Kas IBS häirib igapäevaelu? Loe, kuidas valida sobiv probiootikum seedeprobleemide leevendamiseks

Kuigi IBS-i ei saa täielikult välja ravida, on võimalik sümptomeid edukalt leevendada ning seeläbi oma elukvaliteeti parandada.Foto: ???

Soole ärritussündroom (IBS) on krooniline seisund, mis kulgeb perioodiliste ägenemistega ning mõjutab seedesüsteemi. Kuigi IBS on laialt levinud, ei ole seda lihtne diagnoosida, kuna puudub üks universaalne test, mis seda kindlalt tuvastaks. Arst võib määrata mitmeid uuringuid, näiteks vere- ja roojaanalüüsid ning koloskoopia, et välistada tõsisemad soolehaigused, kuid peamiselt diagnoositakse IBS kirjeldatud sümptomite alusel. 

Millised on sümptomid?

  • Kõhuvalu, mis võib ägeneda peale söömist ja liikuda kõhu ühest piirkonnast teise.
  • Kõhuvalu, mis võib ägeneda stressirohkes situatsioonis.
  • Kõhus esinev ebamugavustunne, mis võib leeveneda pärast tualetis käimist.
  • Tunne, et pärast tualetis käimist pole soolestik täielikult tühjendatud.
  • Kõht on kas pidevalt lahti või pidevalt kinni.
  • Sooletegevuse ebaregulaarsus – vahelduvad perioodid, mil kõht on lahti ja kinni.
  • Pidev “õhupalli” tunne kõhus.
  • Ebanormaalselt suur hulk kõhugaase.

Kui sellised sümptomid on püsinud vähemalt kolme kuu jooksul, võib tegemist olla IBS-iga. Oluline on meeles pidada, et lõpliku diagnoosi saab panna ainult tervishoiutöötaja. Kui kahtlustad, et sul võib olla soole ärritussündroom, konsulteeri näiteks perearsti või -õega.

Kuigi IBS-i ei saa täielikult välja ravida, on võimalik sümptomeid edukalt leevendada ning seeläbi oma elukvaliteeti parandada. Esimese sammuna tasub hinnata toitumist ning veenduda, et eluviisid oleksid piisavalt tervislikud. Samuti tuleb meeles pidada, et stress võib olla IBS-i sümptomite vallandajaks, seega proovi lõõgastuda ja piisavalt liikuda.

Kas IBS-i puhul võib olla kasu probiootikumidest? Kuidas valida õige?

Uuringud on andnud üha enam kinnitust, et soolestiku mikrobioota omab olulist rolli IBS-i puhul, ning teatud probiootikumid võivad aidata sümptomeid leevendada. Ka mitmed mainekad gastroenteroloogia organisatsioonid soovitavad osade bakteritüvede kasutamist soole ärritussündroomi korral.

Kui otsite probiootikumi IBS-i leevendamiseks, on oluline valida selline, mis põhineb kvaliteetsetel teadusuuringutel. Eelistage selliseid bakteritüvesid, mille efektiivsus on tõestatud kliiniliste uuringutega reaalsetel inimestel, mitte ainult laboratoorsetes või loomkatses. Samuti on oluline teada, et ka kliinilistel uuringutel on erinevusi. Kõige objektiivsemad ja usaldusväärsemad on need, mis on randomiseeritud, topeltpimedad ja sisaldavad platseebogruppi. 

Tähtis on ka meeles pidada, et mitte kõigil Lactobacillus või Bifidobacterium nime kandvatel probiootikumidel ei ole samasuguseid omadusi. Pane tähele, et kasulikud omadused sõltuvad konkreetse bakteri tüvest. Sellest tulenevalt on oluline valida probiootikum, mille nimetuse taga on tüve märgistav unikaalne tähtede ja numbrite kombinatsioon. See “kood” võimaldab uurida, milliseid kasulikke omadusi antud probiootikumi puhul on tuvastatud. 

Seega, eri bakteritüved võivad olla kasulikud erinevate seisundite leevendamisel, kuna igal bakteritüvel on oma eripärased omadused.

Milline bakteritüvi omab kõige tugevamat teaduslikku tõendusmaterjali soole ärritussündroomi (IBS) korral?

Rahvusvahelised erialaorganisatsioonid on koostanud ravijuhised probiootikumide kasutamisest IBS-i korral. Vastavalt 2015. aasta Maailma Gastroenteroloogia Organisatsiooni (WGO) juhistele on Bifidobacterium infantis 35624® bakteritüvel kõige tugevam tõenduspõhisus soole ärritussündroomi sümptomite leevendamisel. 

SYMBIOSYS Alflorex® on ainus toode Eestis, mis sisaldab seda konkreetset bakteritüve.    

  • Bifidobacterium infantis 35624® on inimpäritolu bakteritüvi ehk on osa inimese soolestiku normaalsest mikrobiootast. Uuringud on tuvastanud, et IBS-iga inimeste soole mikrobiootas seda tüve ei esine. 
  • B. infantis 35624® hakkab toimima kohe pärast manustamist, kuid kliinilised uuringud on näidanud, et selle tõhusus kasvab aja möödudes järk-järgult. 
  • Esimeste nädalate jooksul võib esineda kerget ebamugavust sooletegevuses. See on loomulik ja mööduv nähtus, mis on tingitud bakteri toime avaldumisest. On oluline jätkata regulaarset manustamist igapäevaselt.
  • Sümptomite leevendamiseks on soovitatav päevane annus 1 miljard bakterirakku (1 kapsel).

Leia lahendus seedehäiretele juba täna! 

Osta SYMBIOSYS Alflorex® Apotheka e-apteegist!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.