BENU Terviseblogi

5 lihtsat sammu, kuidas kaitsemaske õigesti kanda

Benu Pargi apteegi farmatseut Lauri Baar selgitab, kuidas maski õigesti kasutada ja milliseid vigu vältida.

Apteekri sõnul algab kõik käte hügieenist — enne kui mask pakendist välja võtta, tuleb käed pesta või desinfitseerida. “Kui meie käed on haigustekitajatega saastunud ja me katsume nendega maski, võime need endale sisse hingata ja nii enda haigestumist hoopiski soodustada,” selgitab Baar.

Oluline on jälgida, et mask oleks näole asetatud õiget pidi. Maski karbist välja võttes on ülemine pool see, mis peaks jääma väljapoole.

“Maski pehmem pool, mis on tavaliselt heledam, jääb sissepoole ehk meie näo poole. Maski kõvem vormitav osa käib üles nina juurde ja see tuleks vastu nina fikseerida,” räägib Baar. ”Mask peaks katma nii suu kui ka nina ja seejuures tuleb tekitada õhusulg — mask peab olema kinni nii nina pealt, lõualt kui ka põskedelt.”

Kui mask on korralikult vastu nina, ei tohiks see ka prillikandjatele tekitada probleemi, et prillid lähevad uduseks. “Kui see siiski juhtub, võib proovida prille natuke rohkem nina peal kanda, et õhuvool näo ja prillide vahel oleks suurem ning ei tekiks kondensaati,” soovitab Baar.

Olenevalt maski tüübist ja tihedusest, võivad need vähesel määral hingamist takistada, kuid ei tohi kindlasti olla ebamugavad ning tekitada õhupuudust ja pearinglust.

“See on paratamatus, et läbi maski ei ole nii lihtne hingata kui ilma maskita, kuid tervise kaitsmiseks on see vajalik. Loomulikult tuleb aga jälgida, et mask ei halvendaks enesetunnet — see tähendab, et mask on halvasti paigaldatud,” rõhutab Baar.

Apteekri sõnul on apteegis müüdavad maskid mõeldud ühekordseks kasutamiseks ja eri maskide kasutusaeg võib kõikuda 2 tunnist 10 tunnini.

“Keskmine soovituslik maski kandmise aeg on kuni kolm tundi. Kasutamise aeg on piiratud, kuna maski niiskust imav materjal võib liiga märjaks saada ja siis muutub maskiga hingamine väga raskeks. Samuti koguneb maski pinnale viiruseid ja baktereid. Õues viibides juhtub see aeglasemalt, siseruumides kiiremini,” selgitab Baar.

Ta rõhutab, et maski tuleb vahetada ka siis, kui selle sisemusse või välispinnale satuvad pritsmed (nt köhimise või aevastamise korral) või kui saadakse kokku haigete ja seejärel riskirühma kuuluvate inimestega.

Maski eemaldades tuleb võimalusel kinni võtta vaid kinnitusaasadest, et vältida kokkupuudet maski pinnaga, millel võivad olla viiruseosakesed. “Kasutatud mask tuleb visata ära eelistatavalt suletavasse prügikasti, et vältida nakkuse edasikandumise võimalust. Seejärel tuleb kindlasti puhastada käed, kuna nendele võib olla sattunud haigustekitajad,” rõhutab Baar.

Maski kasutamise viis sammu:

1. Pese käsi nii enne kui ka pärast maski kasutamist.

2. Mask peab katma nii nina kui ka suud ning olema tihedalt ümber nina ja põskede.

3. Maski pehmem, tavaliselt heledam pool, käib näo poole, klambriga pool üles, kui maski juhendis pole teistmoodi öeldud.

4. Maski tuleb vahetada keskmiselt kolme tunni järel.

5. Kasutatud mask võib olla haigustekitajatega saastunud ja see tuleb visata suletavasse prügikasti.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.