Miks juuksed halliks lähevad ja kuidas peatada nende vananemist?

Miks juuksed vananevad?Foto: Salonshop

Kes meist poleks kuulnud ütlust, et vanus on kõigest number passis. Olgu selle numbriga kuidas on, tõsi on ka see, et isegi kui 50 on uus 30, toovad aastad endaga kaasa mitte ainult kogemusi, vaid ka silmnähtavaid muutuseid meie väljanägemises ja enesetundes.

Täpselt nagu nahk, mis vanemaks saades rohkem hoolt ja tähelepanu nõuab, reageerivad ealistele muutustele ka juuksed. Veel enne kui on märgata esimesi valgeid juuksekarvu, muutuvad juuksed õhemaks, kaotavad läiget ja sära ning on tuntavalt kuivemad, hapramad ja kahusemad.

Ning ehkki me ei saa peatada aega, saame siiski ennetada geneetikast, keskkonnamõjudest ja elustiilist tingitud vananemise ilminguid, et pidurdada nende süvenemist ja hoida oma juukseid elastsete ning säravatena igas eas. Kuid mis täpsemalt toimub juustega vananedes?

Mis täpsemalt toimub juustega vananedes?

Muutused juuste värvuses

Juuste vananemist seostatakse sageli just nende valgeks (rahvakeeli “halliks”) minemisega. Juuste naturaalne värv moodustub juuksejuures asuvates pigmendirakkudes, vananedes aga lõpetab juuksejuur melaniini pigmendi tootmise, mistõttu pigmendirakud kaovad ja juuksed muutuvad valgeks ning tuhmimaks. Olulist rolli võivad selles mängida näiteks geenid. On inimesi, kes avastavad juba 20ndate alguses esimesed hallid karvad, aga on neidki, kel veel 90neselt oma juuksevärv alles.

Juuste enneaegset valgenemist võivad põhjustada nii hormonaalne tasakaalutus ja autoimmuunhaigused kui ka suitsetamine ja ebatervislik toitumine. Kui levinud müüt “stress tekitab halle karvu”, pole teaduslikku kinnitust leidnud, on siiski täheldatud pikaajalise oksüdatiivse stressi rakkude normaalseid funktsioone kahjustav toime. 

Ehkki kõige lihtsam meetod hallide karvade vastu võitlemiseks võib tunduda nende välja tõmbamine, pole see hea mõte. Esiteks ei teki halli karva asemele kunagi “õiget värvi” karva ja teiseks ei pruugi välja tõmmatud karva asemele enam üldse uut kasvada. Rääkimata sellest, et selline teguviis võib peanahale stressi põhjustada. 

Kui hallikad karvad pole sinu maitse, on ainuõige lahendus juuste värvimine. Meelepärase tooni saad välja valida siit

Aeglustub juuste kasv

Täpselt nagu vanusega aeglustub naharakkude uuenemine, pikendab juuksefolliikulite aeglustunud aktiivsus ka juuste kasvamise protsessi. Juuksed kasvavad keskmiselt 1,25 cm kuus, kõige kiirem on juuste kasv 15–30 eluaasta vahel ning juustekasv aeglustub pärast viiekümnendat eluaastat. 

Tasub teada, et juustekasvus eristatakse sõltumata vanusest kolme faasi:

  • Juuksekasvu aktiivne faas ehk anagen kestab üldjuhul 3–5 aastat. Just selles faasis toimub 90% juuste kasvust. 
  • Vahefaas ehk katageen kestab umbes 10–15 päeva. Selles faasis toimub üleminek kasvufaasilt puhkefaasi.
  • Puhkefaas ehk telogen kestab keskmiselt 100 päeva. Selles faasis juuksed kas kukuvad välja või tõugatakse kohalt uute, kasvamist alustanud juuste poolt. Reeglina on selles faasis üheaegselt umbes 10% juustest.

Juuksed muutuvad õhemaks ja hõredamaks

Vanusega juukse folliikulid nõrgenevad, mistõttu muutuvad juuksed õhemaks ja hõredamaks.

Juuste struktuur muutub hapramaks

Vananemisest põhjustatud kollageeni taseme langus mõjutab juuste elastsust ja tugevust, muutes need vastuvõtlikumaks kahjustustele ja lõhenemisele, mistõttu kipuvad juuksed murduma ning on raskesti käsitsetavad.

Loe juuste struktuuri kohta rohkem SIIT.

Juuksed muutuvad kuivaks

Vanusega väheneb peanaha rasutootmine, mis võib põhjustada juuste kuivust ja juukseotste lõhenemist ning võib juuksed muuta kergemini murduvaks.

