Sisuturundus

Kiirtestide ostmiseks on vajalik usaldusväärne partner

Koduseks ja professionaalseks kasutamiseks mõeldud kiirtestidel on aga üks oluline erinevus, mida tavainimene esimese hooga märgata ei pruugi.Shutterstock

Käimasolev koroonapandeemia on toonud Eesti turule müügile erinevate tootjate antigeeni kiirteste, mida saab soovi korral soetada lähedalasuvast apteegist, poest või e-kanalite kaudu.

See on aga endaga kaasa toonud olukorra, kus mõned kiirtestid ei pruugi vastata kõikidele kehtestatud nõuetele, ei ole mõeldud koduseks kasutamiseks või on kaheldava kvaliteediga. Ent kuidas tagada, et tooted, mis Eesti lettidele jõuavad, vastaksid Euroopa Liidus kehtivatele nõuetele?

Sertifikaadil olev tootekood ei ühti tootel olevaga

Tekkinud olukorda ilmestab hästi näiteks hiljutine juhtum, kus Terviseamet kutsus tagasi nõuetele mittevastavad kiirtestid, mis olid müügil enam kui 70 Eesti apteegis. Samuti kasutati sel sügisel Eesti koolides kiirteste, mis olid tegelikult mõeldud professionaalseks kasutamiseks. Ent kuidas selliseid olukordi ikkagi vältida? Kõik algab põhjalikust taustakontrollist.

Selleks on Euroopa Liidus kehtestatud vastavad nõuded, mida täitmata pole toodet levitada lubatud. Nõuetele vastavust kinnitab CE-märgis, mis peab olema märgitud iga toote pakendile, sealhulgas näiteks ninaproovi võtmiseks kasutatava vatitiku pakendile ning mille saab tootele märkida alles pärast põhjalikku kontrolli.

Koduseks ja professionaalseks kasutamiseks mõeldud kiirtestidel on aga üks oluline erinevus, mida tavainimene esimese hooga märgata ei pruugi.

“Enesetestimiseks mõeldud kiirtestidel on CE-märgise juures neljakohaline tunnusnumber, mis viitab konkreetsele teavitatud asutusele, kes kontrollib toote vastavust ja kinnitab, et see on mõeldud koduseks kasutamiseks,” rääkis Medifum Group OÜ juhatuse liige Kristjan Täht. Neljakohaline number paikneb alati kas CE-märgise järel või all.

Neljakohalise tunnusnumbriga kiirtestid on nõuetekohase vastavushindamise läbinud, nendele kehtib tootja vastutus ning ka eestikeelne kasutusjuhend on koostatud tavakasutajat silmas pidades. Kui vastavushindamine on läbitud, väljastatakse tootjale omakorda EC-sertifikaat, mille alusel võib kiirtesti turule viia.

Pakendil olev info on sageli puudulik

Tähe sõnul teevad tootjad vigu pakendile nõuetekohase CE-märgise trükkimisel ning lisaks on pakendil olev info sageli puudulik. Samuti kipuvad tootjad sageli müüma enda poolt toodetud teste kodukasutuseks mõeldud toodetena enne, kui nõuetekohased sertifitseerimise protseduurid on lõpuni viidud.

“Meie alustame oma toodete puhul sellest, et kontrollime näiteks koduseks kasutamiseks mõeldud kiirtestide sertifikaadi tõesust, mida saab teha teavitatud asutuse kodulehelt. Samuti veendume, kas teavitatud asutus ise on Euroopa Liidu poolt heaks kiidetud asutuste nimekirjas või mitte,” kirjeldas Täht.

Lisaks korrektsusele on oluline ka kasutajamugavus

Kindlasti tuleb üle vaadata ka kiirtesti pakendi kujundus, kuna paljudel juhtudel pole vajalikku informatsiooni sellele märgitud. “Medifumis müüdavate toodete puhul vaatame alati üle, kas pakendil on olemas korrektne tootja nimetus, Euroopa volitatud esindaja nimetus ning kas märgistus ning muu pakendil olev ja vajalik informatsioon on olemas, mis igal koduseks kasutamiseks mõeldud kiirtestil olema peab,” tõi ta välja.

Samuti veendutakse, kas test on juba mujal müügil ning milline on olnud senine tagasiside. Ent olulisel kohal sobiva toote valikul on kasutajamugavus. “Näiteks on olemas ninakaapetestid, kus ühel juhul on vaja puhverlahus ühest anumast teise valada, teisel aga mitte,” näitlikustas Täht.

Medifumi eesmärgiks ja missiooniks eelkõige on pakkuda Eesti turul tervisekaitsetooteid, mis on sertifitseeritud ja vastavad Euroopa Liidus kehtivatele standarditele ning kvaliteedinõuetele. “Lähtume põhimõttest, et kõige odavam ei pruugi olla alati kõige parem ning keskendume tuntud ja turul tunnustatud kaubamärgiga toodete müügile,” ütles ta.

“Meie kliendid on meie jaoks kõige tähtsamad ja me hoolitseme selle eest, et ostukogemust oleks alati tasemel ja meie kliendid rahul ning õnnelikud. Samuti paneme südamele, et kiirtestide ostmiseks on vajalik usaldusväärne partner, kes vastava taustakontrolli läbi viib,” sõnas Kristjan Täht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.