka internetist võid leida feromoontooteid, kuid nende tõhusust ei ole veel lõplikult tõestatud.

Kuidas feromoonid toimivad?

Feromoonid, mida loomad eritavad, võivad mõjuda kas ärevust või seksuaalset iha tekitavalt. Lisaks sellele kasutavad loomad oma kehalisi lõhnaaineid territooriumi määratlemiseks ja sideme loomiseks ema ja järglaste vahel. 

Portaal Better Help kirjutab, et mehed toodavad androsterooni, mis muudab nad naiste jaoks atraktiivseks. Ka naised eritavad seda tüüpi feromooni, mida nimetatakse kopuliiniks, aga kuid palju väiksemas koguses. 

Üldjuhul kehtib reegel, et inimesed, kellest vabaneb rohkem feromoone, armatsevad rohkem, tunnevad end enesekindlamalt ning on seksuaalselt atraktiivsemad. 

Feromoonidel on kusjuures ka vastupidine ehk tõrjuv toime. Võimalik, et ka sinul on tulnud ette olukord, kus sa ei meeldi inimesele, kellega äsja kohtusid, kuid selleks tundub otsene põhjus puuduvat. Sageli saab selles süüdistada feromoone – need saadavad sinu ajule signaale, et antud inimene pole geneetiliselt paljunemiseks piisavalt atraktiivne.

Kuidas feromoonid meid mõjutavad?

Feromoonidel on erinev mõju naistele ja meestele.

Kuidas mõjutavad feromoonid mehi? 2004. aastal viidi läbi uuring, kus analüüsiti naiste atraktiivsust meestele erinevates menstruaaltsükli etappides. 

Tuli välja, et mehed võivad alateadlikult aru saada, millal on naiste ovulatsioon ehk tsükli kõige viljakam periood. 

Kuigi feromoonidel pole spetsiifilist lõhna, erituvad need higiga. Uuringus osalenud meestele meeldis kõige rohkem nende naiste särkide lõhn, mille omanikel oli parajasti ovulatsioon.

Kuidas mõjutavad feromoonid naisi? Meeste eritatav feromoon androsteroon võib kiirendada naiste südamelööke ning tõsta tuju. See muudab mehe tema jaoks atraktiivsemaks. 

Aastal 1995 viisid Šveitsi teadlased läbi uuringu, mille eesmärk oli välja selgitada, millised (ning milliste) meeste lõhnad on naistele kõige meeldivamad. Uuringus osalenud meestel paluti kaks päeva järjest kanda sama särki, misjärel anti särgid naistele nuusutamiseks. 

Selgus, et lõhn, mida mehed pidasid ebameeldivaks higihaisuks, meeldis uuringus osalenud naistele. 

Feromoonide tüübid

Praeguseks on enim uuritud 4 tüüpi feromoone.

  • Vabastajad – seda tüüpi feromoone seostatakse tavaliselt seksuaalse külgetõmbejõuga. Neil on kohene mõju inimesele, kes nende “lõhna” tunneb.
  • Signaalid – seda tüüpi feromoonid annavad infot sellest, mida loom hiljuti söönud on ning tema hierarhilisest asukohast. 
  • Modulaatorid – need feromoonid mõjutavad neuropsühholoogilisi parameetreid. Kuigi loomadel on neid raske tuvastada, leidub neid tavaliselt inimeste higis.
  • Praimerid – need feromoonid mõjutavad endokriinseid parameetreid, seal hulgas ka menstruaaltsüklit. Kuna endokriinsed muutused mõjutavad ka neuropsühholoogilisi parameetreid, siis on moduleerivate ja primaarsete feromoonide toime sarnane.

Feromooni lõhnaõlid

Parfüümitööstus on avastanud nipi, kuidas meelitada ligi ostjaid. Nimelt müüakse üha enam lõhnaõlisid, mis peaksid väidetavalt selle kandja atraktiivsemaks muutma.

Feromooniparfüümid on tehtud taimsete või loomsete feromoonide lisamisega lõhnaõli sisse. Mõnikord kasutatakse ka inimese sünteesitud feromoone, kuid see on vähem levinud. 

Üldjuhul proovivad feromoonidest tehtud lõhnaõlide valmistajad püüda pudelisse just neid feromoone, mis mõjutavad seksuaalset külgetõmmet. Inimese feromoonide kõige levinum koostisosa on androsteroon. 

Lõhnaõli mõju ei sõltu otseselt vedeliku lõhnast, vaid feromoonide kontsentratsiooni tugevusest. Ära lase ennast reklaamlausetest petta – feromoonparfüüm ei pane teist inimest sinusse koheselt armuma. Kõik sõltub siiski sinu enda suhtlemisest, käitumisest ning huvist.

Kui soovid ise feromooniparfüümidega katsetada, leiad erilisi lõhnaõlisid nii meestele kui ka naistele veebipoest Super Sex.

Kuidas suurendada feromoonide vabanemist kehas loomulikul teel?

Lehekülg Good Trade kirjutab erinevatest viisidest, kuidas saad ise loomulikul teel “julgustada” oma keha rohkem feromoone tootma.

Tee regulaarselt trenni – higi sisaldab feromoone. Seega, mida rohkem treenid, seda atraktiivsem oled. Lisaks sellele puhastab sport ning higistamine keha ja poorid mürkainetest. Kui poorid on puhtad, muutuvad feromoonid tugevamaks. Lisaks feromoonidele tõstab trenn ka testosterooni tootmist.

Maga piisavalt – unepuudus võib mõjutada feromoonide taset kehas, kuna hormoonide tase läheb tasakaalust välja. 

Söö toite, mis soodustavad feromoonide vabanemist – feromoodide vabanemisele võivad kaasa aidata seller, pastinaak ning trühvlid.

Tarbi vastavaid toidulisandeid – tsink ja dehüdroepiandrosteroonsulfaat ehk DHEA-S aitavad kaasa feromoonide tootmisele organismis. Neid aineid toidab meie keha ka looduslikult ning neid peetakse suguferomoonide eelkäijateks.

Ära onaneeri ega seksi regulaarselt – lase oma kehal puhata ning hormoonidel “laadida”. Kui teed orgasmi saamisest pausi, hakkab keha tootma testosterooni ja östrogeeni. Need mõjutavad omakorda feromoodide tootmist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.