Sisuturundus

Gastroenteroloog selgitab: kas lahja alkohol on maksale sama ohtlik kui kange alkohol?

Tänapäeval eelistatakse kangemale alkoholile lahjemat.Shutterstock

Maksakahjustusega satub arsti juurde nii mehi kui naisi, ja sageli on põhjuseks alkohol, räägib Lääne-Tallinna Keskhaigla gastroenteroloog dr Külliki Suurmaa.

Tänapäeval on muutunud alkoholi tarbimise stiil: kangematele jookidele eelistatakse tihti rohkem veini ja õlut. Suhtumine, et mis see siis ära ei ole, on tegelikult petlik – isegi pudel õlut iga päev võib olla liiast.

Alkoholi taluvus erineb ka soopõhiselt: naised taluvad alkoholi halvemini kui mehed. Viimased on kogult suuremad, ent naistel on reeglina kõrgem rasvaprotsent. “Kuna kõrgema rasvasisalduse korral on kehas vähem vett, aitab see alkoholil kauem organismis püsida ning seetõttu lõhustub alkohol aeglasemalt,” selgitas ta.

Alkoholist on tingitud 30–50 protsenti maksahaigustest. Kui selgub, et inimene on viimased 10–15 aastat on regulaarselt tarbitud alkoholi, võib olla juba tekkinud maksatsirroos. “Naised armastavad veini – mõnel juhul iga päev klaasi või kaks –, aga ka seda võib olla palju. Küsitlesin hiljuti umbes 40-aastast naist, kes kahjuks hiljem suri – ta oli joonud kaks pudelit veini iga päev,” nentis ta.

Erinevad haiguste etapid

Esimene haiguse etapp on maksa rasvväärastus ehk steatoos, mis võib olla nii alkohoolne kui mittealkohoolne. Põhjuse teeme kindlaks analüüsidega. “Alati, kui arst hakkab kaebustega maksahaiget uurima, teeme ka nõndanimetatud maksapaneeli – sealt näeme, kas patsiendil on lisahaigus. Teinekord kulgeb maksakahjustus kiiresti, kuna peale alkoholi avaldab veel mõju viiruslik C-hepatiit või B-hepatiit, mille olemasolust inimene ise tavaliselt teadlik pole,” rääkis gastroenteroloog. 

Regulaarse alkoholi tarbimise tagajärjel maksas tekkivale steatoosile ehk rasvumisele järgneb põletik – see pöördub, kui lõpetada alkoholi joomine. Maks taastub ja kõik võib veel hästi minna. “Kui joomist jätkata, tekib hiljem maksa sidekoestumine, maksatsirroos. See on pöördumatu protsess – enam ei saa loota, et maks taastub, isegi kui joomine lõpetada, ehkki viimane pikendab elu kindlasti. Alkoholi joomise lõpetamine on kõige tähtsam ravivõte,” rõhutas dr Suurmaa.

Lahja alkoholi mõju on samuti suur

Regulaarne alkoholi tarbimine ka väikeses koguses kahjustab maksa ja võib aja jooksul kaasa tuua süveneva maksahaiguse. “Prantsusmaa näitel teame, et ehkki prantslased pole rasvunud, esineb seal kõige rohkem maksatsirroosi. Nad ei joo veini küll palju, ent teevad seda regulaarselt ja alustavad juba varases eas,” märkis ta.

Rolli mängib ka pärilikkus – kui ema või isa on olnud alkohoolik, peab eriti ettevaatlik olema – kalduvus maksakahjustusele on suurem kui teistel. “Kui eelnevas elus on olnud halvad harjumused, aga hakatakse tervislikult elama, siis väga palju aitavad kaasa tervislik toit, alkoholikeeld ja liikumine. Isegi jõusaalis käimine ja füüsilise koormuse tõstmine aitavad langetada kaalu ja vähendavad seeläbi maksa rasvumist,” ütles dr Suurmaa. Seega on tervislik eluviis maksatervise pant. 

Liverta Forte on spetsiaalne toode, mis kaitseb taastab ja tugevdab maksarakke. Tänu eksootilisele kikkaväädi ekstraktile ja kroomile aitab see Sul öelda „ei“ magusale ja näksimisele. Loe lähemalt: www.liverta.ee

Augustis kehtib iPharma Tervisepoes uutele klientidele 30% soodustus. Seega loo konto ja kasuta koodi AUG21.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.