Lasnamäel avas uksed uus rinnakabinet, mille põhirõhk on ennetusel

Tallinna Eriarstikeskuse rinnakabineti juhtivarst mammoloog ja günekoloog dr Kristina Kuhi.Foto: Tallinna Eriarstikeskus

Sel sügisel avas Tallinna Eriarstikeskus nii oma Lasnamäe Tervisemajas asuvas kliinikus kui ka Keila haigla Naistearsti kabineti juures rinnakabineti. Küsimustele vastab rinnakabineti juhtivarst mammoloog ja günekoloog dr Kristina Kuhi. 

Kuidas tekkis idee avada uus rinnakabinet just Lasnamäel ja Keilas?

Rinnakabineti avamine on tegelikult vastutulek kogukonna suurele nõudmisele. Nii Keilas kui ka Lasnamäel elab väga palju naisi, kes seda teenust soovisid saada võimalikult kodu lähedal. Oma igapäevatöös näen aina rohkem seda, et mida mugavamaks on inimese jaoks tehtud arsti kättesaadavus – seda nii logistiliselt kui aegade mõttes, seda kiiremini jõuab inimene ka arstile. 

Ning rinnavähi ennetuse seisukohast on see oluline fakt! Kurb reaalsus on see, et rinnavähk on naiste seas üks levinumaid vähivorme. Eestis diagnoositakse igal aastal pahaloomuline rinnakasvaja ligi 900 naistel. Ligi veerandil juhtudest on haigus avastamise hetkel juba kaugele arenenud. 

Tallinna Eriarstikeskuse rinnakabinetis teeme tööd parima võimaliku tänapäevase tehnikaga ning naisel on võimalik kõik rinnaga seonduvad teenused saada ühest kohast. Meil on privaatne ja ilus kliinik, sõbralikud ja professionaalsed töötajad ning lühikesed ootejärjekorrad. 

Mis patsienti rinnakabinetis ees ootab?

Oluline on ära märkida, et rinnakabinet mängib suurt rolli just ennetusel – regulaarne kontroll on see, mis aitab tõsist haigust võimalikult varakult tuvastada!

Esimene visiit on ämmaemanda juurde, kes dokumenteerib patsiendi haigusloo ja teeb rindade kliinilise läbivaatuse. Vajadusel nõustab ja annab näpunäiteid enesekontrolli läbiviimiseks kodustes tingimustes. Kui ämmaemand näeb, et on vajalik või otstarbekas, siis suunab patsiendi esmastele või täiendavatele uuringutele, kas mammograafiasse, rinna ultrahelisse või mammoloogi vastuvõtule – kõiki neid teenuseid pakume oma kliinikus. 

Mis teenuseid Tallinna Eriarstikeskuse rinnakabinet pakub? 

Nagu eelnevalt mainitud, siis esmane teenus rinnakabinetis on ämmaemanda vastuvõtt ehk esmane konsultatsioon.

Samuti on võimalik teha meie juures rinna ultraheli, mida teostab rinnaradioloog. Kuni 30. aastaste naiste puhul piisab enamasti ainult rinna ultrahelist. Kui uuringul tuvastatakse rinnas leid, siis vajadusel saab rinnaradioloog sama uuringu käigus teha ka koeuuringu ehk biopsia.

Tallinna Eriarstikeskus pakub ka tasulist mammoloogi vastuvõttu. Ehk kui oled märganud või tundnud oma rindades tükki/tükke, sõlmi, nahamuutuseid, eritist rinnanibust või muutuseid, mida tahaksid kontrollida, siis võiksid kiiremas korras pöörduda esmalt rinnakabinetti, kuhu on väiksemad ootejärjekorrad või soovi korral tasulisele mammoloogi vastuvõtule.

