BENU Terviseblogi

Külmetus kallal: milline tee aitab haiguse vastu kõige paremini?

Üks mõnus tassitäis sooja teed aitab nii kehva tuju kui halva enesetunde korral. Millist mõju avaldavad meie organismile erinevad ravimtaimeteed, räägib Benu veebiapteeker Triin Hirvlaan.

Parandab meeleolu

Miks üldse soovitatakse külmetuse korral just teed juua? “Esiteks on hea, kui haiguse ajal juua piisavalt vedelikku, eriti kui on palavik. Lisaks rahustab ja parandab soe jook meeleolu,” põhjendas Hirvlaan.

Ühtlasi tuleb põhjust otsida ravimtaimedest ja nende toimeainetest. “Mitmed ravimtaimed sisaldavad toimeaineid, mis aitavad viirushaiguste sümptomeid leevendada, haiguse põdemist nii-öelda talutavamaks teha ja mõnel juhul isegi põdemise aega lühendada,” rääkis ta.

Tuntud ja tundmatud

Viirushaiguste sümptomite leevendamiseks kasutatakse erinevaid ravimtaimi, millest tuntumaid võib leida ka mitmesuguste siirupite, kurgupastillide ja -tablettide koostisosade hulgast. “Islandi käokõrvatee mõjub rahustavalt kurgule, neelule ja häälepaeltele, sarnase toimega on altee, mida võib kasutada kurguärrituse ja kuiva köha leevendamiseks. Kurguvalu puhul võib neelu kuristada salveiteega,” tõi Hirvlaan välja.

Ravimtaimi võib kasutada ka köha raviks. “Paiselehe droogi tõmmis aitab röga vedelamaks muuta, et seda oleks lihtsam välja köhida. Samuti aitab sekreeti vedelamaks muuta raudrohutee, mis sisaldab C-vitamiini. Viskoosse sekreedi eritumise soodustamiseks kasutatakse ka aed-liivateed,” sõnas ta.

Erinevate apteegist saadavate teesegude koostisest võib leida iisopit, mis leevendab nii palaviku, nohu kui ka köha sümptomeid. Eestlastele peaks vana tuttav olema pärnaõietee. “Pärnaõiele on traditsiooniliselt antud palju kasulikke omadusi, selle joomine ajab palaviku korral higistama ning rahustab kurku ja neelu,” rääkis veebiapteeker. Samuti ajab hästi higistama ka vaarikavarretee.

Põletiku leevendajaks peetakse naistepunateed, mis toetab ka hingamisteede tervist. Meliss võib kiirendada teatud viirushaigustest taastumist.

Tuleb tarbida hoolikalt

Kõik ravimtaimed ei sobi igaühele tarbimiseks. “Kuna ravimtaimedel on erinevad toimeained ja toime, esineb nende tarvitamisel kõrvaltoimeid ning koostoimeid teiste ravimitega koos manustamisel,” selgitas Hirvlaan.

Eelkõige peaksid tema sõnul tähelepanelikud olema krooniliste haigustega inimesed. Samuti leidub ravimtaimeteesid, mida ei tohiks tarbida lapsed, rasedad, imetavad emad ning teatud haigusi põdevad inimesed.

“Näiteks ei tohi lapsed, rasedad ja imetavad emad juua salveiteed, kuna salvei sisaldab lisaks teistele eeterlikele õlidele ka tujooni, mis üleannustamisel mõjub neerudele, muutub maksale toksiliseks ning põhjustab krampe,” rääkis Hirvlaan. Neeruprobleemidega inimestele ei sobi ka iisop ja aed-liivatee, mis sisaldavad samuti eeterlikke õlisid.

Paljusid ravimtaimeteesid ei tohi juua pikka aega järjest. Näiteks palju kiidetud pärnaõietee pidev tarbimine võib organismile hoopis karuteene teha. “Liigne pärnaõietee joomine võib viia kehast kaaliumi välja, mis omakorda vähendab südame jõudlust. Eriti ettevaatlikud peavad olema eakad ja südamehaigustega inimesed,” rõhutas Hirvlaan.

Raudrohutee on samuti üks neist jookidest, mida ei tohi pikka aega järjest juua, sest raudrohi võib põhjustada vere liigset hüübimist. “Eriti ettevaatlikud peaksid raudrohuga olema rasedad, eakad ning rasedusvastaseid hormoonpreparaate kasutavad naised. Lisaks ei sobi raudrohi lastele,” rääkis veebiapteeker. Imetavatele emadele ja rasedatele ei sobi ka paiselehetee.

Liht-naistepuna võib mitmete ravimite toimet nõrgendada või vastupidi hoopis tugevdada, näiteks ei tohiks seda manustada koos arsti poolt välja kirjutatud antidepressantidega ning paljude südant ja veresoonkonda mõjutavate ravimitega. “Naistepuna vähendab ka suukaudsete hormoone sisaldavate kontratseptiivide toimet,” hoiatas Hirvlaan.

Eelkõige tasub meeles pidada, et taimeteede puhul on oluline, kuidas neid valmistada ja manustada ning kellele need sobivad. “Alati on mõistlik küsida arstilt või apteekrilt nõu,” soovitas Hirvlaan.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.