Sisuturundus

Krüoteraapia Tallinnas: 10 suurepärast põhjust seda proovida

Külmaravil on palju positiivseid mõjusid, seega tasub seanss kindlasti omal nahal järele proovida.Foto: Shutterstock

Kuna krüoteraapial ehk külmaravil on palju tõestatud eeliseid, on nende loetlemist isegi keeruline alustada. Siin on aga olulisemad põhjused, miks paljud inimesed on leidnud krüoteraapiast rohkesti kasu ja soovivad külmaseanssidel osaleda üha uuesti ja uuesti. 

Pikemalt ja põhjalikumalt saad külmaravi kohta lugeda veebilehelt Recoveryclinic.ee.

Kiirem ja efektiivsem taastumine

Nii mõnedki professionaalsed sportlased väidavad veendunult, et krüokabiini astumine ja mõned minutid 110–140 miinuskraadi käes viibimine aitab hoida keha parimas vormis. Külmaseanss võib aidata kiiremini taastuda ja saavutada spordis veelgi paremaid tulemusi. 

Muide – kuna nii madalal temperatuuril pole õhus peaaegu üldse niiskust, on krüoteraapiakambri külm tajutav oluliselt vähem külmana, kui see tegelikult on. Tajutav temperatuur on ligikaudu -5° C.  See pole just soe, aga mõned minutid sellises keskkonnas on enamike inimeste jaoks kergesti talutav ja mõnusalt ergutav. Seda toetab teadmine, et vereringe kiirenemine suurendab organismi jaoks hapniku ja muude toitainete kättesaadavust.

Külmateraapia toob tõhusa stressileevenduse

Kuigi mõte end mitmeks minutiks “külmutada” võib tunduda pisut hirmutav, on krüoteraapia tegelikult suurepärane viis stressi ja ärevuse vastu võitlemiseks.

Arvatakse, et kogu keha krüoteraapia ehk “külmašokk” käivitab füsioloogilised hormonaalsed reaktsioonid, mis tähendab, et inimesed tunnevad end pärast seanssi sageli hoopis rahulikumana.

Nägu värskemaks ja naha seisund paremaks

Näonaha jahutamine toetab mikrotsirkulatsiooni, mille kaudu laienevad veresooned ja kapillaarid, mis eemaldavad nahalt toksiine. 

Seansi tulemusel on naharakkude hapnikuga varustatus tunduvalt parem ja stimuleeritud saab kollageeni tootmine ning rakkude uuenemine. Võivad väheneda kortsud ja ahenevad poorid. 

Krüoteraapiat kasutatakse ka mitmesuguste nahahaiguste (näiteks psoriaasi, dermatiidi ja ekseemi) leevendamiseks. 

Külmateraapia vabastab vereringesse hormoonid, mis leevendavad valu ja aitavad vähendada põletikku.

Meeleolu ja vaimne tervis

Krüoteraapia, meeleolu ja vaimse tervise vahelisest seosest on kirjutatud erinevaid teadustöid

Vaimne ja füüsiline heaolu käivad käsikäes, kuid krüoteraapia näitab potentsiaali ka vaimse tervise kasuks. Koos füüsilise reaktsiooniga, mis vallandub intensiivse külma tõttu, tekib mõnel inimesel ühtlasi ka lõdvestustunne ja hea tuju, mis võib kesta pikka aega. 

Veelgi enam – krüoteraapial on potentsiaal stressihäirete, sealhulgas üldise ärevuse ja depressiooni leevendamiseks. See kõik võib omakorda aidata saada ilusamat nahka. 

Külmateraapia võib parandada ka keskendumis- ja tähelepanuvõimet.

Vigastuste parandamine ja valu leevendamine

Kui sportlased kasutavad üldiseks taastumiseks kogu keha hõlmavat krüoteraapiat, siis vigastuste tõttu tekkinud valu vähendamiseks ja taastumisprotsessi kiirendamiseks võib kasutada ühte kehapiirkonda mõjutavat paikset krüoteraapiat. 

