Oled sa kunagi tundnud, et päevad mööduvad nagu konveierilindil? Kiire tööpäev, kohustused kodus, sõbrad, kes tahavad kohtuda, ja see pidev sotsiaalmeedia virr-varr, mis imeb aega ja energiat. Võib tunduda, et kõik vajavad meie tähelepanu, ja lõpuks ei jäägi aega, et korrakski hinge tõmmata. See artikkel ongi neile, kes tunnevad, et elutempo on liiga kiire ja otsivad praktilisi nõuandeid, kuidas leida aega ja rahu ainult iseendale.
1. Määra selged prioriteedid
Tihti ei tule see küsimus mitte sellest, et meil poleks aega, vaid pigem sellest, et meil on liiga palju ülesandeid. Meie elu on täis asju, mis tunduvad vajalikud, aga kui järele mõelda, pole need kõik eluliselt tähtsad. Võta hetk, et oma kohustused paberile panna, ja hinda, mis on need asjad, mida pead kindlasti tegema ja mis on need, mida võid ka vähendada või lausa välja jätta. See vabastab sind ebavajalikest tegevustest ja annab sulle aega, mida saad suunata enda eest hoolitsemisele.
Näiteks võib tunduda vajalik kontrollida töömeile iga paari minuti tagant, aga tegelikult võib see tekitada pidevaid katkestusi. Sama lugu on kodutöödega: kui veeta terve nädalavahetus koristades, jääb vähe aega lõõgastumiseks. Selle asemel sea kindlad ajad e-kirjadele vastamiseks ning jaga kodutööd väiksemateks igapäevasteks ülesanneteks. Niimoodi saad järk-järgult vabaneda ebavajalikest või vähemolulistest tegevustest ja leida rohkem hetki, et pühenduda sellele, mis sulle tõeliselt oluline on.
2. Õpi ütlema “ei”
Mitu korda oled sa tundnud kohustust kellegi teise heaks midagi teha, isegi kui tead, et see võtab ära aega ja energiat, mida võiksid iseendale pühendada? Tihti arvame, et peaksime alati kõigile abiks olema – olgu selleks sõbra abistamine kolimisel või lisaprojekt töö juures. Kui sõber palub sul appi tulla, kuid sa tead, et vajad seda aega enda jaoks, on täiesti okei vastata: “mul on sel nädalal tõesti vaja iseendale aega võtta. Võib-olla leiad kellegi teise, kes aitaks?” Samamoodi, kui ülemus küsib, kas saad lisatööd vastu võtta, võid viisakalt öelda, et pead keskenduma oma põhikohustustele ja tööst puhkamisele.
Sotsiaalsete ürituste puhul on samuti hea osata “ei” öelda. Kui sõbrad kutsuvad nädalavahetusel välja, aga sina tunned, et vajad rohkem vaikset aega, ütle julgelt: “te olete mulle kallid, aga tunnen, et mul on täna rohkem vaja end laadida ja rahus olla.”
Iga “ei” on peidetud “jah” – sa ütled “jah” iseendale ja oma ajale. Pühenda see hetk endale ja märka, kuidas sind valdab kergendustunne, kui ei pea kõike teiste jaoks tegema. “Ei” ütlemine pole isekas, vaid vajalik, et kaitsta oma aega ja energiat ning anda endale luba olla just seal ja nii, nagu sina vajad.
3. Leia aega olemiseks ja väikesteks pausideks
Oleme harjunud, et iga hetk peab olema kasulik, produktiivne ja täis tegevust. Aga millal sa viimati lihtsalt olid? Mitte midagi tegemine võib kõlada tänapäeva mõistes luksusena, kuid isegi väike paus annab võimaluse rahulikult hingata ja end koguda. Võta kasvõi viis minutit päevas, et kuulata vaikust või olla looduses – su keha ja meel tänavad sind selle eest.
Üks võimalus väikeste pauside leidmiseks on seada endale näiteks hommikused või lõunased “olemise minutid”. Kui sulle meeldib kohvi, siis joo seda ükskord ilma kiirustamata, keskendudes iga lonksu maitsele ja lõhnale. Või kui päike paistab, mine õue ja lase päikesevalgusel end laadida – kasvõi korraks
4. Loo oma rituaalid
Rituaalid, olgu need hommikused või õhtused, on hea viis, kuidas tuua oma päeva järjepidev rahuhetk. Need väikesed rutiinid on justkui kokkulepped iseendaga, mis aitavad keskenduda ja hoida tasakaalu ka kõige kiirematel päevadel. Näiteks võid alustada oma päeva kümneminutilise meditatsiooniga või venitada end pisut, et keha üles äratada ja mõtted selgeks saada. Õhtul aga loo rituaal, mis aitab päeva energiast lahti lasta, olgu selleks mõnus dušš, rahuliku muusika kuulamine või mõni lemmikraamatu lehekülg.
