Diabeet ja suu tervis: mis haigus on parodontiit?

Diabeet ja parodontiit on haigused, mis käivad sageli paratamatult käsikäes.Foto: Shutterstock

Diabeediga kaasnevad tüsistusi on väga palju erinevaid, kuid veresuhkru taseme regulaarse mõõtmise ja kontrolliga on võimalik neid kas ära hoida või vähemasti edasi lükata. Lisaks südame-veresoonkonnale või silmadele pole diabeedist sageli puutumata ka suu tervis – nimelt võib diabeedi tõttu välja kujuneda parodontiit ehk krooniline igemepõletik. Kuidas seda vältida ja mida parodontiidi kõrgendatud riski korral jälgida?

Kõrge veresuhkur soodustab bakterite vohamist

Diabeet ja parodontiit on haigused, mis käivad sageli paratamatult käsikäes: näiteks on uuringutega välja toodud, et kroonilise igemehaigusega patsiendil on suurem tõenäosus diabeedi tekkeks. Kuna aga veresuhkru liiga kõrge tase mõjutab ka igemete tervist, tõstab diabeet kui diagnoos parodontiiti haigestumise riski.

Parodontiit on erinevatest põletikulistest haigustest üks levinumaid maailmas – nimelt on haiguse põhjuseks hambale kinnituvad bakterid, mis kahjustavad igemeid ja hamba kinnituskudesid hävitama. Kuna diabeetiku veresuhkru tase on sageli kõrgem, võimaldab see omakorda paremini paljuneda ka bakteritel. Seetõttu on diabeetikul kolm korda suurem tõenäosus parodontiidi väljakujunemiseks.

Kui haigus jääb õigeaegselt diagnoosimata, võib see viia igemete taandumiseni ja pideva veritsemiseni, halvemal juhul aga hammaste liikumise või koguni nende väljakukkumiseni. Seega on haigusest oluliselt mõjutatud ka elukvaliteet.

Kuidas haigust ära tunda?

Kuna parodontiit on inimeste seas väga levinud, pole see iseloomulik haigus vaid diabeetikute seas – uuringud on tuvastanud seose ka näiteks parodontiidi ja erinevate südame-veresoonkonna haiguste vahel. Parodontiidist annavad märku järgmised sümptomid:

– punetavad igemed;

– igemete taandumine;

– hambad näivad väga pikad, sest hammaste pinnal olev igemepiir on taandunud;

– pidev igemete veritsemine;

– hambad hakkavad oma pesas liikuma.

Väga oluline roll on ennetamisel

Kuivõrd parodontiidi väljakujunemise põhjuseks on sageli liiga kõrge veresuhkur ehk halvasti ohjeldatud diabeet, õnnestub haigust ennetada, kui diabeetik hoiab oma haigust kontrolli all ning hoolitseb seejuures ka suu tervise eest. Samuti on leitud, et tõhus igemeravi võib olla abiks veresuhkru langetamisel.

Suu tervisega seotud probleemide vältimiseks on seega oluline külastada vähemalt üks kord aastas hambaarsti ning hoolitseda oma suu ja hammaste puhtuse eest. Hambaid võiks harjata õrnalt ja vähemalt 2 minutit kaks korda päevas. Mehaanilisele hambaharjale tuleks eelistada võimaluse korral elektrilist, kuid pehme otsikuga hambaharja.

On väga oluline, et puhtaks saaksid ka hambavahed: seetõttu tuleb kasutada näiteks hambaniiti või õiges suuruses hambavaheharja, et toidujäägid eemaldada. Kindlasti peaks puhastama keelt, kuna ka sinna võivad bakterid koguneda.

Hammaste tervise vaates on väga oluline vältida kahjulikke eluviise nagu suitsetamine, alkoholi tarvitamine või ebatervislik toit ja/või joogid. Kuivõrd suure suhkrusisaldusega toidud võivad samuti hambaid kahjustada, tuleb ennetamiseks vajalikke meetmeid rakendada igapäevaselt ja järjepidevalt. Seega on parodontiiti lihtsam ennetada kui hiljem ravida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.