Sprei, siirup või tablett: millist ravimit eelistada?

Apteegis on ravimite valik lai ning sageli on sama otstarbega ravimit saadaval mitmel eri kujul. Näiteks võid osta sama toimeainega köharohtu siirupi, tableti või sprei kujul või on valuvaigisteid saadaval nii tableti kui siirupina. Kas üks on tõhusam kui teine ning millist võiks häda korral eelistada? 

Et ravim sobiks kõigile

“Ravimitootjad valmistavad erineva vormiga ravimeid selleks, et seda saaksid võtta võimalikult paljud vanusegrupid ja ka erinevate terviseprobleemidega inimesed,” selgitab Benu proviisor Virge Sokk. “See, mitmel kujul ravimit toota saab, sõltub toimeainest.” 

Ravimvormi ja sellele lisatud abiained määravad ära selle, kuidas ja kui kiiresti avaldub ravimi toime. Näiteks, kui soovid kiiresti leevendada kurguvalu, on parem kasutada valu vaigistava toimega kurguspreid või imemistablette kui neelatavaid tablette, sest seedetraktist imendub toimeaine aeglasemalt. 

“Paratsetamool on saadaval tabletina, siirupina, aga ka raviküünaldena, et seda saaksid manustada nii imikud ja väikelapsed kui ka täiskasvanud,” räägib Sokk. “Lapsed ei ole võimelised tabletti alla neelama ja seepärast on mugavam ja ohutum neile siirupit või küünlaid manustada.”

Tableti kujul ravim on tavaliselt valmistatud nii, et see hakkab imenduma seedetraktis. Kui tegemist on väikelastega, kes ei ole võimelised tabletti või kapslit neelama, tuleks eelistada vedelat ravimvormi või küünlaid. Tableti võib neelamise hõlbustamiseks purustada, kuid siin tuleks meeles pidada, et tablette, millel pole poolitusjoont võib küll puruks teha, aga sellisel juhul peaks manustama kogu tableti, sest antud juhul on toimeaine jaotunud tabletis ebaühtlaselt.  

Kas üks on parem kui teine?

“Kui toimeaine on sama, ei tohiks eri vormiga ravimi tõhususel reeglina suurt vahet olla,” räägib Sokk. “Kõik taandub tegelikult inimese eelistusele ja sellele, kui mugav on ravimit manustada.” Ka paljud täiskasvanud ei taha suuremaid tablette neelata ja eelistavad mõnda muud manustamisviisi. Kindlasti ei pea siis muretsema, et siirup või sprei vähem tõhusad oleks. 

“Köharavimite puhul võib aga isegi eelistada vedelaid ravimvorme ja seda nii laste kui täiskasvanute puhul,” soovitab Sokk. “Siirupid aitavad ju lisaks köha leevendamisele vähendada ka kurgu limaskesta ärritust ja kuivust,” selgitab ta. Samuti on vedel köharavim kiirema toimega kui tablett. 

“Täiskasvanutele sobivad väga hästi ka veeslahustuvad tabletid, mis aitavad lisaks köha leevendamisele suurendada vedeliku tarbimist,” räägib Sokk. Haigena tuleb kindlasti jälgida, et tarbiksid piisavas koguses vedelikku ja sellised tabletid tulebki tavaliselt lahustada klaasitäies vees. 

Ka D-vitamiini puhul on manustamisviise mitu. Kui tavaliselt saame D-vitamiini päikesest, siis talviti tasub võtta D-vitamiini toidulisandina juurde. “Väikelastele soovitatakse pigem tilku ja spreisid, suuremad võivad kasutada nii tablette, kapsleid kui ka närimistablette,” räägib Sokk. “D-vitamiini peaks manustama koos toiduga, sest siis on imendumine kõige efektiivsem,” lisab Sokk. 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.