Suur köha kiirabi: apteeker annab nõu, kuidas ravida köha nii, et sellest päriselt ka tolku oleks

Proviisori sõnul on väga oluline vahet teha, millise köhaga täpsemalt tegu on.Foto: Shutterstock

Köha on tüütu tervisemure, mis segab igapäevaelu, ööund ja võib inimest piinata pikki nädalaid. Seetõttu on väga oluline leida sobiv köharavim, mis tervisemurest lahti aitaks saada. Mille põhjal valikut teha ning kuidas köharavimid üksteisest erinevad, räägib BENU apteegi proviisor Kerli Valge-Rebane.

Kuidas leida sobiv preparaat?

Proviisori sõnul on väga oluline vahet teha, millise köhaga täpsemalt tegu on. Nimelt on köha laias laastus kahte tüüpi: kui mitteproduktiivne köha viitab kuivale ärritusköhale, siis produktiivne köha sekreediga köhale. “Köha on tegelikult organismi kaitserefleks, et kõik võõras või ärritav saaks väljutatud. Seega hea oleks seda refleksi toetada, mitte alla suruda,” sõnas ta.

Tähelepanelik apteegikülastaja teab, et köharavimite valik on suur ning sobivat on teinekord keeruline leida. Näiteks võib kukalt kratsima panna ainuüksi küsimus, kas eelistada siirupit, imemistabletti või spreid. Siinkohal sõltub palju patsiendi enda eelistusest. “Kuna sama toimeainega võib olla valikus nii siirup, tablett kui kihisev jook (lahustuvad tabletid), siis eelistuse võiks öelda patsient. Kui inimene ei ole kindel, kas suudab tabletti või kapslit neelata, siis on kindlasti vedel ravimvorm eelistatud.”

Näiteks on olnud apteegis juhus, kus patsient ostis mürtooli sisaldava kapsli preparaadi, kuid kuna ta ei suutnud seda tervelt alla neelata, siis tuli järgmine päev uuesti apteeki ja valis teise toimeainega siirupi. “Nimelt tuleb mürtooli kapsel alla neelata tervelt – seda ei tohi katki hammustada.” Niisiis võiksid ravimi maitse suhtes tundlikud inimesed eelistada tavalist neelatavat tabletti, sest selle saab kiirelt veega alla loputada.

“Isiklikust kogemusest võin öelda, et teatud lahustuvad tabletid on mulle endale vastuvõetamatu maitsega, seega minu valikusse nemad kohe kindlasti ei kuulu. Seega ka varasem „maitseelamus“ võib valiku puhul oluliseks osutuda, sest ebameeldiva maitsega ravimit ei kiputa võtma ning alaravitud köha kestab kauem. Alati on hea mõte apteekriga konsulteerida, sest nemad aitavad oma teadmistega võimalikult parima lahenduse leida,” julgustas Valge-Rebane.

Samuti tuleks sobiva preparaadi valiku juures arvestada ka leibkonda, s.t kas peres on lapsi ja kui vanad nad on. Selle põhjal saab apteeker anda nõu, kas eelistada klassikalist neelatavat tabletti, magusat siirupit või lahustuvat tabletti.

“Alla 2-aastastel lastel kasutatakse köha leevendamiseks soolalahuse inhalatsiooni. Röga vedeldavaid preparaate ei ole nii väikestel soovitatav kasutada, sest neil puudub oskus sekreet efektiivselt välja köhida,” selgitas proviisor. Lisaks aurule saab väikelastel rinnale määrida tüümiani-, männiokka-, eukalüpti- ja nelgiõli sisaldavat palsamit. See aitab vähendada turset hingamisteedes ning kergendab köhimist. 

Rögalahtistit pole soovitatav tarvitada enne magamaminekut

Et organismi loomulikku reaktsiooni toetada ning kõik ärritav saaks väljutatud, tulevad mängu nn rögalahtistavad preparaadid – enamik apteegi käsimüügis olevatest köharavimitest on just sellise toimega. “Nende ülesanne on hingamisteedes olev sitke sekreet veeldada ning muuta lihtsamalt väljaköhitavaks. Hea valik on näiteks ambroksooli või atsetüültsüsteiini preparaat. Mõlemad on väga heade sekreeti veeldavate omadustega ning ambroksool soodustab ka selle väljutamist,” soovitas ta.

