Kolm soovitust: kuidas langetada kaalu nii, et järjepidevus säiliks?

Järjepidevus on kaalulangetuse puhul kiire kaduma.Foto: Shutterstock

Kui uue aasta eesmärkide hulka kuuluvad tervislikum toitumine ja füüsilise aktiivsuse suurendamine, tuleb teekonna alguses paljudel tõdeda, et vanad harjumused on sageli väga visad püsima. Nii võib juhtuda, et teekonnal kaotatakse siht juba päris selle alguses ning langetakse tagasi endise eluviisi küüsi. Kuidas aga hoida järjepidevust teekonnal, mis on ennekõike ette võetud parema tervise ja enesetunde nimel?

Põhjuseid on erinevaid

Põhjuseid, miks inimene soovib kaalu langetada ning tervislikku eluviisi juurutada, on väga palju erinevaid: kui üks soovib seda ennekõike teha parema väljanägemise ja enesehinnangu nimel, siis teise motivaatoriks võivad olla kehvemaks muutunud tervisenäitajad. Näiteks on ülekaalulistel ja rasvunud inimestel suurem tõenäosus haigestuda erinevatesse südame-veresoonkonna haigustesse, teist tüüpi diabeeti, maksa- neeru- või liigesehaigustesse.

Kui alguses ei pruugi potentsiaalse terviseprobleemi sümptomid inimese argielu häirida, siis mida tõsisemaks olukord muutub, seda rohkem mõjutavad võimalikud tüsistused nii füüsilist kui ka vaimset tervist – nii võib ülekaalulisus ja sellest tingitud terviserisk suurendada ka vaimse tervise probleemide, sealhulgas ärevuse ja depressiooni riski.

Kuivõrd ülekaalulisus ja rasvumine on ennekõike tingitud inimese ebatervislikust eluviisist, on kõige tähtsam võtta vastu otsus, seada eesmärk ning püsida selle saavutamisel järjepidev. Küll aga ei pruugi teekond tervema iseenda suunas olla alati sirgjooneline, vaid sisaldada erinevaid vaimseid ja füüsilisi takistusi, mille ületamine tähendab ennekõike iseendaga silmitsi seismist.

Näiteks võib juhtuda, et esimese hooga tekkinud tahtejõud ja soov kaalu langetada hakkab aja jooksul hajuma, mistõttu muutub eesmärk järjest kaugemaks ja ebarealistlikumaks. Kuid mida teha selleks, et järjepidevus püsiks ega takerduks takistuste rägastikku? Siin on mõned soovitused, mis on sulle teekonnal abiks.

  1. Hoia eesmärgid võimalikult realistlikud

Suurte eesmärkide seadmine võib küll mõjuda motiveerivalt, kuid teha sinu järjepidevusele ka karuteene. Nimelt võisid aasta alguses küll endale lubada, et käid 4–5 korda nädalas jõusaalis ning muudad kardinaalselt oma toitumist, kuid takerdud juba esimestel nädalatel nende ülesannete täitmise taha, kuna igapäevaelu teeb omad korrektuurid.

Seetõttu võiksid oma eesmärgid hoida võimalikult realistlikud ning alustada tasa ja targu: hinda kriitiliselt oma praegust eluviisi ja kohustuste hulka ning mõtle, kuidas saaksid juba olemasolevaid harjumusi tervislikumaks voolida. Pea meeles, et liikumise alla läheb ka jalgsi tööle või poodi jalutamine ning toitumist võib muuta ka järk-järgult. Harjumuste loomine võtab aega – ära proovi hüpata üle oma varju, kuna endas pettumine võib ülla plaani kiiresti nurjata.

  1. Ole konkreetne

Kui oled lubanud sel aastal rohkem liikuda või tervislikumalt toituda, siis kas oled iseendale selgitanud, mida selle all täpsemalt silmas pead? Kui mitut trenni, missugust liikumist või milliseid toitumisharjumusi oled otsustanud oma igapäevaelus rakendada? Sageli takerduvad inimesed tervislikuma eluviisi juurutamisel just konkreetsema plaani puudumise taha ega oska seetõttu ette kujutada, mida nende eesmärkide saavutamiseks täpsemalt tarvis läheb.

Unistamise asemel pane oma eesmärgid kirja ja tee seda võimalikult konkreetselt: võid üles märkida nii kindlad toiduained, mille tarbimist soovid vähendada, kui ka need, mida sooviksid rohkem süüa. Samuti võid välja kirjutada, millistel nädalapäevadel pühendad aega aktiivsemale füüsilisele liikumisele ning millal puhkad – ka see aitab sul järje peal püsida ning sihti silme ees hoida.

  1. Kaasa sõpru või pereliikmeid

Tervislik toitumine ja füüsiline aktiivsus ei tohiks tähendada lühiajalist dieeti või intensiivseid treeninguid, mille ainueesmärk on kaotada lisakilosid võimalikult kiiresti. Dieedi või lühiajalise treeningplaani järgimisel võib küll kaal langeda ning enesetunne paraneda, kuid sageli pistetakse seejärel rinda tulemuse säilitamisega – just seetõttu tulevad lisakilod väga kiiresti tagasi.

Siinkohal võiksid kaalulangetuse enda jaoks ümber mõtestada: kuivõrd tervislik eluviis on elukestev protsess, mille eesmärk on püsida võimalikult kaua terve, on just järjepidevus see tegur, mis aitab sul elu täiel rinnal nautida ning oluliste inimestega jagada. Seega, miks mitte kaasata sellesse ka lähedasi, kellega sooviksid igapäevaelus rohkem aega veeta?

Kui tunned, et sind võiks motiveerida sõbra toetav sõna või talle antud lubadus eesootava jalutuskäigu kohta, kutsu lähedane endaga järgmisele treeningule või pikemale jalutuskäigule kaasa. Sõbrad ja pereliikmed võivad olla toeks järjepidevuse säilimisel ning saavad pakkuda tuge ka seatud eesmärkideni jõudmisel.

Hoia siht silme ees

Just järjepidevus on tervislike harjumuste kujundamisel võti, mis võimaldab sul elada tervislikku elu ja nautida seda täiel rinnal just nende inimestega, kellest kõige rohkem hoolid. Kui oled juba alguses sõnastanud endale kõige olulisema – milleks sa seda teed? –, on hiljem lihtsam ka uuesti rööbastele saada ja parema tervise nimel tegutseda. Seega jää oma eesmärgile kindlaks ka siis, kui vahepeal takerdud või kaotad ajutiselt teekonna alguses pulbitsenud motivatsiooni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.