Suvekuudel pole sääskedest, parmudest ja teistest putukatest pääsu. Vahel tuleb pärast putukahammustust veel mitu päeva tegeleda tagajärgedega, milleks on reeglina valutav või sügelev kupp nahal. Kuidas ebameeldivat sügelust leevendada ning mida putukahammustuse ennetamiseks ette võtta, räägib BENU apteegi proviisor Astrid Oolberg.
Vahel võib putukahammustus sügeleda nädalaid
Ent miks hammustus üldse sügelema hakkab? Oolbergi sõnul on sellel väga lihtne põhjus. “Kui putukad hammustavad, siis tegelikult on neil soov toituda meie verest. Selleks, et tagada vedel veri, ”süstivad” nad vajalikud ained oma süljega meie verre,” selgitas ta.
Seetõttu võib putuka poolt hammustatud piirkond valutada, punetada, paistetada ja sügeleda. “Sõltuvalt naha tundlikkusest võib see kesta päevi, vahel ka nädalaid. Eriti tundlikud on putukahammustuste suhtes lapsed,” tõi ta välja.
Väldi sügamist, see teeb asja ainult hullemaks
Mida siis sügeleva putukahammustuse vastu teha saab? Kindlasti ei tohiks proviisori sõnul putukahammustusi kratsida, kuna see ajab olukorra ainult hullemaks. “Katki kratsitud kublad võivad põletikuliseks minna. Seetõttu võiks putukahammustust puhastada vee, lastel alkoholivaba antiseptikuga või alkoholiga niisutatud lapiga,” jagas ta soovitusi.
Putukahammustusest tingitud turset saab leevendada jahutavate hüdrogeelidega, aaloegeeliga või lavendlit, mentooli ja/või teepuuõli sisaldava salviga. “Kindlasti tuleks lugeda pakendilt, millisest vanusest on lubatud konkreetset toodet kasutada,” toonitas proviisor.
Oluline on tutvuda pakendi infolehega
Väga palju saab ära teha ka putukahammustuste ennetamise osas. “Suveõhtutel võiks kanda pikkade varrukatega särke ja pikki pükse. Kui lapsed magavad vankris, võiks selle katta spetsiaalse võrguga. Samuti saab vältida sääskede sattumist siseruumidesse,” loetles ta.
Oma rolli täidavad kindlasti ka putukatõrjevahendid. Ka nende puhul tuleb arvestada infot, millisest vanusest alates on lubatud vahendit kasutada. “Üldjuhul on kemikaale sisaldavaid vahendeid keelatud kasutada alla 2-aastastel lastel. Alati tasub pakendi infolehte lugeda ning veenduda, kas putukatõrjevahend sobib ainult riietele või ka katmata kehaosadele,” toonitas Oolberg.
Järjest enam koguvad tema sõnul populaarsust erinevad looduslikud ehk eeterlikest õlidest valmistatud sääsetõrjevahendid. “Koostises kasutatakse teaduslikult uuritud sidrunheina, vahel ka teepuuõli ja lavendli eeterlikku õli. Samuti on uuematest “tegijatest” populaarsemaks saanud randmepaelad,” rääkis ta.