Oluline teada: miks on tsink tervisele kasulik ning mis viitab selle puudusele?

Väga head tsingiallikad on Margot Lehari sõnul näiteks pähklid, muna, liha, austrid, kõrvitsaseemned, sibulad, tomatid ja pärm.Foto: DepositPhotos

Tsink on mineraal, mis toetab inimese immuunsust, naha ja juuste tervist kui ka paljusid teisi funktsioone. Millal tasub tsinki juurde tarvitada ning millistes toiduainetes seda kõige rohkem leidub, räägib BENU apteegi proviisor Margot Lehari.

Milleks on tsink vajalik?

Umbes 2000 erinevat organismis peituvat valku ning 300 ensüümi vajavad normaalseks talitluseks just tsinki – see näitab apteekri sõnul, kui laiaulatuslikud on tsingi ülesanded inimese organismis. “Tsingita häirub rakkude normaalne areng ja paljunemine, samuti on see vajalik nii meeste kui ka naiste viljakusele, kuna toetab testosterooni tootmist ja spermatosoidide arengut ning menstruaaltsükli ja munasarjade talitlust naistel.”

Ka inimese immuunsus on seotud just nimelt tsingiga – nimelt võib tsingipuudus põhjustada nõrgenenud immuunsust ja sagedast haigestumist. “Tsink soodustab B-grupi vitamiinide toimimist ja insuliini tootmist, alkoholi metaboliseerumist ja kehast eemaldamist ning ka maitsmisretseptorite ja nägemise normaalset toimimist,” tõi proviisor välja.

Mis viitab tsingipuudusele?

Tsingipuudusest võivad märku anda erinevad sümptomid. Lehari sõnul võib selleks olla haavade aeglane paranemine, aga ka sagedane haigestumine erinevatesse viirustesse. “Sageli on häirunud inimese maitsemeel, mistõttu ei pruugi inimene maitse järgi toiduaineid eristada. Samuti võib esineda ka minestamist.”

Ent tsingipuudusele võivad viidata ka juuste väljalangemine või probleemid naha tervisega. “Karvanääpsude ehk folliikulite areng võib tsingipuuduse tõttu häiruda. Kuna tsingil on põletikuvastane toime, paranevad defitsiidi korral haavad halvemini, nahk on kuiv ja ketendav või vistrikuline. Samuti on leitud, et atoopilise dermatiidi käes vaevlevatel inimestel on punastes verelibledes vähe tsinki,” lisas apteeker.

Puudust esineb rohkem füüsilise töö tegijatel, atoopilise dermatiidi põdejatel, aga ka alkoholi kestval tarvitamisel, maksatsirroosi korral, raualisandite või glükokortikosteroidide tarvitamisel. “Tsingipuudus võib tekkida põletushaiguste, seedetrakti põletike ja pideva kõhulahtisuse korral,” tõi apteeker välja.

Toiduained, kus leidub tsinki

Kõige parem viis, kuidas tsingipuudust vältida, on toituda tervislikult ja mitmekesiselt. Väga head tsingiallikad on Margot Lehari sõnul näiteks pähklid, muna, liha, austrid, kõrvitsaseemned, sibulad, tomatid ja pärm.

Toidulisandina võib tsingi tarvitamist kaaluda näiteks akne, haavandtõve, diabeedi, reumatoidartriidi või põletuste korral. “Toidulisandi puhul ei tohi ületada maksimaalselt ohutut päevaannust, milleks on 25 mg. Tsingi toidulisandi ületarvitamisel (üle 50 mg) võib tekkida omakorda vasepuudus, sest need mikroelemendid on omavahel korrelatsioonis.”

Üleannustamine annab tunda iivelduse, tugeva kahvatuse, oksendamise ja alakõhuvaludega. “Samuti ei tohiks tsinki võtta koos rauaga, sest see vähendab raua imendumist,” rõhutas apteeker.

Kuigi tsink ei suuda otseselt viirusi tõrjuda, on ta siiski oluline komponent nendes rakkudes, kes osalevad viiruste kiiremas kahjutuks tegemises. Seetõttu aitab tsink viirushaiguste korral organismil kiiremini taastuda. “Tsinki leidub palju immuunsusrakkudes, kes on võimelised hävitama organismi sattunud viiruseid. Samamoodi on nendes immuunsusrakkudes vajalik ka C-vitamiin, et nad oleksid aktiivsed ja elujõulised.”

Niisiis võib tsinki tarvitada erinevatel põhjustel: kui koos piimhappebakteritega kasutatakse tsinki seedehäirete ja pikemaajalise kõhulahtisuse korral, siis koos C- või B-vitamiinidega sobib tsink hästi sidekoe, silmade, juurde ja naha hea tervise taastamiseks. Siiski tasub enne tarvitamist apteekriga nõu pidada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.