Hasartmängusõltuvus ja selle äratundmine

Hasartmängust saadav joovastus võib kiiresti asenduda sügava masendusega.Foto: Shutterstock

Hasartmängud ja kasiino on tänapäeval järjest populaarsem meelelahutuse viis. Kiirelt arenevas nutimaailmas, kus kogu internet ja sealhulgas ka online kasiinod ehk soomepäraselt Netti kasino on alati käepärast võtta ja valmis meelt lahutama sobival ajal ja sobivas kohas. Selline mugavus võib aga kiirelt kaasa tuua piiride hägustumise ja võib tekkida olukord, kus avastad ühel hetkel, et kontroll selle üle kus, kui palju ja mis summade eest mängida on käest lipsanud ehk oled sattunud hasartmängusõltuvuse küüsi. Kuidas seda piiri aga ära tunda, mille järgi seda tuvastada ja kust abi saada?

Mis on hasartmängusõltuvus?

Selleks, et probleemi vältida või selle olemasolul seda parandada tuleks alustada selle tuvastamisest, ehk tuleks defineerida mis on üldse hasartmängusõltuvus.

Hasartmäng on meelelahutus, mida mängitakse raha peale lootusega suuri võite saada. Sõltuvus või probleem tekib siis, kui võitudest saadav rõõmujoovastus hägustab piiri kust alates tuleks mängimine lõpetada ja eriti raske on juhtum siis, kui suurele võidule järgneb ka kaotus ning eesmärgiga kaotatud raha tasa teha ei anta endale hästi aru, et raha taas panustades võid taaskord kaotada ja sellega oma miinust ja probleemi suurendada ning panustatakse ikka ja jälle. See võib omakorda viia võlgade tekkimiseni, depressiooni, olukorra varjamiseni mis omakorda mõjutab isiklike suhteid. 

Kuidas see tekib?

Hasartmängusõltuvus on kõige kiirem tekkima isikutel, kellel on kalduvus sõltuvusse jääda või varasem sõltuvus nagu näiteks narkomaania või alkoholism juba tekkinud. Lisaks on suur mõjufaktor see, kui ei hallata oma finantsilist seisu ning ei panda endale paika kindlaid piire, kui suuri panuseid maksimaalselt teha, millise võidusumma korral päev edukalt lõppenuks kuulutada või millise kaotuse puhul sellega lihtsalt leppida ja mängimine lõpetada. Ehk mängitakse lihtsalt juhuslike summade pealt aru saamata, milline on finantsiline kogupilt ja sellest tulenevalt ei saada ka aru kui miinusesse satutakse enne, kui võlad juba kaelas.

Sellisel juhul otsitakse ka hasartmängusõltuvuse puhul pahatihti abi just täiendavast mängimisest kuna loodetakse, et hea õnne ja korraliku võidu puhul on võimalik võlad ära maksta. Kahjuks see tihti lihtsalt suurendab võlgnevusi ja miinust.

Kuidas seda ära tunda?

Hasartmängust sõltuvusse jäämisel on kindlad sümptomid ehk on kokku lepitud teatud aspektid, mille olemasolul võib arvata, et just sellega on tegu. Neid tasub teada ja meeles pidada kui hasartmängud on meelelahutus, mida sageli harrastad – seda selleks, et probleem ära tunda enne, kui ta kanda jõuab kinnitada. Kui tunned, et vastad kokkulepitud hasartmängusõltuvuse tingimustele, siis tasub kiiremas korras abi otsida, et kui probleem pole veel süvenenud ja on õnnestunud end võlgnevuse ja depressiooni eest hoida, jõuaks seda ennetada ja abi saada enne, kui on hilja. 

Rahvusvaheliselt on kokku lepitud, et hasartmängusõltuvuse tuvastamiseks ja diagnoosimiseks peab inimesel esinema aasta jooksul vähemalt neli järgmistest sümptomitest:

  • Isik mängib hasartmänge sageli kuid tunneb mängides end halvasti, sh tunneb abitust, süütunnet, ärevust või depressiooni;
  • On sageli mõtetega just hasartmängude juures, näiteks meenutab pidevalt mänge, kavandab
  • järgnevaid mänge ja mõtleb, kust mängimiseks raha saada;
  • Selleks, et mängust põnevus kätte saada peab üha suuremate panuste peale mängima;
  • Isik on korduvalt proovinud hasartmängude mängimist lõpetada või vähendada kuid edutult;
  • On kergesti ärrituv ja rahutu perioodil, mil üritab hasartmängude mängimist vähendada;
  • Mängimise puhul raha kaotades naaseb ta hasartmängude juurde, et kaotatud raha tagasi võita;
  • Valetab oma lähedastele eesmärgiga varjata oma hasartmängude suurust ja ulatust;
  • Otsib toetust ja abi teistelt (näiteks laenude näol), et leevendada oma süvenevat kehva 
  • On hasartmängude mängimise tõttu kaotanud oma töö või karjäärivõimalused või
  • Rikkunud suhteid oma lähedastega;

Kui leiad, et neist vähemalt neli punkti käib sinu kohta, siis on alust kahtlustada hasartmängusõltuvust ja tasub abi otsida. Siinkohal on oluline, et nelja punkti paikapidavus ei tähenda automaatselt, et oled sõltuvuses, kuid antud diagnoosi panemiseks peab vähemalt neli punkti paika pidama.

Vastutustundlik mängimine

Igal juhul aitab nii hasartmängusõltuvusest hoiduda kui ka seisu parandada see, kui lähtuda vastutustundliku mängimise põhimõttest ja seda ennekõike iseenda suhtes – ole vastutustundlik oma raha suhtes ja oma finantsidest head ülevaadet ning pane endale paika piir, kui suure summaga saad probleeme tekkimata riskida. Ja seda nii võitude kui kaotuste puhul.

Lisaks ole vastutustundlik enda kui isiku suhtes ja kui sul tekib ka kahtlus, et hasartmängud on probleemiks, siis räägi sellest lähedastega. Kindlasti partneriga, kui kasutad mängimiseks ka pere rahakotti, ja otsi abi. Probleemi tunnistamine on alati esimene samm, kuid selleks pead teadma, mille järgi probleemi ära tunda. 

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängureklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.