Kontaktläätsede innovatsioon: mis teeb uued mudelid paremaks?

Kasutaja jaoks on kõige tähtsam, et läätsed oleks silmas mugavad ja aitaks hästi näha. Lensor.euFoto: Shutterstock

Paljud inimesed kannavad aastaid ebamugavaid läätsesid, sest nad on nendega lihtsalt ära harjunud. Samal ajal tuleb pidevalt turule uusi ja silmade tervise vaatest paremaid mudeleid, mida saab näiteks rohkem tunde päevas silmas hoida. Kasutaja jaoks on jätkuvalt kõige tähtsam, et läätsed aitaksid hästi näha ning oleksid silmas mugavad. Kuidas täpselt uued läätsed sellega paremini hakkama saavad? Lensor.eu optometrist Kristīne Detkova selgitab, kuidas iga läätsekandja saab läätsede innovatsioonist vaid võita.

Hea hapnikuläbilaskvusega silikoonhüdrogeel on tuleviku materjal

Läätsede tervislikkuse ja mugavuse tagavad nende materjal ja pinnatehnoloogia. Pehmete läätsede peamised materjalid on silikoonhüdrogeel ja hüdrogeel. Sageli on läätsede juurde märgitud aga konkreetse materjali nimi, näiteks Lehfilcon A (TOTAL30®) või Midafilcon A (Diviniti Comfort DAY), mis on mõlemad silikoonhüdrogeelid. 

Võime öelda, et silikoonhüdrogeel on tuleviku materjal, sest see laseb palju paremini hapnikku läbi kui hüdrogeel. Läätsekandja jaoks tähendab see, et sellest materjalist läätsesid saab kanda päevas rohkem tunde ning need on silmasõbralikumad. Materjalide nimetusi ei pea meelde jätma, kuid tasub jälgida olulist näitajat nimega Dk/t või Dk/l –see on hapniku läbilaskvus. Silikoonhüdrogeelist läätsedel on see number kordades suurem kui hüdrogeelist läätsedel.

Uued läätsed ei muutu kandmisaja jooksul ebamugavaks

Lisaks hingavusele sõltub kontaktläätse mugavus sellest, kui hästi see püsib silmas niiske ja märkamatu. Kellelegi ei meeldi tunne, et silmas oleks justkui midagi võõrast. Kui oled täheldanud, et kandmisaja lõpupoole, näiteks päeva teises pooles või kuu viimasel nädalal ei ole läätsed enam mugavad, siis võib see olla hea põhjus parema alternatiivi otsimiseks. Läätse niiskuse ja libeduse eest vastutab üldjuhul selle pinnatehnoloogia, mis on aga lahutamatult seotud materjaliga. Ka kõige innovaatilisem pind ei annaks sama efekti koos eelmiste põlvkondade vähem hingavate materjalidega. 

Näiteks DAILIES TOTAL1® ühepäevased ning TOTAL30® kuuajalised läätsed on Water Gradient tehnoloogiaga. See tähendab, et läätsematerjali sees on niiskust vähem, kuid silmaga kokku puutuvad sisemine ja välimine pind koosnevad peaaegu ainult veest. Tulemuseks on tunne, nagu läätsesid ei olekski silmas. Siinkohal tasub aga meeles pidada, et isegi kui läätsed tunduvad ka kandmisaja lõpus ikka veel mugavad, ei tohi neid ettenähtud ajast kauem kanda. Ka kõige innovaatilisemad läätsed on tervislikud ainult oma kandmisaja vältel, st vastavalt tüübile kas üks päev, kaks nädalat või üks kuu.

Uued võtted läätsede hügieeni tagamiseks

Kui läätsede kandmisel tekib silmaärritus, on süüdi enamasti sõrmedelt läätsede kaudu silma sattunud mikroob või mustus. Kui kannad läätsesid vastavalt oma oma optometristi juhistele ning järgid laitmatult hügieenireegleid, siis midagi sellist juhtuda ei tohiks. Et hügieeni oleks lihtsam hoida, arendavad läätsetootjad ühtlasi uusi pinnatehnoloogiaid, mis aitaksid mustuse ja bakterite läätsedele sattumist takistada. Näiteks TOTAL30® kuuajaliste läätsede pind on CELLIGENT® tehnoloogiaga, mis takistab rasvade ja mikroobide kinnitumist läätsepinnale nn “nutikate osakestega”. Neutraalsed polümeerid loovad läätsepinnal keskkonna, kuhu soovimatutel lipiididel ja pisikutel on raske sadestuda. 

Hea hügieenivõte on ka uutmoodi pakend. Näiteks Diviniti Comfort DAY läätsed on pakendites teistpidi kui enamik ühepäevaseid läätsesid: silma vastu puutuv sisemine pind allpool. Sõrmede abil läätse pakendist välja võttes ei puutu sõrmeotsad kokku nende läätsede sisepinnaga ning hügieenirisk on tänu sellele madalam.

Uute läätsede kumerus on väiksem

Värskeimad läätsemudelid on nii pehmed ja libedad, et kumerus (BC) ei tähenda enam päris sama, mis varem. Kui uued läätsed oleksid populaarse 8,6-kumerusega, siis ei püsiks need silmas. Seetõttu on suur osa kaasaegseid läätsemudeleid 8,6-st väiksema kumerusega, näiteks 8,5 või 8,4. See number annab teavet pigem läätsematerjali kohta ning ei ole suurusnumber. Uued, väiksema kumerusega läätsed on sama hea istuvusega, kuid nende pind on väga sile, mis tähendab läätsekandjale palju mugavamat kogemust.

Lensor.eu kontaktläätsede e-pood kuulub Baltimaade suurima, 30-aastase kogemusega optikaettevõtte OC Vision koosseisu. Dr. Lensori laiast tootevalikust leiad juhtivate brändide kvaliteetsed läätsed, läätsevedelikud ja -tarvikud, päikeseprillid, prillid jt optikakaubad. Enne mis tahes kontaktläätsede proovimist soovitame konsulteerida optometristi või silmaarstiga. Soovitame käia regulaarselt silmakontrollis ka siis, kui sa ei taju oma nägemises muutusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.