Kuidas tiim ühiselt hingama panna? 7 nippi, kuidas oma meeskonnaga jõuda uute tippudeni!

Hästi toimiv meeskonnatöö võib liigutada mägesid.Foto: Shutterstock

“Kui sa tahad minna kiiresti, mine üksi. Kui sa tahad jõuda kaugele, mine koos,” ütleb tuntud Aafrika vanasõna. Küll aga jõuavad osad tiimid teistest kaugemale või püsivad pikemalt teel. Kuidas teha nii, et sinu tiim oleks üks nendest tublimatest? Selleks on Changemakersi koolitaja Merili Ginter pannud kirja seitse lihtsat viisi, mida saad kohe rakendada!

Seadke ühine eesmärk

“Kõige tähtsam asi, mis üht edukat tiimi iseloomustab, on ühine visioon,” rõhutab Ginter. Ehk iga tiimi liige peab mõistma, mis on eesmärk, ning neid ühendama soov seda saavutada. Selleni jõudmiseks soovitab Ginter joonistada tahvlile visandi või vastata ühise vestluse käigus järgmistele küsimustele: 

  • Kuhu soovime jõuda x aja pärast (olenevalt töö pikkusest võib aeg olla ühest kuust mitme aastani)?
  • Kui ütlen, et oleme edukad olnud, siis mida see meie jaoks tähendab? Mida me oleme ära teinud?
  • Kes on meile eeskujuks, kelle moodi tahaksime olla?

Millised on tiimiliikmete ootused?

Järgmine samm on teha selgeks üksteise ootused, kuna see aitab paremini teineteist mõista ning väärtused paika panna. “Meie Changemakersis teeme selliseid vestlusringe iga poole aasta tagant, mistõttu oskame arvestada tiimiliikmete ootuste ja vajadustega,” räägib Ginter. Tema sõnul on oluline julgustada kaaslasi oma mõtteid jagama, sest see aitab kõige enam kaasa hea sünergia tekkimisele.

“Just ootustest rääkimine on aidanud ära hoida mõne suurema konflikti või arusaamatuse tiimis,” rõhutab Ginter.

Igaüks panustab natukene rohkem

Kui on soov jõuda tiimiga kaugemale ning tekitada hea töine õhkkond, kus igaüks tõesti pingutab, siis on oluline teha seda ka tiimi enda sees. Näiteks anda ühe protsendi võrra rohkem kasvõi ühe tavalise koosoleku meeldivamaks muutmiseks, kinkides kõigile väikesed käsitsi kirjutatud kaardikesed, kuulates enne mõnd head lugu või hoopiski lõpetades mingi põneva arvamusmänguga. 

“Võimalusi selle protsendi andmiseks on väga palju – mina näiteks valmistasin ükskord koogi, mille peale tegin tuhksuhkrust südame. Kohe, kui teised seda nägid, olid nad lummatud ning väga tänulikud, ja lõppude lõpuks võitis meie tiim ühes projektis mitu auhinda,” selgitab Ginter.

Ühiseid hetki ka väljaspool tööaega

Kuigi eesmärgi nimel tegutsedes on tiimiliikmed niikuinii väga palju koos, on tõelise sünergia tekkimiseks vaja leida üksteisele aega ka väljaspool tööd. Pikaajaliste koostööde puhul soovitab Ginter korraldada tiimile iga kuu miskit toredat. 

“Meie oleme Changemakersis maalinud koos üht lõuendit, käinud loomaaias, korraldanud lauamänguõhtu ning teatriski käinud. Vaba aja veetmine on aidanud meil luua veelgi rohkem ühiseid mälestusi ja tugevdada meie sõprust,” toob Ginter esile.

Arvestage üksteisega

Tiimitöös tuleb ikka aeg-ajalt ette, et üksteisest saadakse valesti aru või ei osata teise osapoolega kõige paremini arvestada. Selle vältimiseks on hea arutleda ja rääkida oma soovidest avatult. 

Esimene samm võib olla kasvõi mõne isiksusetüübi testi tegemine – DISC test sobib selleks väga hästi. Niimoodi võib vaid ühe väikese küsitluse abil selgemaks saada, miks keegi käitub just nii, nagu ta käitub.

“Ma vahepeal otsin teadlikult erinevaid teste, mida me saaks teha. See annab alati mingi nurga alt uut infot, millega varem ei oleks osanud arvestada,” räägib Ginter.

Kõik vastutavad ja panustavad

Kas meenub mõni olukord, kus oled tundnud grupitöö osas vastumeelsust, sest tajud ebavõrdset panustamist? Selle ennetamiseks on palju erinevaid viise. “Näiteks ootustest rääkimine on siin väga oluline, samas ka üksteise vastutavana hoidmine,” selgitab Ginter.

“Mina olen vahete-vahel hea meeldetuletaja teistele kokkulepete osas või olen toginud, et me oleksime kõik samal lainel,” märgib Ginter. Kui kõik vastutavad ning panustavad, siis tekib tunne, et me suudame koos veel palju rohkemgi teha!

Mis on ainult teile omane?

Viimane viis, kuidas tugevdada tiimitööd, on välja mõelda sümbolid-tegevused, mis on omased ainult teie tiimile. See aitab tekitada kambavaimu ning ühtsustunnet, mis annab jõudu suuremaks pingutuseks. “Nii oleme Changemakersi programmides mõelnud, mis on iga tiimi nimi, ühine liigutus või hoopiski laul. Võib tunduda liiga lihtne ning ebavajalik mõte, kuid seda korralikult rakendades, on sel tegelikult suur mõju,” on Ginter veendunud.

Sellised olidki seitse viisi, kuidas luua head tiimitunnet. Millised nipid teie tiimi puhul kõige paremini töötavad, selgub siis, kui neid katsetama hakkate.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.