Rinnavähi seljatanud naine: olen elav tõestus, et kui sõeluuringule kutsutakse, tuleb minna

Epp Kõuhkna Tervisekassast (vasakul), rinnavähi seljatanud Tiina Mitt ja onkoloog Kristiina Ojamaa arutlevad Tervisekassa podcastis selle üle, kellele ja miks on sõeluuringud vajalikud.Foto: Tervisekassa

Mai on rahvusvaheline rinnavähi teadlikkuse kuu, mis paneb meid mõtisklema, kuivõrd oluline roll on varajasel avastamisel vähkkasvajatega võitlemisel. Niisiis võetakse Tervisekassa taskuhäälingu seekordses episoodis fookusesse üks oluline teema seoses meie tervise ja heaoluga – sõeluuringud.

Saatekülaliseks on julge ja inspireeriv naine Tiina Mitt, kes jagab oma rinnavähi seljatamise lugu ning kogenud onkoloog ja Tartu Ülikooli Kliinikumi hematoloogia-onkoloogia osakonna juht dr Kristiina Ojamaa.

Saates tutvume lähemalt sõeluuringute hingeeluga – selgitame, mida ja mismoodi sõeluuringutega otsitakse ning kuidas on võimalik sõeluuringul osaleda. Räägime ka sõeluuringutega seotud uuendustest – juttu tuleb nii emakakaelavähi sõeluuringu kodutestist kui rinnavähi sõeluuringu sihtrühma laiendamisest.

Üheskoos arutleme, miks on varajane avastamine nii kriitilise tähtsusega vähiravis ning mis võib põhjustada seda, et kutsutud inimene sõeluuringule ei jõua. Viimase osas on dr Ojamaa kindlal arvamusel, et meie tervis on meie endi kätes ja kui on võimalus midagi enda jaoks teha, siis tuleb seda teha – hoida oma tervist. Ta lisab: “Seda kindlasti eriti rinnavähi puhul, mis on kõige sagedasem naiste kasvaja – mida arenenum riik, seda rohkem antud kasvajat esineb.”

Tiina Mitt, kes sai diagnoosi 2019. aastal tõdeb, et tema jaoks on sõeluuringul väga suur tähtsus tema tervise ja elukäigus. Tiina on kindlal arusaamal, et kui sõeluuringule kutsutakse, siis tuleb minna. “Mina olen selle elav tõestus – käisin aastaid ja mitte midagi ei olnud, nüüd tuli ja ma olen sellega silmitsi. Aga ma elan täisväärtuslikku elu, käin tööl ja minuga on praegu kõik korras.”

Saadet juhib Epp Kõuhkna Tervisekassa tervisekommunikatsiooni osakonnast.

Kuula taskuhäälingut Soundcloudist SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.