Endokrinoloog: ülekaalulisel teismelisel võib esineda 2. tüüpi diabeet

Dr Ülle Einbergi sõnul tuleb sümptomite osas olla väga tähelepanelik.Foto: Shutterstock

2. tüüpi diabeeti haigestumine on maailmas tõusutrendis, ka Eestis on haigusjuhud sagenenud. Tallinna Lastehaigla endokrinoloogi dr Ülle Einbergi sõnul peaks iga lapsevanem olema haigusnähtudest teadlik ja oskama haigust kahtlustada, kuna õigeaegne arstile pöördumine on väga olulise tähtsusega.

Ülekaalulisus võib viia diabeedini

Dr Einbergi sõnul on ülekaaluliste laste osakaal Eestis tõusutrendis ning paljudel neist esineb juba lapse- või teismeeas eel- ehk prediabeet. “Kui 30 aastat tagasi lastel 2. tüüpi diabeeti ei esinenud või esinesid üksikud üliharvad juhtumid, siis nüüd on teismelisel ülekaalulisel lapsel 2. tüüpi diabeedi diagnoos üsna tõenäoline, seda kõrgenenud veresuhkru tõttu,” sõnas ta.

2. tüüpi diabeeti haigestumine on maailma mõistes väga kõrge näiteks Brasiilias ja Mehhikos, kõige madalam aga Taanis. Ehkki Eestis pole 2. tüüpi diabeedi diagnoosi saanud laste arv veel nii suur, ähvardab järjest sagenev ülekaalulisuse probleem seda lähitulevikus tõsta. Seetõttu vajab 2. tüüpi diabeet kõrgendatud tähelepanu.

Lapsevanemal on ülioluline roll

Haiguse arengus mängivad dr Einbergi sõnul rolli teatud riskifaktorid nagu pärilikkus, ülekaal, kõrge riskiga rahvus, istuv eluviis, madal HDL-kolesterooli tase, kõrge triglütseriidide tase ning kergelt tõusnud veresuhkru tase ehk eeldiabeet. Näiteks on suurem tõenäosus haigestuda afroameeriklastel, aga ka lastel, kelle perekonnas esineb juba diabeet. 

Kuna 2. tüüpi diabeet on paljuski elustiilihaigus, mis endast tugevate sümptomitega märku anda ei pruugi, on dr Einbergi sõnul ülioluline kasvatada lastevanemate teadlikkust. “Lapsevanemale on 2. tüüpi diabeedi äratundmine väljakutseks, kuna klassikalised diabeedi sümptomid nagu joogijanu ja sagenenud urineerimine võivad jääda tähelepanuta. Ka sagedased kuseteede põletikud, nahapõletikud, ärritatavus ning meeleolu muutused võivad viidata 2. tüüpi diabeedile,” loetles endokrinoloog.

Kuna diabeeti esineb laste seas üha rohkem, peaks iga lapsevanem olema teadlik võimalikest haigusnähtudest ja oskama haigust kahtlustada. “Õigeaegne arstile pöördumine on väga tähtis. 2. tüüpi diabeediga võib nooruk elada ravita kaua, kuid kõrge veresuhkur põhjustab seejuures erinevate organite (neerud, silmad, süda, närvid) kahjustusi,” kinnitas arst.

Kuidas haigust ennetada?

Kuivõrd 2. tüüpi diabeet on elustiilihaigus, on väga oluline roll selle haiguse ennetamisel. Eeskätt tuleks hoida lapse kehakaal normis, samuti on esiplaanil elustiilimuutused, mis aitavad veresuhkrut paremini kontrolli all hoida.

“Vältida tuleks magusate jookide ja kaloririkaste toitude tarbimist ning toidukorrad peaksid olema regulaarsed. Väga tähtis on igapäevane liikumine ja regulaarne spordi tegemine. Kui elustiili muutused ei anna tulemusi, siis kasutatakse erinevaid ravimeid. Esmaseks valikuks laste puhul on metformiin,” selgitas arst.

Kui lapsel on 2. tüüpi diabeet juba diagnoositud, tuleb dr Einbergi sõnul regulaarselt külastada lasteendokrinoloogi. “Haigus võib tunduda hirmutav, kuid tänapäeval on võimalusi, et veresuhkur hoida kontroll all ja vältida tüsistuste teket,” kinnitas ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.