Lihtsam kui arvata oskame. Kuidas teha iga päev teistele midagi head?

Kõige olulisem on see, et žest oleks siiras ja ilma igasuguse tagamõtteta. Ainult nii on heateol tõeline mõte.Foto: Shutterstock

Jõuluaeg on imeline aeg, mil teistele head teha. Kuidas aga teha head iga päev? Ja mis asi üldse on heategu? 

Mõne jaoks võib teistele head tegemine pakkuda tohutus koguses häid emotsioone. “Iga kord kui näen võimalust teistele midagi toredat teha, hüppab mu süda rõõmust justkui paar millimeetrit ülespoole,” räägib Changemakersi koolitaja Merili Ginter. 

See tunne kannustab teda niivõrd, et ta võib sellesse tundide kaupa panustada, ilma et kuidagi väsiks. “Pigem vastupidi – see just annab mulle energiat juurde,” räägib Ginter.

Samal ajal on Ginter tabanud end ka mõttelt, et kelle jaoks ta ikkagi head teeb – kas kalli inimese või abivajaja jaoks või on see hoopis oluline talle endale? “Olen aru saanud, et sellele küsimusele polegi ühest vastust, ja kas sel ongi vahet? Lõppude lõpuks võidavad ju kõik,” räägib Ginter. 

Kuidas aga teha head? Kuidas seda teha iga päev?

Jah, jõulud on see aeg, kui inimesed, kellel on võimalus, justkui leiavad endas tahtmist teha rohkem head. Kuid kuidas teha head iga päev?

Ginter on tõeliselt innustunud 1% mõtteviisist. “See on mõtteviis, et kui soovid kedagi üllatada, siis annad talle 1% rohkem, kui ta esialgu ootab, ja see lisasamm annab sellele inimesele väga palju juurde,” selgitab ta. 

Näiteks saadab tuttav sulle sünnipäeva puhul Facebookis lihtsa õnnesoovi. “Aga kui see tuttav saadaks sulle telefonisõnumi teel luuletuse, kas see pakuks sulle rohkem rõõmu?” mõtiskleb Ginter.

Ginter on veendunud, et selline natuke rohkem panustamine pakub vastaspoolele hulgaliselt rohkem rõõmu. “Olen seda mitmel korral ise praktiseerinud, kasvõi tavapärases olukorras mõne ilusa komplimendi ütlemisega inimesele, kes on pigem ebakindel,” toob ta järgmise elulise näite.

Samas võib kolleegile, kel on raske, uuesti kohtudes kinkida väikese šokolaadikarbi. Siinjuures on kõige olulisem see, et žest oleks siiras ja ilma igasuguse tagamõtteta. Ainult nii on heateol tõeline mõte. 

Selle ühe protsendi rohkem panustamise mõtteviisi saab viia igasse valdkonda, nii teistele head tehes kui ka enesearengusse panustades. “Mõtle, mis kõik oleks võimalik, kui panustaksime ühe protsendi rohkem kui eelmisel päeval,” räägib Ginter.

Ginter soovitab aasta lõpul mõelda ka sellele, kuidas igaüks meist saaks anda kellelegi kas või ühe protsendi võrra rohkem, kui ta ootab. Tehes teistele head, pakume ka endale häid emotsioone ning saame meeldivate tunnetega uuele aastale vastu minna!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.