Maksale on suvi üks raskemaid aegu: kuidas tagada, et maks ei peaks koguaeg täistuuridel töötama?

Samal ajal kui sina naudid head ja paremat ning saad osa suvemelust, tuleb maksal töötada täistuuridel.Foto: iPharma

Ilmad lähevad järjest soojemaks, päike ilmutab end üha sagedamini ning õhus on tunda juba kevadet. Ja ega jaanipäevgi ju enam mägede taga ole. Suvi on aeg, mil poe- ja turuletid on värskest kodumaisest kraamist tulvil, aga see on ka aeg mil tarbitakse ohtralt grillitud tooted ning erinevaid karastusjooke. 

Kuna sooja aega on meile kätte antud vaid jaopärast, tekib paljudel mõtlemine, et suvel võib ju kõike teha – ka palju süüa ja palju juua. Kuigi sina võid suve juba pikisilmi oodata, on see sinu maksale üks raskemaid aegu. Samal ajal kui naudid head ja paremat ning saad osa suvemelust, tuleb maksal töötada aga täistuuridel.

Tarbi soolast ja rasvast toitu mõõdukalt

Keegi ei keela süüa rasvast ja soolaga maitsestatud toitu, kuid sellega tuleb osata piiri pidada, sest liiga soolane ja rasvane toit koormab organismi.

Kas teadsid, et suvel on kõige “ohtlikumad” toidud just erinevad grilltooted, milles on peidus väga palju nii rasva kui ka soola? Mõtle sellele, et kui sa sööd ära vähemalt kolm mahlast grillvorsti, oled ületanud päevase tervisliku soolatarbimise koguse mitmekordselt.

Vedelad kalorid ja suhkru mõju maksale

On ammu teada, et alkohol ei mõju maksale hästi. Selleks aga, et alkohol hakkaks maksa kahjustama, ei pea olema alkohoolik. Juba väikeses koguses alkoholi tarbimine on maksale kahjulik. Samamoodi halvasti mõjuvad maksale ka mittealkohoolsed karastusjoogid, millesse on lisatud liiga palju suhkrut.

Täiskasvanud inimene tohib päevas maksimaalselt tarbida 50 g suhkrut, mis on umbes 10 teelusikatäit. Sellest numbrist on aga üpris keeruline kinni pidada, sest peidetud kujul esineb suhkrut peaaegu igal pool.

Me kõik teame, et Coca-Colas on palju suhkrut, tegelikult on seda peidus aga ka paljudes süütuna näivates toodes, näiteks ketšupis ja kastmetes, valmistoidus, grill-liha marinaadis, leivas ning isegi toorsalatis.

Sinu keha annab märku, kui maks tahab puhkust

Esimesena annab sellest, et maks vajab puhkust, teada sinu seedesüsteem. Hommikune pohmell, kõhugaasid, samuti raskustunne ülakõhus on kõik märgid, millele tuleks võimalikult varakult tähelepanu pöörata. Organism on ju üks tervik ning kõik on kõigega seotud.

Seedehäirete esinemine aeglustab ainevahetust ning soodustab ülekaalulisust. Kahjuks on ülekaalulisuse probleem laialt levinud kogu maailmas. Seda kinnitavad WHO andmed, mis näitavad, et alates 1975. aastast on rasvunute arv maailmas kolmekordistunud.

Eesti ei ole selles osas erand ja 2018. aastal avaldatud Eesti täiskasvanute tervisekäitumise uuringu tulemuste kohaselt oli ainult 47 protsenti meie inimestest normaalkaalus. See tähendab aga seda, et üle poole eestlastest on ülekaalulised või rasvunud.

Toit mõjutab otseselt tervist ning võib eluiga kas pikendada või hoopis lühendada. Kui märkad, et sinu elustiil ja toitumisharjumused on kahjustanud maksa tervist, siis on viimane aeg muutusteks!

Hoia oma maksa tervist!

Liverta Forte on preparaat, mis aitab maksa kaitsta ja turgutada. Preparaat sisaldab tõhusaid maksatoetajaid nagu harilik maarjaohakas, koliin ja metioniin. Ja kuigi suvi tundub hetkel veel pisut kaugel, on just praegu sobiv aeg hakata maksa tervist toetama ning nautida suve ilma seedeprobleemide ja lisakilodeta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.