BENU Terviseblogi

Pane tähele: need on esimesed märgid, mis viitavad naha vananemisele

Kuigi naha vananemine sõltub osaliselt geneetilisest baasist, mõjutab elustiil nähtavate vananemise märkide teket.Shutterstock

Nahk on keha suurim organ ning üks esimesi, mis vananemise protsessi otseselt peegeldab. Naha vananemist põhjustavad mitmed tegurid, millest mõnda saab rohkem kontrollida kui teisi. 

Üldiselt põhjustavad naha vananemist erinevad sisemised ja välised faktorid. Sisemised faktorid on paratamatud ning neid ei saa takistada. Vananemine on normaalne füsioloogiline protsess, mis aja möödudes toimub, olles suuresti geneetiliselt ette määratud.

Välised faktorid seevastu on paljuski kontrollitavad ning sõltuvad eri teguritest, nagu suitsetamine, stress ja keskkond: UV-kiirgus ja saaste, mis põhjustavad peidetud raku- ja molekulide kahjustusi. Ent väga oluline on ka nahahooldus. Millised on esimesed märgid, mis naha vananemisele viitavad?

Aeg teeb nahal oma töö

Kuigi naha vananemine sõltub osaliselt geneetilisest baasist, mõjutab elustiil nähtavate vananemismärkide teket. Mõistagi märkame olukorra muutumist tavaliselt just siis, kui näonahale ilmuvad peened kortsukesed või kurrud. Reeglina ilmuvad esimesed kortsud silmade ümbrusesse, samuti otsmikule.

Peenikestest kurdudest võivad omakorda saada kortsud, mis aastatega aina nähtavamaks ja sügavamaks muutuvad. Ühtlasi kaasnevad naha vananemisega sageli pigmendilaigud, mida põhjustab liigne päikesekiirgus ehk UVA-kiirguse kahjulik mõju. Seetõttu tuleks päikesekaitsevahendeid kasutada ka sügistalvisel perioodil.

Naha nooruse ja värskuse tagavad hüaluroonhape, elastiin ja kollageen — nende ainete tootmine vananedes väheneb ja see ongi põhjus, miks nahk kaotab talle omase elastsuse ja sära. Seega, vananedes muutub jume tuhmimaks, kaob sära, nahk lõtvub, samuti muutuvad poorid nähtavamaks.

Niisiis viitavad naha vananemisele reeglina kurdude ja kortsukeste olemasolu, pigmendilaikude tugevus, tuhm ja lõtvunud nahk ning nähtavad poorid. Ehkki vananemine on elu paratamatu osa, on hea uudis, et naha vananemist saab õigete meetoditega aeglustada.

Tehisintellekt, mis tuvastab vananemisilmingud

Naha vananemise aeglustamisel on väga oluline roll õigel näohooldusel. Et esimesi vananemismärke õigeaegselt märgata, töötas Vichy koostöös dermatoloogidega välja uuendusliku ilutehnoloogia Vichy Skin Consult, mis aitab näonaha seisundi tuvastada ühe foto abil.

Tehnoloogia on loodud 15 aasta jooksul tehtud naha vananemise uuringutest saadud teadmiste põhjal. Tehisintellekti poolt läbiviidav analüüs võtab aega umbes paarkümmend sekundit ning on imelihtne.

Selleks tuleb veebikeskkonda üles laadida jumestuseta ja prillideta foto, märkida seejärel oma vanus ja naha tüüp. Kogu loodud tehnoloogia põhineb algoritmil, mis võrdleb näojooni 10 000 hinnatud pilti sisaldava andmebaasiga.

Tehnoloogia hindab algoritmi abil näonaha seisukorda, hinnates pigmendilaikude, kortsude ja kurdude, pooride ja teiste vananemisilmingute olemasolu. Selle põhjal annab tehisintellekt nahale personaalse hinnangu ja toob välja kaks peamist prioriteeti, millele näohoolduses tähelepanu pöörata. Samuti jagab valminud raporti põhjal nõuandeid, milliseid tooteid tulevikus kasutada.

Niisiis on tehisintellekti väga lihtne ja mugav kasutada. Kui soovid oma naha vananemismärke veel paremini mõista ning leida just enda jaoks sobivaim lahendus, tasub pöörduda vastava spetsialisti ehk dermatoloogi poole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.