Kas teadsid, et kõõma on kaht erinevat tüüpi? Spetsialist räägib, kuidas neil vahet teha

Ehkki kõõm kipub esmapilgul olema ühtmoodi samasugune, tuleb paljudele üllatusena, et tegelikult eristatakse kaht tüüpi kõõma.Foto: DepositPhotos

Kõõm on sage mure, mida esineb küll paljudel, kuid mida kiputakse siiski sageli teiste eest varjama ja häbenema. BENU kosmeetikakonsultandi Marite Talbre sõnul on kõõmast võimalik vabaneda, kuid selleks tuleb teada, millist tüüpi kõõmaga on tegu. Kuidas neil vahet teha ja milline toode ikkagi valida, et ebameeldivast murest vabaneda?

Seisundit võivad süvendada erinevad tegurid

Iga inimese peanahalt võib leida seene nimega Malassezia globosa, mis toitub peanahale omasest rasust. Kuivõrd just rasu ülesanne on juukseid ja peanahka niiskena hoida, tekib rasu lagunemisel oleiinhape, millele on ligi 50% inimestest tundlikud. See ongi kosmeetikakonsultandi sõnul põhjus, miks reageerib peanahk sellele nahaärrituse ja põletikulise seisundiga.

“Põletik muudab peanaha muutumise punetavaks ja sügelevaks, mille tulemusena annab keha ajule signaali hakata naharakke kiiremini peanahalt eemaldama. Rakkude irdumine on katse vabaneda nahka ärritavast ainest ja füüsiliselt avaldub see õlgadele langevate valgete kettudena ehk siis üldlevinud ja tuntud kõõmana. Kuigi kõõma algpõhjus on alati sama, võivad seisundit süvendada muuhulgas tegurid nagu stress, immuunsuse langus, suurenenud rasueritus, aga ka pärilikkus,” rääkis kosmeetikakonsultant.

Kaks erinevat tüüpi kõõma: milline on sinul?

Ehkki kõõm kipub esmapilgul olema ühtmoodi samasugune, tuleb paljudele üllatusena, et tegelikult eristatakse kaht tüüpi kõõma.

Rasuse kõõmaga kaasnevad marrastunud punetavad laigud, sügelemine ja paksemad kollakad peanaha soomused. Suurenenud rasuerituse tõttu kleepuvad soomused peanaha ja juuksekarvade külge ning võivad põhjustada ka juuste väljalangemist. Suurenenud rasueritus omakorda tekitab seborroilist dermatiiti. Rasuse kõõmaga inimestel on tavaliselt ka rasused juuksed, mis ei kao isegi igapäevase pesemisega. Rasune peanahk võib soodustada ka seene kasvu, mis omakorda põhjustab rasust kõõma.

Rasuse kõõma vastu võitlemisel saab valida sobiva toote näiteks Ducray ja Eucerini toodete seast: hästi sobivad nendeks näiteks Ducray Squanorm šampoon ja Eucerin DC kreem-šampoon, mis on mõeldud just rasuse kõõmaga võitlemiseks. 

Kuiv kõõm on tüüp, mida esineb rohkem talvekuudel ning sümptomiteks on kiskuv, kuiv ja sügelev peanahk. Kratsimise tõttu on kõõmahelbeid rohkelt ja ka juuksed võivad selle tulemusel muutuda tuhmiks ja nõrgaks.

Võrreldes rasuse kõõmaga on kuivad soomused palju väiksemad, valged ja langevad sageli õlgadele. Ka siin on naha tasakaal häiritud, kuid vastupidises suunas. Nahk toodab liiga vähe rasu, mis tähendab, et niiskus aurustub kergemini ja nahk kuivab. Ka siin on sageli tunda sügelust ja pingetunnet.

Kuiva kõõma vastu soovitab Marite Talbre Ducray Squanorm šampooni ning Eucerin DC kreem-šampooni. Samuti aitab Apivita kõõmavastane šampoon niisutada, rahustada peanaha ärritust ja sügelust ning vähendab kõõma teket.

Õigete toodete kasutamine on väga oluline

Kosmeetikakonsultandi sõnul on väga oluline ära tunda ja teada, millist tüüpi kõõmaga tegemist on, kuna ainult siis saab õigesti tegutseda. “Õige toote kasutamisel on tulemused kiiremad. Peanahal esinev pärmseen mängib rasuse kõõma puhul sageli olulist rolli, seega on seenevastased kõõmavastased šampoonid teatud aja jooksul mõistlikud. Sageli sisaldavad need ka salitsüülhapet, mis on põletikuvastane ja aitab rasuse peanaha helbed lahti saada,” selgitas ta.

Kuiva kõõma puhul ei ole kõõmavastane šampoon aga ilmtingimata õige valik. “Näiteks võiks hoopis alustada õrnatoimelisest, niisutavast, ketendusevastasest pehmest šampoonist, mis niisutab peanahka ja aitab sellel niiskust säilitada. Vältima aga peaks kindlasti kuuma vett peanaha/juuste pesemisel, mis veelgi kuivatab nii juukseid kui ka peanahka, ja ka tugevaid lõhnaaineid,” sõnas kosmeetikakonsultant.

Tasub pöörduda apteeki

BENU kosmeetikakonsutandi sõnul on mõistlik valida kõõmavastane šampoon just apteegist, sest sealsed tooted on välja töödeldud/valmistatud kõiki ravimite valmistamise nõudeid järgides, samuti on koostisainetes miinimumini viidud värvi-, lõhna-, säilitus- ja muude lisaainete sisaldus. “Apteekide kosmeetikariiulitel on palju erinevaid tooteid ja seal peab lihtsalt ilma valehäbita apteegikosmeetika konsultandilt nõu küsima,” julgustas ta.

Parim kõõmavastane meetod on pesu. “Korrapärane juuste ja peanaha pesu on parim vahend kõõma ennetamiseks. Just oma juustele ja peanahale sobiv šampoon on hea hoolduse alus,” juhendas Talbre. Võimalusel tuleks loobuda juuste föönitamisest, sest see kuivatab peanahka.

“Kindlasti tuleks vähendada ja viia miinimumini kuivšampoonide, juustele mõeldud geelide, vahade, vahtude ja teiste toodete kasutamine, kuna need koormavad peanahka ja võivad tekitada allergilisi reaktsioone,” juhendas kosmeetikakonsultant.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.