Soovitame proovida Joico YouthLock sarja, mis on loodud pakkuma lahendust just juuste vananemisest tingitud probleemidele ning muudab tänu toodete koostistes sisalduvatele hoolikalt valitud toimeainetele kuivad ning elastsuse kaotanud juuksed tugevamaks ja kergemini käsitsetavaks ka küpsemas eas.

Muutused peanahas 

Peanaha verevarustus aeglustub ning võib põhjustada kuivust, sügelemist ja peanaha tundlikkust.

Põhjaliku ülevaate peanaha tüüpidest, seisunditest ja hooldusest leiad SIIT.

Tekstuurimuutused

Hormonaalsetest muutustest tingituna võib muutuda ka juuste tekstuur. Näiteks võivad lokid kaotada oma volüümi ja nooruses juustele liikuvust ja mahtu lisavad lained taanduda. 

Loe juuste tekstuuri kohta rohkem SIIT.

Suureneb tundlikkus kemikaalide suhtes

Vananedes võib juuste suurenenud tundlikkus kemikaalidele nõuda ettevaatlikumat lähenemist värvimisele või muudele keemilistele protseduuridele. 

Keemiliste protseduuride juukseid kahjustava toime ärahoidmiseks või juba kahjustatud juuste hoolduseks soovitame Addmino-18 juukseid taastavat ning kahjustusi ennetavat hooldust. Kolme Eesti naise kasutajakogemuse kohta saad lugeda SIIT.  

Salongihoolduse kasuks otsustades soovitame end kasutatavate värvidega kurssi viia. Soovitame innovaatiliste lahenduste poolest hinnatud tippkvaliteeti pakkuvaid Joico ja Difiaba värve. 

Iseseisvalt juukseid värvides soovitame Tints of Nature orgaanilisi looduslike koostisega värve. 

Väheneb vastupanuvõime välismõjudele

Vananemine muudab juuksed vastuvõtlikumaks päikesekiirgusest, kuumtöötlemisest, saastatusest ja muudest keskkonnamõjudest tingitud kahjustustele. 

Oled ju kuulnud, et parim kaitse on ennetus, seega ära oota, kuniks kahjustused on tekkinud. Kui nooruses andestab keha meile nii mõndagi, siis vanusega suunatakse meid justkui ühesuunalisse liiklusesse, seega veendu, et kaitsed alati juukseid nii UV-kiirguse kui kuuma eest ning lase juustel võimalusel kuivada õhu käes.

Juuksed näivad tuhmid ja elutud

Juuksed võivad kaotada oma loomuliku sära ja tunduda tuhmid ning elutud.

Juuste sära ja tugevuse taastamiseks soovitame vananemismärke ilmutavatele juustele Joico YouthLock või Alterna Caviar sarja. Mõlemas sarjas on olemas nii palsamid, šampoonid, juuksemaskid kui kahjustuste eest kaitset pakkuvad tooted, mis mõeldud just selleks, et kiharad saaksid särada ka 40ndates, 50ndates… 

Vaata üle oma toidulaud 

Juuste puhul tasub teada, et juuksekarva nähtav osa ehk karvatüvik moodustub surnud keratiniseerunud rakkudest. Juuksekarva ainsat elavat osa, juuksejuurt, toidab vereringe, mistõttu ei saa juuste tervisest rääkides üle ega ümber ka sinu toidulauast. 

Selleks, et vältida juuste enneaegset vananemist soodustavat toitainete defitsiiti, hoolitse, et sinu menüüsse kuuluks palju värskeid puu- ja köögivilju, kvaliteetseid rasvaallikaid, nagu näiteks oliiviõli ja lõhe, ning et saaksid toidust võimalikult piisavalt vitamiine ja mineraale – nii teed head nii oma kehale, juustele kui meelele. 

Suured muutused saavad alguse väikestest sammudest

Juuste ja peanaha tervise seisukohast on oluline kasutada kvaliteetseid juuksehooldustooteid, nii kindlustad, et juuksed liiga agressiivsete toodete kasutamise tulemusel kuivaks ega hapraks ei muutuks ja hoiad ära kahjustustest tingitud enneaegse vananemise. 

Oodatud muutused juuste tervises ja välimuses ei tule kindlasti üleöö, kuid pisikesed muudatused sinu toidulaual, juuksehoolduse rutiinis ja harjumustes aitavad kindlasti juuste vananemist aeglustada. 

Tutvu juukseprofessionaalide poolt kiidetud Joico YouthLock sarjaga ja Alterna kaaviariekstrakti ja antioksüdantide segu sisaldava Caviar sarjaga ning anna oma juustele täiesti uus “hingamine”. 

Leia oma lemmikud ning kasuta promokoodi GEENIUS20 ja saad sõbrakuul kõik tavahinnaga tooted Salonshop e-poest 20% soodsamalt. NB! Registreeritud kasutajatele lisandub püsisoodustus 5% kõigile ostudele. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.