Apteeker: haprad või värvi muutnud küüned on sage probleem

Kui mureks on haprad ja kergesti murduvad küüned, võib apteekri sõnul tegu olla mõne vitamiini või mineraali puudusega.Foto: Shutterstock

Apteegist otsitakse sageli lahendust erinevatele küüneprobleemidele, olgu selleks haprad või paksud küüned, küüneseen või hoopis küünte närimine. Millist abi saab küüntega seotud murele apteegist, räägib BENU apteegi proviisor Marget Raukas.

Küünte närimine võib viia tõsisemate terviseprobleemideni

Sõrme- või varbaküüsi puudutavate muredega pöördutakse Raukase sõnul apteeki üsna sageli, kuna põhjuseid on selleks palju ja väga palju erinevaid – näiteks tuleb sageli ette küünte haprust, muutusi küünte värvis või ka küünetraumasid. Samuti puutuvad erinevas vanuses patsiendid kokku küünte närimisega.

“Küünte närimine võib olla sundkäitumine, mis leevendab ärevust, ebakindlust ja igavust. Võib olla ka võimalik, et sellega jäljendatakse teisi pereliikmeid. Küünte närimist aitab peatada näiteks küüntele mõeldud mõrumandlimaitseline küünelakk. Kui sellest pole abi ning küünte närimist täheldatakse pingelistes olukordades, tuleks mõelda psühhiaatriga konsulteerimise peale,” rääkis proviisor.

Kuivõrd katki näritud küüned tekitavad ebamugavust, võib sellega kaasneda küüneplaadi või küünt ümbritseva naha vigastus, mistõttu on bakteritel ja seentel suurem tõenäosus inimesele pikaaegsemaid terviseprobleeme tekitada. “Küünte närimise korral tuleks leida mõni asendustegevus – näiteks stressipalli pigistamine, mis sobib ka käelihaste treenimiseks ning külmetavate käte vereringe parandamiseks.”

Millest kõneleb küünte värvus?

Väga sageli küsitakse apteegis ka küünte värvimuutuse kohta, seda enam, et see võib viidata mõne organismile vajaliku aine puudusele või hoopis vereringehäiretele. “Kui rauapuuduse korral on küüned heledad ja õhukesed ning nende peal on näha vertikaalsed triipe, siis horisontaalseid triipe põhjustab valguvaene toit ja alatoitumine,” märkis proviisor.

Sinakad küüned võivad märku anda hapnikupuudusest ehk võimalikust häirest verevarustuses. “Seevastu valged täpid küüntel on sageli tingitud tsingipuudusest või kõrgest veresuhkrust. Kollakad küüned esinevad ennekõike seenhaiguse tõttu või kroonilistel suitsetajatel.”

Millest annab tavaliselt märku haprus või murdumine? 

Kui mureks on haprad ja kergesti murduvad küüned, võib apteekri sõnul tegu olla mõne vitamiini või mineraali puudusega – sageli on “süüdlaseks” kas A-, B5-, B7-vitamiini või oomega-3- või oomega-6-rasvhapete vähesus. “Nende ainete vaegust põhjustab ühekülgne toitumine, pikalt kestnud haigused või ekstreemsed ilmastikuolud nagu tuulised ja niisked sügisilmad või madalad miinuskraadid,” rääkis Raukas.

Samuti on rohkem ohustatud atoopilise ja kuiva nahaga lapsed ning täiskasvanud, kuna lisaks tundlikumale nahale on ka nende juuksed ja küüned hapramad. “Kõigil, kel on kuivemapoolne nahk, soovitan kasutada küüntele ja/või nahale mõeldud vitamiine või kalaõli,” lisas apteeker.

Haprate ja kergesti murduvate küünte korral tuleks vältida küünte mehaanilisi traumasid (näiteks legoklotside lahtivõtmine või küünte viilimine), keemilisi ärritajaid (näiteks seep ja desinfitseerivad vahendid) või liigne niiskus (vees mängimine ja nõude pesemine). “Kuiva naha ja küünte korral kasutada sobivat niisutavat või toitvat kätekreemi.”

