BENU Terviseblogi

Farmatseut õpetab: kuidas leida tundlikule või allergilisele nahale sobiv toode?

Kuidas leida sobiv näohooldustoode nahale, millele kõik ei pruugi sobida?Foto: Shutterstock

Kui oled üks nendest inimestest, kellel on tundlik või allergiline nahk, soovitab BENU apteegi farmatseut Ketter Ross jälgida tähelepanelikult toodete koostisosasid. Kuidas aga hoiduda olukorrast, kus ostetud näohooldustoode tegelikult ei sobigi ning lisaks sai kulutatud ka mõttetult palju raha? Selleks on erinevaid võimalusi.

Allergeen võib tekitada erinevaid nahareaktsioone

Ketteri sõnul tekivad erinevate allergeenidega kokkupuutes nahale erinevad ebameeldivad sümptomid nagu näiteks punetus, sügelus või paistetus. “Pidev allergeeniga kokkupuutumine muudab sümptomid raskemini alluvateks ning reaktsioonid võivad tekkida kiiremini ning iga korraga intensiivsemalt. Näiteks kasutame mõningaid nahahooldustooteid igapäevaselt, neist mõnda isegi kaks korda päevas,” kirjeldas ta.

“Kui aga peaksimegi olema tundlik mõne nahahooldustoote suhtes, siis neid kaks korda päevas kasutades me saame pidevalt oma nahale allergeeni, mis tekitab naha tundlikkust ning erinevaid nahareaktsioone,” selgitas Ketter. Et mitte naha tundlikkust suurendada ning erinevaid sümptomeid süvendada, tuleks ikkagi valida enda nahale sobiv nahahooldustoode, mida oleks võimalik igapäevaselt kasutada.

Raha raiskamise asemel kasuta testreid

 Kuid mil viisil seda ikkagi teha? Ketteri sõnul on erinevaid koostisosasid, mida jälgida ning mille puhul võib reaktsioon tekkida, väga palju – seda enam, et reeglina on sobimatus väga individuaalne. Siiski pakuvad üht võimalikku lahendust sobivaima toote leidmisel testrid, mida võib apteegist alati küsida. 

“Toodet võiks proovida kaelal lõua alumises osas, kuna seal on tundlikum nahk. Seal võiks tekkida kõige reaalsem ning kiirem reaktsioon, kui toode ei peaks sobima,” lisas ta. Kui aga selgub, et nahal tekibki reaktsioon, saab juba teha ka järeldusi mõne teise toote osas.

“Kui olete proovinud ühe tootesarja testrit ning sellest on tekkinud reaktsioon, siis suure tõenäosusega ei pruugi sobida ka sama sarja teised tooted, kui just tootja pole välja toonud, et kasutab teistes toodetest erinevaid koostisosasid,” ütles ta.

Sel on lihtne põhjus: põhi, millel erinevad nahahooldustooted baseeruvad, on enamasti sama – erinevad on ained, mis annavad erinevatele kreemidele või geelidele erinevad omadused. “Seega võib olla siiski juhuseid, kus sama sarja üks toode sobib, kuid teised ei sobi,” lisas Ketter.

Kasuta vaid ühe brändi tooteid

Selleks, et leida enda nahale sobivaim tootesari, oleks farmatseudi sõnul hea kasutada korraga ainult ühe brändi tooteid, mitte erinevaid omavahel kombineerida. “Sellisel juhul on suurem võimalus vältida tootesarju, mis võivad nahal reaktsioone tekitada,” selgitas ta.

Samuti oleks tema sõnul hea, kui inimene teaks täpselt, mis nahatüüp tal on ning kas nahal esineb mingeid erisusi, mida toodete valimisel jälgida. Sellisteks võivad olla näiteks rosaatsea (väikesed nähtavad veresooned näol) või kombineeritud nahk, mille puhul esineb näonahal piirkondi, mis on väga kuivad, kuid ka kohti, mis on väga rasused.

Nahatüübi saab kiiresti välja uurida

Kui nahatüüp pole päris selge, on võimalik see väga kiiresti välja uurida – nimelt saab BENU apteekides teha näonaha diagnostikat, kus testimise käigus saadakse teada, millise nahatüübiga tegemist on ning milliseid tooteid sellise naha puhul kasutada võiks. “Kindlasti võib alati pöörduda BENU apteegis töötavate farmatseutide ning proviisorite poole, kes saavad aidata valida teile sobivad tooted,” soovitas ta.

Samuti võib BENU apteekidest leida väga palju erinevaid kosmeetikabrände nagu näiteks Bioderma, La Roche-Posay, Eucerin, Vichy, millel on loodud spetsiaalne tootesari tundlikule või kuivale nahale. “Millised tooted täpselt võiks teie nahatüübile sobida, saate küsida kõikidest BENU apteekidest,” sõnas Ketter lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.