Kas hasartmängusõltuvust saab kontrollida? Need soovitused võivad aidata

Hasartmängusõltuvus on lokkav probleem pea igas Euroopa riigis. Viimase aja keerulised ühiskonnaolud on kahjuks mõjutanud negatiivselt ka hasartmängusõltuvuse statistikat, mistõttu lubas Sotsiaalministeerium toetada hasartmängusõltuvuse nõustamiskeskust 200 000 euroga järgneva kahe aasta jooksul. Patoloogilise mängurluse risk on paraku aga Eestis suisa 7%.

Eriti paremas seisus pole ka meie põhjanaabrid. Online kasiinod, mida kutsutakse soome keeles sõnaga netticasinot, on seal kiirelt populaarsust kogunud. 2019. aasta uuringu andmetel oli paraku suisa 11% soomlastest kimpus mängurlusega ühel või teisel määral.

Ehkki õnnemängude mängimises pole midagi halba, tuleb seda teha hoolikalt ja kaalutletult. Loe alljärgnevaid soovitusi, mis abistavad nii probleemi ennetamise kui ka lahendamise korral.

1. Probleemi tunnistamine

Hasartmängusõltuvus on samasugune sõltuvus nagu iga teine, mistõttu tuleb sellele läheneda ka üsna sarnaselt. Esimese sammuna tuleb mõista probleemi olemasolu ning tunnistada endale, et mängurlusest on saanud midagi enamat meelelahutusest.

Probleemiga võib olla tegemist siis, kui mõned alljärgnevad punktid on kaetud:

  • vajadus mängida suurte summadega;
  • ärritunud enesetunne või rahutus, kui ei saa parasjagu mängida;
  • hasartmängudest loobumine pole varem juba õnnestunud;
  • mängurlusega jätkatakse selleks, et kaotuseid „tasa teha“;
  • sõpradele või lähedastele valetatakse mängurlusharjumuse kohta;
  • mängurlus on tekitanud suhetes probleeme või tülisid;
  • tekkinud on rahamuresid või isegi puudujääke mänguharjumuse tõttu.

2. Ära anna kiusatusele järgi

Iga sõltuvuse ravi algab võõrutamisest – hasartmängusõltuvus pole mingi erand. Esimese sammuna tuleb hakata vältima kohti, inimesi ja tegevusi, mis tavaliselt seostuksid hasartmängudega. Näiteks, selle asemel, et jalutada iga päev kasiinost mööda, hakka jalutama mõne teise tänava kaudu. Kui tegelesid spordipanustega, väldi spordisaateid.

Kiusatuste vältimine ei ole kindlasti lihtne, kuid abiks tasub võtta mõni pereliige või lähedane sõber, kes aitab olukorraga paremini toime tulla.

Eestis on õnneks võimalik endale seada ka hasartmängupiirang Maksu- ja Tolliametis, misjärel pole enam võimalik üheski Eesti kasiinos (ei füüsilises ega internetipõhises) mängida. Piirangu saab seada EMTA portaali sisselogides või kasiinokonto kaudu.

3. Leia hasartmängudele alternatiiv

Igavus on üks väga levinud põhjuseid, miks üldse kasiinode poole vaadatakse. Sestap tasub mõelda mõne uue hobi otsimisele. Asendades hasartmängutegevuse positiivse hobiga suunad oma tähelepanu mujale ning toetad ka oma füüsilist või vaimset tervist.

Alternatiivide hulgas võivad olla näiteks aktiivsed tegevused (mõni uus spordiala, jalutamine, matkamine) või lihtsalt mõni uus hobi, näiteks lugemine, kunst, lauamängud või niisama sõpradega ajaveetmine. Kõige olulisem on leida nauditav tegevus ning pühendada oma tähelepanu eelkõige sellele.

4. Mõtle tagajärgedele

Hasartmängusõltuvusega on vahel nii keeruline toime tulla, kuna probleemi tõsiduse ja tagajärgede mõistmine on keeruline. Sõltlane võib mõelda: „Mis seal ikka, paar keerutust ei tee kellelegi liiga“. Kui aga hakata mõistma hasartmängutegevuse tagajärgi, võib see anda vajaliku motivatsiooni selleks, et sõltuvust ravima asuda.

Ehkki ei tasu keskenduda negatiivsele, on siiski hea mõelda sellele, mis juhtuks siis, kui hasartmängudega jätkata. Millist valu see põhjustab lähedastele? Milliseid rahamuresid see tekitab? Mis tunne on valetada või olla süüdlaslik oma netitegevuste pärast? Tagajärjed ei ole kunagi positiivsed ning ainuüksi see teadmine peaks juba abistama.

5. Võta ühendust nõustamiskeskusega

Hasartmängusõltuvus on tõsine vaimne häire, millega tuleb tegeleda kiiremas korras. Selle jaoks on üle kogu maailma loodud mitmeid nõustamiskeskuseid ja veebilehti, mis on pühendatud sõltuvuse ravimisele.

Eestis tegeleb hasartmängusõltuvusega spetsiaalne asutus nimega Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus. Teenust rahastatakse hasartmängumaksust laekuva tulu eest, seega ei maksa teenuse kasutamine midagi – tuleb vaid helistada või kirjutada ning rääkida nõustajaga. Soovi korral saab kasutada e-nõustamist ning muuhulgas aidatakse ka teiste digisõltuvustega inimesi.

Abi otsimist ei tasu häbeneda – see ei tähenda, et oled nõrk. Vastupidi, nõustamine aitab aru saada probleemi tagamaadest ning annab aluse selleks, et terve ülejäänud elu elada murevabalt, kartmata hasartmängusõltuvuse kiusatust.

Vaimne tervis on oluline. Isegi, kui arvad, et hasartmänguharjumus pole veel „nii suur probleem“, on mõistlik varakult kasutada mängupiiranguid ja konsulteerida nõustajaga. Niiviis tegutsedes saavad hasartmängud jääda toredaks ajaveetmisviisiks, mitte probleemiks, mis võtab üle kogu elu.

Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.