Kasutame mammograafia tegemiseks tipptehnoloogiat – HOLOGIC 3Dimension Mammography System masinat, millel on maailma kõige kiirem tomosüntees – 3,7 sekundit. Masin suudab arvesse võtta patsiendi eripärasid ning määrab automaatselt rinnatiheduse. Rinnakumerusi arvestavad kompressiooniplaadid muudavad kogu protseduuri naise jaoks võimalikult valutuks ja mugavaks. Lisaks on masinal 45% väiksem kiirgusdoos kui tavapärastel 2D masinatel. 

Eestis diagnoositakse igal aastal pahaloomuline rinnakasvaja ligi 900 naistel. Ligi veerandil juhtudest on haigus avastamise hetkel juba kaugele arenenud. Foto: Tallinna Eriarstikeskus

Millal peaksid naised hakkama mõtlema oma rindade tervise peale eriti tõsiselt? 

Veerand rinnavähkidest leitakse alla 50 aastastel naistel, kuid ometigi kutsutakse sõeluuringule naisi alates 50 eluaastast. Rinnakontrollis võiks käia profülaktika mõttes juba alates 30. eluaastast! Ennetuse mõttes piisab, kui naine külastab paari aasta järel  rinnakabinetti, kus meie kogenud ämmaemandad jagavad õpetusi rindade enesekontrollist ja nõustavad peamiste rinnavaevuste leevendamise osas. Rinnavähi puhul on ennetus äärmiselt oluline ning varajases staadiumis avastatud rinnavähk on ravitav!

Mis on rinnavähi riskitegurid ja geneetilised soodumused? 

Peamised riskitegurid on ülekaalulisus, vanus (risk kasvab pärast 40. eluaastat), menstruatsioonide varajane algus (enne 13. eluaastat), hiline esmasünnitus, mitte ühtegi sünnitust, rindade või rindkere elundite kiiritusravi, pikaajaline menopausisümptomite hormoonravi, ülekaalulisus ja alkoholi liigtarvitamine. Kui naise lähisugulaste seas on olnud rinnavähki, siis on muidugi juba teistmoodi lähenemine ning peaks esimene samm olema päriliku rinnavähi geenitesti tegemine, et välja selgitada võimalik risk.

Millised sümptomid on need, mida märgates peaksin kiiremas korras rinnakabineti poole pöörduma?

Enamikul rinnavähi juhtudel avastab naine või tema partner rinnast tihendi, sõlme või siis niiöelda “tüki”. Samuti on alarmeeriv igasugune muutus rinna kujus või suuruses, tihend rinnas või kaenla all ning nahapinna ja värvuse muutus. Samuti see, kui nibust tuleb eritist – eriti alarmeeriv on kui eritis on pruun, roheline või veresegune. 

Mis on olnud viimase aja innovatsioonid mammograafias ning mida see tähendab patsiendi jaoks?

Innovatsioon on jõudnud sinnamaani, et naiste jaoks on mammograafia tegemine tänapäeval veelgi mugavam, kiirem ja vähem valulik. Ühe mammograafi tegemine võtab aega 5-10 minutit ning suurem osa sellest ajast kulub riiete äravõtmisele ning rindade paika sättimisele. HOLOGIC 3D masinaga on ka kiirgusdoos tunduvalt väiksem. Suur areng on toimunud mammograafide programmides ning AI (artifical intelligence) abil on võimalik saada veelgi parem ja selgem pilt. 

Kui tihti peaks rinnakabinetti külastama?

Kui probleeme ja kaebuseid ei ole, siis mitte tihedamini kui kahe aasta järel. Küll aga kui kaebus tekib ning kontrollist pole isegi palju aega möödas, on tark tagasi pöörduda!

Kuidas saan aja broneerida 

Tallinna Eriarstikeskuse rinnakabinetti saab aja broneerida kas telefoni teel, helistades 608 2218 või saates e-kiri info@eriarstikeskus.ee. Samuti on ajad üleval digiregistratuuris. Mammoloogi vastuvõtt on tasuline. Rinnakabineti ämmaemanda vastuvõtt koos esmaste vajalike uuringutega  on Tervisekassa kindlustuse olemasolul tasuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.