Kurb tõde: paljud II tüüpi diabeetikud jätavad ravi intensiivistamisel ravimi võtmata

Kuivõrd II tüüpi diabeedi puhul on tegemist progresseeruva kroonilise haigusega, ei pruugi glükeemilise kontrolli saavutamiseks piisata monoteraapiast.Foto: Shutterstock

II tüüpi diabeet on krooniline progresseeruv haigus, mis võib põhjustada raskeid tüsistusi ja terviseprobleeme. Kuigi ravimid aitavad haigust kontrolli all hoida ning kaasuvaid tervisemuresid edasi lükata või ennetada, selgub värskest uuringust, et koguni 40% II tüüpi diabeetikutest ei järgi ravi intensiivistamise korral uut raviskeemi ning jätab uue ravimi võtmise pooleli. 

Ravi intensiivistamine on vajalik

Kuivõrd II tüüpi diabeedi puhul on tegemist progresseeruva kroonilise haigusega, ei pruugi glükeemilise kontrolli saavutamiseks piisata monoteraapiast. Seetõttu võib tarvis minna ravi intensiivistamist, mis tähendab, et ravieesmärgi saavutamiseks tuleb lisaks tuttavale ravimile tarvitada ka mõnda teist ravimit. Kuigi suurele hulgale II tüüpi diabeediga patsientidest on ravi intensiivistamine ühel või teisel eluhetkel vajalik, tuleb see siiski sageli halva üllatusena.

Värskelt avaldatud Northwestern University uuringust selgub, et ligikaudu 40% II tüüpi diabeetikutest ei pruugi ravi intensiivistamisega kaasa tulla: ehkki arst on uue ravimi välja kirjutanud, jäetakse see sageli raviskeemi lisamata või loobutakse kasutamisest teatud ajaperioodi jooksul. Uuring viidi läbi USA patsientide seas ning on selle läbiviijate sõnul esimene, mis nii suures osakaalus ravi mittejärgmise välja toob.

Kuigi uuringust ei selgu, miks patsiendid ravi omapoolselt katkestasid, aitab see siiski juhtida tähelepanu probleemile, mis puudutab väga suurt osa kõikidest diabeediga patsientidest. Näiteks esineb teatud inimestel diabeediravimite kasutamisel kõrvaltoimeid, millest tuleks raviarstile teada anda, kuid sageli jõutakse individuaalsele otsusele ravi ise katkestada. Seetõttu on väga oluline suhelda raviarstiga ka võimalikest probleemidest ja kõrvaltoimetest, mida ravimid põhjustada võivad.

Kui ravi pole piisav või seda ei järgita, võivad tekkida tõsised tüsistused

Kuid mis juhtub, kui arsti määratud raviskeemi pikema ajaperioodi jooksul ei järgita? Kuna II tüüpi diabeet vajab igapäevast tähelepanu, võib ravimitest loobumine või raviskeemi mittejärgmine põhjustada erinevaid terviseprobleeme. Nendest üheks kõige sagedasemaks tervisemureks on hüperglükeemia ehk kõrge veresuhkur ja sellest põhjustatud tüsistused, mida leidub väga palju. Näiteks võivad välja kujuneda erinevad südame-veresoonkonna haigused, aga ka silma-, neeru- ja närvikahjustused.

Mida kauem püsib veresuhkur liiga kõrge, seda kiiremini tekivad ka tõsised terviseprobleemid, mis vajavad varem või hiljem kõrgendatud tähelepanu. Just seetõttu tõuseb olulisele kohale raviskeemi ning raviarsti poolt ettenähtud soovituste järgimine, kuna ebaõnnestunud ravi korral võivad soovimatud muutused tervislikus seisundis siiski tekkida. Väga oluline on rõhutada, et II tüüpi diabeedi puhul on tervis paljuski inimese enda kätes, kuna ravimotivatsioon ning diabeediga seotud teadmised ja oskused võivad ravitulemust väga palju mõjutada.

Ravi kõrval on tähtis tervislik eluviis

Lisaks ravimitele on II tüüpi diabeedi ravis kesksel kohal tervislik eluviis. Siin on mõned soovitused, kuidas haigust ohjeldada ning veresuhkru kõikumisi vältida:

  • Loobu kahjulikest harjumustest nagu suitsetamine, alkohol 
  • Sport ja füüsiline liikumine suurendavad organismi tundlikkust insuliini suhtes ning alandavad veresuhkru taset 
  • Toitu tervislikult ja täisväärtuslikult, väldi kiiresti imenduvaid süsivesikuid ning järgi taldrikureeglit. Söö võimalusel 4–5 korda päevas väikeste portsjonitena, et veresuhkrut stabiliseerida
  • Maga vähemalt 6–8 tundi ööpäevas

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.