Apteegis valmistutakse sügiseks: kuidas tervist algavaks viirustehooajaks turgutada?

BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.Foto: Egert Kamenik

Kui suvel külastatakse apteeki peamiselt päikesekaitsevahendite või valulike haavade-marrastuste pärast, siis sügisel tuleb apteekritel panna end valmis küsimusteks, mis puudutavad viirushaiguseid, nohu või köha leevendamist ja immuunsuse turgutamist. BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa annab nõu, kuidas tervis sügishooajaks ette valmistada.

Suvel külastatakse apteeki vähem

Farmatseudi sõnul käivad inimesed apteegis suvekuudel vähem kui tavaliselt, kuna inimesed puhkavad ning erinevaid viirushaigusi levib vähem. “Suvisel ajal apteegi sortiment veidi muutub, samuti ka klientide ostuvajadused: rohkem tullakse näiteks päikesekaitse, nahahoolduse ja plaastrite järele. Sügise saabumisel tuleb arvestada teiste soovidega, sest ilm muutub külmaks ja viirused hakkavad uuesti levima,” rääkis ta.

Kuivõrd suvi on apteegis rahulikum periood, aitab see eesootavaks sügiseks ja talveks vaimu valmis panna ka apteekritel endil. Anton Ojamaa püüab tervislikku eluviisi järgida aastaringselt – kuna Saku tervisekeskuse BENU apteegis puutub ta pidevalt kokku inimestega, kes tulevad otse arsti vastuvõtult ja võivad viirusi edasi levitada, on oluline, et immuunsüsteem peaks väljakutsetele vastu.

“Pean õigeks juba varakult mõtlema, et sügis on tulemas ning on vaja selleks ette valmistuda. Ma püüan järjepidavalt puhata, tervisliku eluviisi hoida ning tarbida antioksüdante ja tugevate bakteri- ja viirusvastaste omadustega maitseaineid nagu küüslauk, sibul, ingver, rosmariin, nelk. Viimase kolmikuga on hea teha endale teed, lisada sinna pärna- ja kummeliteed, väike kogus mett ja lahustada see kõik umbes 50–60-kraadises vees,” soovitas ta.

Samuti on oluline roll ka D-vitamiini manustamisel – ehkki kuldreegli kohaselt võiks seda tarvitada septembrist aprillini, on Anton järjekindel ega pea pausi ka suvel. “Kõige parem kaitse viiruste vastu on nendest eemal hoidmine – seda ma endale lubada ei saa ning seetõttu tuleb sügisele õigesti vastu minna. Kui keegi lähedal on haige, siis peab hoidma distantsi temast vähemalt 2–3 meetrit. Arvan, et D-vitamiini võtmist ei pea peatama, seega mina isiklikult jätkan D-vitamiini võtmist ka suvel, aga mitte kõige tugevas annuses ega igapäevaselt.”

Just D-vitamiini järele hakatakse sügiskuudel apteeki rohkem tulema. Seoses D-vitamiiniga soovibki Anton meelde tuletada, et kui D-vitamiini tarvitamisest paus teha, langeb selle kogus veres umbes 50% võrra. “Seega tasub juba augusti lõpus D-vitamiini peale mõelda,” lisas ta.

Samuti hakkab septembrist alates levima rohkem viiruseid: kuna lapsed naasevad nii kooli kui ka lasteaeda, siis kasvab drastiliselt erinevate külmetushaiguste levik, mis toob inimesi perearsti visiidile ja ka apteeki.

“Sügisel on palju ülemiste hingamisteede haigestumisi, mis üldjuhul paranevad ise, aga soovituslik on kasutada toidulisandeid ennetamise eesmärgil või ravimiseks ka ravimeid. Sümptomite vastu on apteegis olemas erinevad vahendid: spreid nina lahti tegemiseks, siirupid köha vastu, tabletid immuunsüsteemi tugevdamiseks, röga lahtistamiseks või valu ning põletiku vastu,” tõi Ojamaa välja.

Vaata üle koduapteek

Kuivõrd sügisene ilm esitab inimese immuunsüsteemile väljakutse, on apteekrite kohus panna klientidele südamele, et tervise hoidmine ja turgutamine on väga oluline. See tähendab muu hulgas tervislikku toitumist, füüsilist aktiivsust ning profülaktilisi organismi toetavaid vahendeid. 

“Näiteks on soovitatav tarvitada D- ja C- vitamiini, tsinki ja seleeni ning kuurina punase päevakübara preparaate. Samuti võiks süüa ingverit, kurkumit, kaneeli ja teisi maitseaineid, lisades neid toitudesse ja tee sisse,” tõi ta välja.

Väga oluline roll on ka unel. “Kindlasti tuleb magada piisavalt palju, sest selles peitub ka inimese vägi. Ennast ei tohi unustada ja peab enda eest hoolitsema – siia kuulub ka riietumine ilmale vastavalt. Samuti hakkame sügisel retseptiravimeid rohkem väljastama ning oleme valmis ka gripihooajaks.”

Kui haigus inimest tabab, siis tuleb Antoni sõnul kindlasti pöörduda apteeki. “Sügise saabudes võiksid kodus olla erinevad kiirtestid, sest kui haigestutakse, on oluline see kindlaks teha ja kiiremas korras sellest perearstile teada anda: ravi mõjub kõige paremini siis, kui haigestumisest ei ole veel möödas rohkem kui 2–3 päeva. Väga soovitan juua 1,5–2 liitrit vett ja vaadata üle oma koduapteek ning kontrollida, ega seal midagi ära aegunud ei ole või nõuab mõni varu hoopis täiendamist,” sõnas farmatseut lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.