Vitamiinide puhul tuleks aga ennekõike arvestada toitumisega: kui piimatooteid, muna või kala tarbitakse soovituslikust vähem, võib juurde tarvitada kaltsiumi või biotiini preparaate. Närvisüsteemi tugevdamiseks tuleks hoida toitumine tasakaalus ning vajadusel teha paar korda aastas B-vitamiini kuure.

“Biotiin on B-grupi vitamiin, mis osaleb rasvhapete, aminohapete, valkude ja vitamiinide sünteesis – kui organismis esineb biotiini vaegus, on häiritud  küünte, juuste ja naha ainevahetus. Samuti tekib selle vitamiini puudus väga kiiresti ka antibiootikumikuuri järel või alkoholiga liialdamisel,” sõnas Raukas.

Küll aga aitab paljusid küünemuresid ennetada õige nahahügieen. “Erinevate pesemisvahendite, kreemide ja/või küüneõli kasutamisega saavad küüned ja nahk piisavalt niiskust ja vajalikke toitaineid.” Kui probleem vajab kõrgendatud tähelepanu, oskab paljude murede puhul aidata ja nõu anda jalakabinetis töötav spetsialist.

Küüneseen kimbutab paljusid

Küüneseen on apteekri sõnul üsna laialt levinud, seda eriti eakate inimeste hulgas. “Küüneseene tekkimise risk suureneb kaasuva diabeedi või psoriaasi diagnoosiga, nõrgenenud immuunsüsteemiga ja nahavigastuste korral. Neil puhkudel on väga oluline vältida jalgade higistamist ja võimalusel hoiduda paljajalu käimisest, eriti spaades,” sõnas Raukas.

Samuti tuleks selle tüütu probleemi ärahoidmiseks jalgu õhutada ja kuivas hoida – eraldi tähelepanu vajavad varbavahed, mida peab hoolikalt kuivatama. “Küüneseene algne põhjus võibki olla nahaseen, mis levib edasi küüntele ja millele viitab paksenenud kollakas küüs. Mida varem raviga alustada, seda kiiremini saab probleemile abi,” sõnas Raukas.

Seennakkuse korral tuleb ravida nii nahka kui küüsi. “Küüneseene ravi võib käsimüügiravimitega kesta mitu kuud kuni aasta ehk nii kaua, kuni küüneplaat on tervelt välja kasvanud.” Apteegi käsimüügi sortimendis leidub nahaseene raviks kreeme ning eraldi küüneseene vastaseid tooteid.

“Kreemid küüneseent ei ravi, sest küüneseen asub küüne all või sees, milleks on vaja erilise toimemehhanismiga vastavaid ravivahendeid, et need saaksid küüneplaati läbida. Käsimüügiriiulilt leiab nii patenteeritud koostisega kui terbinafiini sisaldavaid vedelikke, mis pidurdavad seene kasvu küünes ja moodustavad kaitsekihi, et takistada teiste nakatumist,” selgitas apteeker.

Siinjuures on oluline soetada vastav desinfitseerimisvahend, millega nii jalanõusid kui sukki desinfitseerida ja ära hoida uue nakkuse saamist. “Desinfitseerimist vajavad veel küüneviilid ja käärid – veel parem oleks kasutada ühekordseid küüneviile,” sõnas ta.

Arsti poole tuleks pöörduda siis, kui küüneseen ei allu teatud perioodi jooksul käsimüügiravimitele – seejuures tuleb arvestada, et sõrmeküünte puhul tähendab see 6 kuud ning varbaküünte puhul 9–12 kuud. “Koheselt on soovitav konsulteerida arstiga, kui küüneseen on hõlmanud üle poole küünest või kolme küünt üheaegselt, küüned on vigastatud ja põletikulised ning seejuures on inimesel teadaolevalt veel diabeet või psoriaas,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.