Lõppev talv esitas inimese organismile keerulise väljakutse, mistõttu kurdetakse just kevadel sageli elutute ja tuhmiks muutunud juuste üle. Kuidas taastada juustele omane sära ja ilu, räägib BENU kosmeetikakonsultant Marite Talbre.
Miks näivad juuksed tuhmid ja elutud?
Talbre sõnul on juuksed väga tähtis osa meie välimusest, kuid mida pikemad need on, seda raskem on neid hooldada. “Juuste välimine kiht ehk kutiikul koosneb arvukatest rakkudest, mis sarnanevad katuselaastudega. Kui laastud ehk soomused on pikali, on juuksed siledad, terved ja säravad, sest valgus peegeldub pinnalt tagasi. Kui aga need on püsti, tunduvad juuksed tuhmid, kahused ja elutud,” selgitas ta.
Pärast pikka talve on vitamiinide puudujääk organismis kõige suurem ning seetõttu on juuksed spetsialisti sõnul tihti kuivad, katkevad, tuhmid ja elutud. “Keha vitamiinivarud satuvad talve perioodil rohkem löögi alla nii haigestumiste kui ka ühekülgse ja tasakaalustamata toitumise tõttu. Ka pakane mõjub halvasti nii juukse juurtele, peanahale kui ka juustele täies pikkuses.”
Fööni või sirgendajaga töötlemisel tuleb kasutada kuumakaitset
Siiski võivad juuste seisukorda mõjutada ka valed hooldusvõtted ja tarvikud – näiteks on valitud kammimiseks liiga kõva plastikkamm või metallosaga patsikummid, mis juukseid pidevalt kahjustavad. “Juuste liiga tihe värvimine, eesotsas blondeerimine võib juustele väga palju kahju teha,” märkis kosmeetikakonsultant.
Samuti teeb juustele karuteene nende pidev kuumtöötlemine – seda enam, et kuumakaitse kasutamine jäetakse seejuures vajaliku tähelepanuta. “Juuste pidev föönitamine ja sirgendamine kuivatab nii juukseid kui ka halvendab peanaha vereringet, samuti soodustab sirgendamine juuste murdumist,” märkis ta.
Seerumid ja ampullid aitavad sära taastada
Selleks, et säilitada juuste pehmus, elastsus ja tervis, tuleb juukseid niisutada ja neid kahjulike keskkonnategurite eest kaitsta. Kui talvine juuksehooldus eeldas niisutavamate ja toitvamate toodete kasutamist, siis tegelikult võiks ka kevadel pöörata tähelepanu seerumitele, juukseõlidele ja sügavniisutavatele maskidele. “Katkistele, elututele või läiketa juustele tuleks kord-kaks nädalas teha juuksemaski, mis peaks olema valitud vastavalt juuste seisukorrale ja olemusele.”
Talbre sõnul on väga head ja eksklusiivsed tooted erinevad seerumid. “Saadaval on väga palju erinevate tekstuuride ja konsistentsiga seerumeid, mis on mõeldud juuste hooldamiseks, viimistlemiseks või siis juuksekahjustuste ennetamiseks ja vähendamiseks. Nende kasutamisel tuleks juhinduda toote kasutusjuhendist, aga eelkõige on need mõeldud juustesse jätmiseks, mitte mahapesemiseks,” juhendas Talbre.
Samasuguse põhimõttega tooted on ka järjest rohkem populaarsust koguvad juustele mõeldud ampullid, mis hooldavad nii juukseid kui ka peanahka. “Lihtsustatult võib öelda, et juukseampullid on väikesed plastikust või klaasist klaasviaalid, mis meenutavad pudeleid või pisikesi purke ning mis sisaldavad 5–15 ml erinevate toimeainetega ja omadustega juukseid ravivat toodet,” rääkis kosmeetikakonsultant ja lisas, et need on mõeldud kuurina kasutamiseks.
Elustiil mõjutab väga palju
Kuna juuksed peegeldavad ka inimese elustiili, kinnitab kosmeetikakonsultant, et tervislikud harjumused aitavad parandada ka juuste seisukorda. “Elustiil on igaühe enda teha ja seega saame tegelikult palju õige ja asjakohase hooldusega oma juuste tervise ja väljanägemise heaks ära teha.” Seejuures võiks tähelepanu pöörata järgmistele teguritele.
Stress ja haigused. “On täheldatud, et stressiperioodil katkevad need juuksed, mis on just kasvufaasis. Erinevate ravimite tarbimine ja terviseprobleemid häirivad nii juuste kui ka kogu ülejäänud organismi hormonaalset tasakaalu,” ütles Talbre.
Toitumine. Toitumisharjumused määravad juuste heaolu ja ilu juures märkimisväärselt palju. Näiteks tarbitakse liiga vähe vett. “Selleks, et juukseid särama saada, pead sa neid kõigepealt niisutama: söö iga päev palju häid rasvahappeid (kala, avokaado, oliiviõli, pähklid, mandlid jne) selleks, et su juuksed saaksid piisavalt niisutust.”
Keskkonnamõjud. Liigne UV-kiirgus ning väga külm temperatuur talvel kahjustavad märkimisväärselt juukseid. Ka liiga kare ja soolane vesi mõjub juuste tervisele ja väljanägemisele halvasti.