Kas koroonaviiruse sümptomeid on võimalik leevendada GeloMyrtol forte (standardiseeritud mürtool) kasutamisega?

Korraga on võimalik haigestuda nii grippi kui ka koroonaviirusesse, mõlema haiguse riskirühmadesse kuuluvad samad inimesed.Foto: Shutterstock

Hiljuti sai Saksa ravimitootja Pohl-Boskamp heakskiidu alustada patsientide kaasamist uuringusse, kus hinnatakse standartiseeritud mürtooli (GeloMyrtol® forte toimeaine) lisamist COVID-19 patsientide raviskeemi. Uuringust võtab Saksamaal osa mitu ülikoolihaiglat ning sinna kaasatakse ka viirust raskemalt läbi põdevad ja lisahapnikku vajavad patsiendid.

“Uuring püüab vastata küsimusele, kas lisaks viirusevastasele ravile saab haiguse süvenemist pidurdada ja paranemist kiirendada läbi hingamisteede puhastusmehhanismi toetavate ravimite abil,“ selgitab ettevõtte Eesti esindaja proviisor Jaan Jänes.

Kuidas saab inimene end ise külmetushaiguste või COVID-19 puhul aidata ning miks on tähtis kopsude isepuhastusvõime?

Praegu soovitatakse COVID-19 viiruse sümptomite ilmnemisel jääda esmalt koju karantiini ning seejärel minna testima. Haiguse süvenemisele viitavad enamasti peavalu, köhahood ja tihke röga. Tähelepanuta tervist jätta ei tohi, mispärast aitab sel perioodil ravimite, näiteks taimse preparaadi GeloMyrtol® forte (standartiseeritud mürtool) kasutamine kaasa ägedate hingamisteede sümptomite leevendamisele. 

Nimelt aktiveerib ja parandab GeloMyrtol® forte (standartiseeritud mürtool) hingamisteede isepuhastusmehhanisme, kiirendades röga ja haigustekitajate kopsudest väljutamist. Röga koos haigustekitajatega väljutatakse kopsudest kiiremini ning ühtlasi paraneb ka gaasivahetus, mõjutades soodsalt haigusest paranemise kulgu.

Viirustest põhjustatud hingamisteede haiguste korral võib röga tekkida tavalisest oluliselt rohkem. See hakkab kopsudesse kogunema ning seega hingamist raskendama. Sellisel juhul proovib inimene röga väljutada köha abil. Enamikel juhtudel on sellest siiski vaid osaliselt abi ning hingamisteedesse hakkavad kogunema suuremad rögakogused. 

Samalaadset sekreedi juhtimise häiret esineb ka COVID-19 haigusega patsientidel, kellel avalduvad kopsusümptomid. Gaasivahetus kopsude sisepinnal halveneb ning tekib hapnikupuudus, mis on eelmainitud patsientide jaoks eriti ohtlik. Seetõttu ongi oluline kopsude isepuhastusvõime säilitamine.

Kuidas kopse „puhastada“?

Iga hingetõmbega saab meie keha umbes pool liitrit õhku, mille abil varustatakse rakke hapnikuga. „Sissehingamisel satuvad hingamisteedesse ka soovimatud sissetungijaid, teiste hulgas viirused ja bakterid. Mikroobid, tolm ja muud sarnased osakesed jäävad kinni nina ja bronhitorukeste niiskele limaskestale, mille ripsmed liigutavad limakihti, suunates võõrkehad koos limaga kõri suunas. Sealt need köhitakse välja või neelatakse alla,“ seletab proviisor Jaan Jänes.

Bakterid ja viirused koormavad hingamisteid, põhjustades põletikku ja limaskestade turset. „Tekib tihe lima, mis katab ripsepiteeli karvakesed ja takistab nende tööd. Sisse tunginud haigustekitajaid ei eemaldata organismist ja tekib infektsioonioht,“ osutab ta.

Seega soovitabki Jänes kopsude tööd toetada GeloMyrtol® forte (taimne mürtool) kapslitega, mis sisaldavad taimsete eeterlike õlide segu. „Kapsli sissevõtmisel imenduvad eeterlikud õlid organismis ja eralduvad hingamisteede kaudu. Seeläbi paraneb ripsepiteeli liikuvus – hingamisteedesse sattunud saasteained, viirused ja bakterid viiakse hingamisteedest välja. Tänu hingamisteede isepuhastumise võimele toimubki nii-öelda kopsude puhastumine,“ selgitab Jänes.

Ühtlasi toob proviisor GeloMyrtol® forte (standardiseeritud mürtool) kasutamise osas välja, et seda tuleks kasutada kohe kui ilmnevad esimesed külmetuse tunnused. Haigustekitajate eemaldamine hingamisteedest kiireneb ning lisaks aidatakse takistada infektsiooni levikut ülemistest hingamisteedest alumistesse. Ravim on sobilik kasutuseks kõikides külmetuse staadiumites ning see aitab vältida külmetushaiguse süvenemist.

GeloMyrtol® forte (standardiseeritud mürtool) kasutamist kommenteerib ka kopsuarst Üllar Kirs.

„Üldiselt soovitatakse COVID-19 korral sümptomaatilist ravi, milleks on palavikualandajad (nt paratsetamool) ja külmetusravimid. Kuid tuleb arvestada, et erinevalt tavalisest külmetushaigusest võib COVID-19 korral haigus süveneda ja muutuda ohtlikuks. Selle põhjuseks on valdavalt kopsunähtude tekkimine, mis väljendub köha, õhupuuduse ja hingamisraskustena. 

Hingamisteedesse ja kopsudesse kogunev paks röga raskendab gaasivahetust ja võib tuua kaasa hingamispuudulikkuse. Selle vältimiseks tuleks meil juba haiguse varases faasis hakata tegelema hingamisteedesse koguneva lima ja haigustekitajate väljutamisega ning mitte oodata kuni tekib tüütu ja hoogudena tekkiv kurnav köha. Selleks soovitan alustada standartiseeritud mürtooli kasutamist juba haiguse varajases staadiumis.“ ütleb Kirs.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.