Kui sa pühendad neile hetkedele teadlikult aega, hakkad märkama, kuidas need väikesed harjumused täidavad sinu päeva vaikse rahuga. Võid lisada rituaali ka päeva keskpaika, näiteks nautides lõunapausi ajal hetke vaikust või tehes kiire hingamisharjutuse. Need pisikesed rituaalid panevad sinu päeva sisse hetki, mis on ainult sinu jaoks. Proovi neid hetki võtta sellise austusega, nagu kohtuksid kellegi olulisega – sest sa kohtud ju iseendaga!
5. Võta aega tervenemiseks
Vahel on meil vaja enamat kui lihtsalt pause ja rahuhetki. Pidev kiire elutempo ja stress võivad koguneda sügavale meie alateadvusesse, tuues kaasa mentaalseid ja emotsionaalseid blokeeringuid, millest me ei pruugi teadlikudki olla. See varjatud koormus võib ilmneda ärevuse, stressi või isegi füüsiliste sümptomitena, mis segavad rahu leidmist ja igapäevaelus tasakaalus olemist.
Sellises olukorras võib just regressiooniteraapia pakkuda sügavat leevendust, andes võimaluse vaadata süvitsi enda sisse ja lahendada minevikust pärinevad emotsionaalsed pinged, mis meid alateadlikult mõjutavad. Holistiline regressiooniteraapia aitab mitte ainult tuvastada, vaid ka tervendada neid alateadvusesse jäänud blokeeringuid, mis takistavad meie sisemist rahu ja tasakaalu
6. Võta enda jaoks regulaarselt aega
Kui oled kord leidnud, et väike paus ja aja võtmine endale teevad head, siis proovi muuta see oma rutiiniks. Lihtne nipp selleks on panna see oma kalendrisse – täpselt nagu iga teine kohtumine. Vali endale kindel aeg, olgu see hommikuti enne tööpäeva algust, lõunapaus keset päeva või rahulik õhtuhetk enne magamaminekut. Mida sagedamini sa endale sellist aega pühendad, seda enam muutub see harjumuseks ja loomulikuks osaks su elust.
Selline püsiv rutiin aitab sul vältida olukordi, kus lased teistel oma ajagraafikut täielikult täita ja oma vajadused tahaplaanile jätta. Kui märgid need ajad kalendrisse, saad ka ise selgelt aru, et see on oluline aeg, mida ei tohi unarusse jätta. Ja mis peamine – selle aja jooksul oled ainult sina iseenda prioriteet. See on hetk, kus saad täielikult keskenduda sellele, mis sind taastab ja tasakaalu loob, olgu selleks vaikuses olemine, hobi, eneseareng, jalutuskäik või midagi muud, mis sulle tõeliselt rõõmu valmistab.
7. Pane paika piirid nutiseadmetega
Nutiseadmed ja sotsiaalmeedia tõmbavad meid tihti endasse, röövides väärtuslikku aega ja hajutades tähelepanu. Vahel on kasulik seada endale selged piirid, näiteks lülitada telefon hääletu peale, kui oled keskendunud puhkamisele või süvenenud hetke, või vähendada igapäevast ekraaniaega. Proovi planeerida oma päevadesse ja nädalatesse kindlaid “tehnoloogiavabasid” hetki, olgu selleks õhtutunnid enne magamaminekut või hoopis mõni kindel nädalapäev, kus annad endale täieliku “digitaalse detoxi”.
Alguses võib see tunduda võõras ja isegi ebamugav, sest oleme harjunud olema pidevalt ühenduses. Kuid kui annad sellele võimaluse, märkad, kui palju rahulikum ja hetkes sa oled, kui pole pidevalt ühenduses kõigega peale iseenda. Õpid tasapisi, et iga hetk ei vaja dokumenteerimist või jagamist – piisab lihtsalt iseenda kohalolust ja nautimisest.
Kokkuvõtteks
Kogu oma kiire elu juures on meil kõigil võimalik leida väikesi hetki, mis kuuluvad vaid meile. Olgu selleks siis vaikus, jalutuskäik või mõni tervendav teraapia – mis iganes aitab sul leida oma keskme ja hingata veidi sügavamalt. Meie ümber on palju, mis nõuab pidevat tähelepanu, kuid just sina oled oma elu keskpunkt. Enda jaoks aja leidmine pole luksus ega egoism, vaid vajalik, et olla parimas tasakaalus iseendaga.
Anna endale see aeg ja vaata, kuidas elu su ümber muutub selgemaks ja rahulikumaks.