Suveapteek: kas päikesekaitsekreem takistab nahal jumekaks muutuda?

Päikesekaitsekreemi tuleb kanda kõikidele kehapiirkondadele, mis pole riietega kaetud.Shutterstock

Mida soojemaks ilmad lähevad, seda rohkem tõuseb päevakorda tõhusate päikesekaitsevahendite, sealhulgas ka -kreemi kasutamine. Mille vastu suvise nahahoolduse puhul eksitakse ning mida teha päikesepõletuse korral, räägib Benu kosmeetikakonsultant Kreete Põlme.

Päevitus püsib kreemi kasutamisel kauem

Sageli kohtab suvisel perioodil arusaama, nagu päikesekaitsekreem ei võimalda saada inimesel päevitusele omast jumekust, näiteks loobutakse sageli jalgade kreemitamisest. Kreete Põlme sõnul on tegemist müüdiga.

“Päikesekaitsekreemi nahale kandes kaitseme oma nahka kahjuliku UV-kiirguse eest, kuid päevitus tekib nahale sellegipoolest. Jume tekib aga aeglasemalt ning püsib ka kauem,” selgitas ta. Põlme sõnul tuleb piisavas koguses päikesekaitsekreemi kanda kõigile piirkondadele, mis ei ole riietega kaetud.

“Tavapäraste piirkondade (käed, jalad, kõht, nägu) kõrval peaks tähelepanu pöörata ka riiete, kaasa arvatud ujumisriiete rantide piirkondadele, mis jäävad tihti tähelepanuta,” toonitas ta. Ka tuleb päikesekaitsekreemi kanda jalalabadele ning kõrvalestadele, kuklapiirkonnale ja seljale. 

Vastasel juhul tuleb tegeleda tagajärgedega, mis pole just meeldivate killast. “Suur oht on saada päikesepõletus, mis omakorda soodustab naha vananemist ning pigmendilaikude, halvemal juhul nahavähi tekkeriski.

Pärast päevitamist

Pärast päikese käes viibimist ja päevitamist on oluline nahka rahustada ja niisutada. Selleks sobivad kosmeetikakonsultandi sõnul spetsiaalsed päevitusjärgsed ehk after sun tooted. “Naha rahustamiseks ja niisutamiseks sobib ka aaloegeel ning üldiselt geeljad kerge tekstuuriga kreemid,” lisas ta.

Vahetult peale päevitamist võiks vältida nahka ärritavaid tegevusi, näiteks tugevatoimelisi koorijaid, kuivharjamist, hõõrumist. “Kui nahk ei ole põlenud ega ärritunud peale päevitamist, võib nahka koorida õrnatoimelise koorijaga, et eemaldada surnud naharakud ning tagada särav nahk,” märkis Põlme.

Kes aga soovib kaunist jumet süvendada ja pikendada jume kestvust, võivad võtta juurde beetakaroteeni sisaldavaid toidulisandeid. “Beetakaroteen on ka antioksüdantse toimega, mis aitab vähendada vabade radikaalide kahjulikku mõju organismile,” põhjendas kosmeetikakonsultant.

Mida teha päikesepõletuse korral?

Kui päevitamisega on mindud liiale, tuleb kohe minna vilusse ning vältida otsest päikesekiirgust ning juua vett. Väga oluline on nahka jahutada.

“Kerge punetuse korral saab abi spetsiaalsetest after sun toodetest või aaloegeelist. Kui nahk on tugevalt põletada saanud, võib kasutada spetsiaalseid põletustele mõeldud tooteid, mis aitavad soodustada naha jahtumist,” soovitas Põlme.

“Ühtlasi võiks päikesest põletada saanud nahka edaspidi kaitsta kerge riietusega ning vältida otsest päikesekiirgust, et nahk jõuaks taastuda,” lisas ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.