Raamatute lugemisega tundub olevat nii, et kellele meeldib lugeda, need lausa neelavad raamatuid, ja kellele ei meeldi, no neid ei pane mingi nipiga lugema. Nende kahe vahele mahub veel see seltskond, kes väga tahaks, kui ainult aega oleks. Koolitaja Erkki Krubber teab enda kogemusest, kuidas esimestest lehekülgedest kaugemale jõuda.
Jõusaali kõrvale mahub hästi lugemistreening
Changemakersi koolitaja Erkki Kubber käib välja julge arvu: inimene võiks aasta jooksul lugeda kuskil 10–15 raamatut. Esialgu tundub see hirmuäratavalt suur, kuid kui mõtlema hakata, siis teeb see umbes ühe raamatu kuus. Seda polegi ju nii palju. Kubberil on muidugi lihtne rääkida – tema loeb aastas ligi 80 raamatut. Kuid on tähelepanuväärne, et ta polegi kogu aeg nii suur raamatute lugeja olnud.
“Mitte kogu aeg ei ole mulle nii palju meeldinud lugeda. Ma treenisin ennast lugema,” räägib Kubber. USAs pikalt raamatumüüja ametit pidanud Kubber sai selle aja jooksul aru, et lugemine on tema jaoks oluline ning ta soovis selle harjumusega ka Eestisse naastes jätkata.
Esialgu panigi ta endale eesmärgiks lugeda aastas 15 raamatut. “See oli kauge eesmärk. Lisaks seadsin endale väikse eesmärgi – lugeda iga päev vähemalt üks lehekülg,” räägib Kubber. Vahel luges ta 15–20 minutit järjest, kuid oluline oli iga päev lugeda.
“Nii väikeste ja lihtsate sammudega tundus kõik võimalik ning päevadest said nädalad, nendest kuud – ja harjumus oligi tekkinud,” meenutab Kubber oma lugemisharjumuse tekkimist.
Muuda raamat endale lihtsasti kättesaadavaks
Aga kõigi jaoks ei ole ju lugemine sama lihtne. Meie ümber toimub nii palju ja raske on keskenduda ainult lugemisele. Kubberi sõnul on kõige olulisem muuta raamatu kättevõtmine väga lihtsaks. “Mina näiteks alustasin lugemist hommikul kohe kõige esimese asjana. Nii kui silmad lahti tegin, nägin raamatut,” räägib Kubber. Ja tuletab veel kord meelde, et oluline ei ole alustada kohe kümnetest lehekülgedest, vaid piisab ühestainsast.
“Lisaks räägib hommikute kasuks segavate faktorite vähesus – pea on kõikidest mõtetest veel vaba ning välismaailm ei ole veel jõudnud sisse tungida,” räägib Kubber.
Loe raamatut, mis räägib mõnest huvitavast hobist
Vähemoluline ei ole see, et raamat, mis kätte võetakse, pakuks ka temaatika poolest huvi. “Kuna mulle meeldis tol ajal meeletult jalgpall, siis olid ka esimesed raamatud jalgpallurite biograafiad,” räägib Kubber. Teemadest, mille taustast lugeja ise natuke rohkem teab, on alati lihtsalt lugeda. Ta toonitab, et ei ole mõtet võtta kohe alguses ette tohutult rasket kirjandust, millest on niigi keeruline aru saada. Milleks?
Mõnele sobib hoopis audioraamat
Kubber ei räägi siinkohal ainult füüsilistest, paberlehtedega raamatutest. Samamoodi kiidab ta audioraamatuid. “Inimesed on väga erinevad ja neid erinevusi ei tasu peljata. Mina loen füüsilist raamatut, sest olen visuaalse mäluga. Mõned on hoopis väga hea kuulmismäluga ning neile on audioraamatud justkui loodud,” räägib Kubber, et lugemisharjumus võib tähendada ka audioraamatute tarbimist.
Kubber jagab seitset võtet, kuidas endas lugemisharjumust tekitada. Iga inimene on erinev ning ühele sobib üks ja teisele hoopis teine lähenemine.
- Loe hommikuti või õhtuti – leia see aeg, millal sulle meeldib kõige rohkem lugeda. Levinud aeg lugemiseks on näiteks kohe pärast ärkamist või vahetult enne magamajäämist.
- Loe ühistranspordis või jalutades – jalutades on vahest keeruline lugeda, kuid audioraamatud on selleks puhuks ideaalsed kaaslased. Kui sõidad näiteks iga päev pikalt ühistranspordiga, siis on ka see hea koht, kus lugeda.
- Hoia raamat hästi lähedal – sa ei pea lugemise alustamiseks tegema üleliigseid liigutusi, kui raamat ootab sind näiteks voodi kõrval öökapi peal.
- Loe iga päev – nagu öeldud, siis kasvõi üks lehekülg päevas, sest harjumuse tekkimiseks on oluline, et loeksid.
- Võib lugeda ka nii nagu Bill Gates – mingil kindlal perioodil aastas, näiteks kuu aja jooksul, loe hästi palju ning muul ajal peaaegu ei loegi.
- Mine lugemisretriidile – seal on väga palju aega, mis on mõeldud just lugemiseks ja kõik teised sinu ümber loevad ka.
- Liitu lugemisklubiga, mis nõuab ajalist pühendumist, kuna kohtumiseks on vaja midagi läbi töötada – inimene leiab siis võimalusi, et lugeda.
Raamatute lugemine, nagu näiteks ka trenni tegemine või tervislikult toitumine vajab aega, et see juurduks ja sellest igapäevaelu lahutamatu osa kujuneks. Oluline on seada endale väikesed eesmärgid, mida on võimalik täita ning nii samm sammu haaval edasi liikudes võib enesele üllatusekski aasta lõpus avastada, et oledki 15 raamatu läbi lugenud.