Veenide eemaldamine, pikaajaline taastumine ja narkoos – fleboloog kummutab veeniraviga seotud müüte

Veenilaienditega kaasneb tänase päevani mitmeid müüte, mis tegelikkuses enam ammu tõele ei vasta.Foto: Shutterstock

Veenipuudulikkus vaevab ligi 30 protsenti täiskasvanud inimestest. Kuigi selle probleemi tõttu kannatavad paljud, kiirustavad vähesed arsti vastuvõtule, kuna kardetakse narkoosi ja veenide täielikku eemaldamist. Veeniprobleemide ignoreerimine võib aga kaasa tuua veelgi tõsisemad tagajärjed. Millised on levinumad müüdid veenilaiendite ravi kohta, räägib Estonian Vein Clinicu vaskulaarkirurg Priit Põder.

Inimesed kardavad, et veenilaiendite ravi on pikaajaline protsess.

Tänapäeval vajame varikoosi raviks ühte 40–60-minutilist laser-, raadiosagedus- või liimiprotseduuri. Patsiendi läbivaatus ja alajäsemete veenide ultraheli diagnostika, mis veeniravi protseduurile eelnevad, võtavad aega veel täiendavalt 30 minutit. 

Ravi viiakse läbi ambulatoorselt ehk patsient lahkub kliinikust kohe pärast protseduuri lõppu omal jalal, tehes kohustusliku 30-minutilise jalutuskäigu. Hospitaliseerimise vajadust ei ole, kuna protseduur viiakse läbi paikse tuimestusega väikeste torkeavade kaudu ning nahka lahti ei lõigata.

Patsiendid kardavad, et pärast ravi on jalgadel suured armid.

Selle arvamuse on kujundanud aastakümneid varikoosi ravis kasutusel olnud klassikaline kirurgia. Vanasti lõigati ju veenid 4–8 cm pikkuste nahapinna sisselõigete kaudu välja. Operatsioon oli väga traumeeriv ja mingist kosmeetilisest efektist ei olnud juttugi. Tänapäeval jäävad nahale 1 mm pikkused torkearmid, mida pole peaaegu nähagi.

Varikoosiravi käigus eemaldatakse haiged veenid täielikult, mistõttu halveneb vere äravool. Millistel juhtudel sellist raviviisi kasutatakse ja ega see patsiendile ohtlik pole?

Venoosse vere peamine äravool toimub süvaveenide kaudu, mööda seda süsteemi, mis funktsioneerib õigesti ja mida me protseduuri käigus ei puutu. Me sulgeme või eemaldame ainult sellised pindmised veenid, mis töötavad valesti ja on laienenud, normaliseerides sellega vere voolu suunda. See tähendab et taastame veenisüsteemi esialgse, õigesti funktsioneeriva olukorra.

Veenilaiendite ravi puhul suuri arme ei ole vaja enam karta. Kaasaegsete ravivahenditega on jäljed märkamatud.Foto: Balmed

Pikk rehabilitatsiooniperiood on üks patsientide hirm. Kui kaua protseduurijärgne taastusperiood kestab? Kas pärast operatsiooni on tarvis kanda tugiravisukkasid ning tarvitada venotoonikuid?

Tänapäeval on taastusperiood oluliselt lühenenud. Kuuajalise haiguslehe asemel, mida vanamoodne veeniravi ehk nahapinna sisselõigete kaudu veenide eemaldamine eeldas, vajavad patsiendid nüüd taastumiseks 1–2 päeva. 2–4 nädalat tuleb kanda spetsiaalseid tugisukki või -põlvikuid, mõnikord harva peab võtma ravimeid.

Veel üks müüt on see, et veenilaiendeid on mõttetu ravida, kuna mõne aja pärast võivad haiguse sümptomid tagasi tulla.

See müüt on seotud eelkõige ravitulemustega, mis saadi 20–40 aastat tagasi. Paljudel on mõni 60–70-aastane tuttav, keda palju aastaid tagasi pikkade lõikehaavade kaudu opereeriti ning mõne aja möödudes laienesid veenid ta jalgadel taas. 

See juhtus enamasti põhjusel, et tol ajal ei olnud võimalik kõigile patsientidele operatsiooni eel ultraheli diagnostikat teha. Patsiente opereeriti n-ö pimesi. Tänapäeval teeme kõigile patsientidele enne operatsiooni ultraheli diagnostika, tuvastame varikoosi põhjuse (leiame valesti töötava veeniklapi) ning sulgeme protseduuri käigus nii laienenud veeni kui ka selle laienemise põhjuse.

Ja viimasena kardetakse protseduuriaegset valu ja narkoosi.

Ravime varikoosihaigeid lokaalse tuimestusega. Õigel kasutamisel on seda valutustamiseks rohkem kui küll. Protseduuri kõige valusamat tunnet võib võrrelda lihasesisese süstiga ehk enamasti on see ebamugavusaisting, mis kaasneb tuimestuse tegemisega (selleks kulub 3–5 minutit).

Protseduuri lõppedes paluvad patsiendid valuvaigistit väga harva, kuna valu lihtsalt pole. Seda tänu asjaolule, et nahka lahti ei lõigata, kogu protseduur viiakse läbi mikroskoopiliste nahatorgetega.

Varikoos ei pea tänapäeval inimestes hirmu tekitama. Estonian Vein Clinic pakub veenilaiendite ravi ilma lõikehaavade, üldnarkoosi ja hospitaliseerimiseta.

Veenilaiendite esinemise korral ära jää ootama, vaid pöördu kohe Estonian Vein Clinicu spetsialistide poole!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.