Kas mentool, soe piim ja mesi aitavad kurguvalu leevendada? Apteeker selgitab

BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.Foto: Egert Kamenik

Kurguvalu on väga sage terviseprobleem, mis inimesi kevadperioodil vaevab. Siiski esineb selle leevendamisel ka eksiarvamusi, mida apteekritel pidevalt ümber lükata tuleb. Kuidas kurguvalu leevendada ja milliseid rahvatarkuse võtteid kindlasti vältida, räägib BENU apteegi farmatseut Anton Ojamaa.

Kurguvalul on erinevaid põhjuseid

Valu kurgus piinab nii lapsi kui ka täiskasvanuid ning piirab inimese igapäevaelu ja sooritust, sest valusa kurguga kipub muutuma või sootuks kaduma ka hääl. Kurguvalu võib Ojamaa sõnul olla nii ühe- kui ka kahepoolne. Samuti võib valu tekkida esimese hooga küll kurgus, kuid lõppeda hoopis rinnus.

“Kõrivalu võib tekkida viiruste ja bakterite poolt tekitatud põletike tagajärgedel, aga ka külmast või kuivast õhust tingituna, sest inimese limaskest on niiske ning just niiskus omakorda kaitseb seda piirkonda kahjulike välistegurite eest. Kui õhk toas on vastupidi hoopis kuiv, siis kuivavad ka nahk, silmad ja samuti hingamisteed – kõik see põhjustab kurgus ebamugavustunnet.”

Reeglina on kurguvaluvastased ravimid väga tõhusad, kuid samas leidub ka juhtumeid, kus põletik jätkub omakorda hingamisteedes ja bronhides, kuhu kurgupihustid ja imemistabletid enam ei mõju. Patogeenide ehk viiruste ja/või bakterite toimel võib farmatseudi sõnul tekkida ka tõsisem haigus: kurgumandlite mädane põletik ehk angiin, millele võib hiljem lisanduda hingamisteede põletik. “Seetõttu võivad suu avamine ja rääkimine olla raskendatud. Samuti võib tõusta ka kõrge palavik,” lisas ta.

Kas soe piim, mesi ja mentool leevendavad kurguvalu?

Anton Ojamaa sõnul ringleb kurguvalu leevendamisega seoses inimeste seas palju müüte: näiteks arvatakse sageli ekslikult, et valu puhul tuleb juua väga kuuma jooki, mis bakterid ära kõrvetaks. “Vanasti soovitati kõrivalu puhul juua ka sooja või lausa kuuma piima. Samuti kästakse panna sall ümber kaela või süüa hästi palju mett,” loetles ta.

Tuleb aga teada, et sellised soovitused üldjuhul kurguvalu paranemisele kaasa ei aita. “Kuum piim ei ole hea abivahend ega aita paranemisele kaasa, kuna katab limaskesta kihiga, mis takistab teiste toimeainete tööd ning limaskestal paranemast. Ka liiga kuuma teed juua pole kasulik, seda ka tervel inimesel, kuna see põletab ja kahjustab limaskesta. Samuti tuleks sellest hoiduda palaviku korral. Mett võib küll süüa, aga väikeses koguses ning samuti ei tohiks seda kuuma joogi sees lahustada,” selgitas farmatseut.

Ülemäära tervislik pole inimesele ka liiga külm vesi või jäätis. “Teatud juhtudel võib perearst soovitada külma jäätise söömist, mis rahustab ja vähendab kurgus põletikku, kuid alati ei pea nii tegema,” täpsustas ta.

Farmatseudi sõnul tuleks ettevaatlik olla ka teatud kurgupastillide kasutamisega, mis sisaldavad mentooli – nimelt võivad need teha hoopis karuteene. “Poes müüdavate imemistablettide või kommide puhul tuleks veenduda, millist toimeainet need sisaldavad. Kui koostises on ainult mentool ja eukalüpt, ei saa nende toime tõhus olla. Mentool ärritab närvilõpmeid ja tekitab külmatunde, hiljem aga kipituse ja kerge tuimestuse. Mingisugust bakteri- või viirusvastast toimet ehk raviefekti sellel kahjuks pole.”

Kuidas kurguvalu leevendada?

Kurguvalu korral ei pea alati esimese hooga apteeki ruttama – abiks on ka kodused vahendid. Farmatseudi sõnul on abi näiteks soolast: 1–2 teelusikatäit soola tuleks lahustada tassis soojas vees ning selle lahusega võiks 1–3 korda päevas kurku kuristada. “Lahusesse võib soovi korral lisada ka mõne tilga saialille- või taruvaigutinktuuri,” lisas ta.

Ka apteegis leidub tõhusaid vahendeid, millega kurku desinfitseerida, valu vaigistada või hoopis tuimestada. “Siinkohal on oluline mainida, et limaskesta on vaja ka niisutada ja pehmendada: selleks on head astelpaju-, saialille- ja muude taimeõlidega kurgupastillid ning -spreid. On olemas ka kombinatsioonpreparaadid, mis võiksid mõjuda paremini kui monotoimeaine,” täpsustas ta.

Kurguvalu puhul tuleb meeles pidada, et tegemist on põletikuga ning see võib olla teistele inimestele nakkav. “Kindlasti ei ole hea kasutada kurguvalu korral häält – rääkimist ja laulmist võiks vältida. Rohkem tuleks puhata ning turgutada organismi antioksüdantide ja immuunsüsteemi tugevdajatega. Kindlasti tasub kurguvalu korral juua võimalikult palju leiget vett,” soovitas Anton Ojamaa.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.