Küll aga tasub teada, et mõlemat preparaati ei tasuks manustada vahetult enne magamaminekut, sest köhimise sagedus võib suureneda ning see omakorda segab und. “Mõistlik oleks viimane doos manustada paar tundi enne uinumist. Kindlasti tuleb kasutada üht preparaati korraga ning teha seda vastavalt pakendi infolehes olevale juhisele või apteekrilt saadud soovitustele.” Proviisor juhib tähelepanu, et antud toimeained sobivad kasutamiseks alates teisest eluaastast, kuid kasutama peab õigeid annuseid ning võtmiskordi ei tohi vahele jätta.

Sitket sekreeti aitavad veeldada ka looduslikuma koostisega preparaadid, mis sisaldavad näiteks luuderohtu, islandi käokõrva, aed- või nõmm-liivateed, teelehte või mürtooli. “Nende toodete eesmärk on samuti sitke sekreedi veeldamine, et lihtsustada selle välja köhimist,” selgitas proviisor.

Kuiva ärritusköha puhul leidub samuti abimehi

Kuiva ärritusköha leevendamiseks on apteegis käsimüügiravimite valik veidi väiksem. “Siirupi kujul on olemas okseladiini sisaldav käsimüügiravim, mis sobib kasutamiseks lastel alates 15 kilogrammist. Teise variandina on käsimüügis nn gripitee, mille koostises on dekstrometorfaan. Antud käsimüügiravim sobib kasutamiseks alates 16. eluaastast. Mõlemad tooted on mõeldud kuiva ja valuliku ärritusköha leevendamiseks ning kindlasti ei tohi neid kasutada rögase köha korral!”

Teinekord võib ärritusköha olla tingitud neelu limaskesta kahjustusest või kuivusest. Sellisel juhul on heaks abimeheks limaskesta niisutav ning taastav astelpaju – siinkohal sobivad nii puhas õli, sprei kui imemistabletid. “Samuti hea valik oleks islandi käokõrva, aed-liivatee imemistabletid või hüaluroonhapet sisaldavad pastillid. Mõlemad moodustavad kaitsva kihi neelu limaskestale ning soodustavad paranemist, sellega leevendavad ärritust,” soovitas apteeker.

Harvadel juhtudel saab erinevaid ravimeid omavahel kombineerida. “Näiteks päevasel ajal kasutatakse sekreeti vedeldavat preparaati ning ööseks manustatakse nn köhapärssijat, sest patsient ei ole tulenevalt köhast saanud magada,” lisas ta.

Mis aitab kõige paremini köha leevendada? Apteekri kolm soovitust

  1. Kõige paremini aitab köha leevendada järjepidev korrektne ravi. “Selle all pean silmas, et rohtu mitte ei võeta ainult siis, kui see meelde tuleb, vaid ikkagi sedasi, nagu pakendi infoleht või arst/apteeker seda soovitab. Alaravitud köha on põhimõtteliselt sama hea kui ravimata köha.”
  2. Hea abimees ja köha leevendaja on inhalaator. Järjepidev soolalahuse inhaleerimine aitab suurepäraselt hingamist kergendada ning toetab sekreedi vedeldamist. “Auru saab väga hästi teha lisaks juba regulaarselt kasutatavale köharavimile. Kui apteeker või arst ei ole soovitanud kindlat ravimit, mida saab inhalaatoris kasutada, siis mina ei soovita omal käel sinna midagi juurde lisada.” toonitas proviisor.
  3. Piisav vedeliku tarbimine aitab niisutada neelu ja leevendab sedasi kuivusest tingitud ärritust, aga aitab ka sitket sekreeti paremini vedeldada, et lihtsustada selle väljutamist.

Millal tasuks pöörduda arsti poole?

Iseenesest on köha puhul tegemist keha kaitsereaktsiooniga, mis ei vaja alati arstlikku sekkumist. “Kui aga köha kestab juba nädala ning vaatamata kodusele ravile ei ole paremaks läinud või kui lisaks köhale püsib kõrge palavik, kaasneb õhupuudus, vilistav hingamine, väljaköhitavas sekreedis esineb verekiude või tekkinud on neelamisraskused, siis tasub kindlasti arstiga konsulteerida,” rõhutas apteeker.

Kuivõrd köha puhul on enamasti tegemist viirushaiguse sümptomiga, ei vaja köha reeglina antibiootikumravi. Küll aga aitab enesetunnet paremaks muuta sümptomaatiline ravi. “Selleks, et end jälle „inimesena“ tunda, oleks hea leevendada kaasuvaid sümptomeid – valu, palavikku, nohu, köha, kurguvalu. Lisaks aitab köha ravimine sellest kiiremini jagu saada,” sõnas proviisor.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.