Olgu vigastuseks randme väänamine või midagi tõsisemat, paikne krüoteraapia võib aidata kiiremini terveneda ja valu leevendada.

Abi peavalude ja isegi migreeni puhul

Mõned inimesed tunnevad, et nende terviseprobleemi puhul pole tavapärastest meetoditest abi olnud ja seetõttu otsitakse leevendust külmateraapiast. 

Üks selline mure on näiteks migreen, mille puhul on leitud, et lokaliseeritud krüoteraapia kasutamine pea ja kaela piirkonnas võib vähendada nii migreenivalu kui ka migreeni esinemise sagedust. 

Artriidist põhjustatud valu leevendamine

Valulik liigesepõletik ja liigeste jäikus ei ole just kuigi meeldivad kroonilised seisundid, millega regulaarselt rinda pista. Artriit võib kimbutada igas vanuses inimesi. 

Artriidi põhjustatud põletiku ja valu leevendamine ning ennetamine on veel üks põhjus, miks otsitakse abi krüoteraapiast. 

Paljud meie külastajatest on kogenud, et krüoteraapia on parem lahendus kui näiteks jääkoti kasutamine, mis aitab küll lühiajaliselt, kuid muudab pikaajalise ebamugavuse sageli veelgi hullemaks. 

Unusta unetus

Unetus tähendab seda, et magama jäämisega on raskusi või näiteks ärkate öösel sageli ega uinu enam kergesti. See võib tekitada kehale stressi ja mõjutada üldist tervist. On tõestatud, et krüoteraapia parandab une kvaliteeti

Kuigi krüoteraapia külmalaine muudab kohe erksamaks, võib see aidata hiljem ka paremini magada. Suurendades hormooni noradrenaliini tootmist, võib krüoteraapia aidata reguleerida unemustreid ja aktiveerib REM-une. 

Kaalukaotus

Paljud külmateraapia proovijad on kogenud, et külmaseanss on kiirendanud kehakaalu langetamist, eriti siis, kui seda on kombineeritud treeningu ja tervisliku toitumisega. 

Lühiajaline viibimine ekstreemses, turvalises külmakeskkonnas kiirendab ainevahetust, mis omakorda tõstab keha energiatarvet ehk kalorite põletamise kiirust. 

Seega, kui kaalulangetamine ja tervislik eluviis on nagunii päevakorral, siis krüoteraapia sobib väga hästi üheks seda toetavaks osaks.

Enneaegse vananemise aeglustamine

Krüoteraapia mitte ainult ei leevenda valu ja põletikke, vaid võib kiirendada ka ainevahetust, suurendada kollageeni tootmist, noorendada nahka ja vähendada vananemisilminguid.

Paljud külmateraapia külastajad on märganud, et paraneb nii juuste, naha kui ka küünte tervis.

Vananedes aeglustub ainevahetus järk-järgult, kogunevad toksiinid ja naha all oleva kollageeni tootmine väheneb, muutes naha vähem elastseks. Krüoteraapiaseansid võivad aidata selliste loomulike vananemismärkidega hõlpsamini toime tulla.

Intensiivne “külma-üllatus” paneb vaimu ja keha tõhusamalt tööle ja aitab stressile kergemini vastu hakata.

Tule ja katseta külmaseanssi

Recovery Clinic kliinik tegutseb Tallinna kesklinnas, aadressil Ravi tänav 5. Meie juurde on oodatud kõik, kes tunnevad, et saaksid kasu mõnest (või mitmest) artiklis kirjeldatud krüoteraapia eelisest. 

Nagu näha, ei ole neid eeliseid sugugi vähe ja seega tasub külmaseanss kindlasti omal nahal järele proovida! 

SIIN saad broneerida aja oma esimeseks külmaraviseansiks!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.