Kuidas käivad tööandjad kaasas heaolutrendidega ning kui palju selline investeering ettevõttele tagasi toob?

Uuringute põhjal on ilmne, et investeeringud töötajate heaolusse toovad ettevõttele rahalist tulu, parandavad ettevõtte tulemuslikkust ja suurendavad töötajate rahulolu.Foto: Shutterstock

Viimastel aastatel on töötajate heaolule keskendumine teinud läbi märkimisväärse muutuse ning saanud tööelu igapäevaosaks.  Enam ei ole palk alati A ja O – jõudsalt on olulisteks näitajateks tõusnud ka boonused, keskkond ja lisahüved.

Et töötajad oleksid rõõmsad ja ettevõte samal ajal edukas, on tööandjad hakanud suurendama just investeeringuid nii kogu ettevõtte kui ka iga indiviidi heaolusse ning tervisesse. Uurime lähemalt, kuidas käivad tööandajad kaasas heaolutrendidega ning kui palju selline investeering ettevõttele tagasi toob.

Ühest eurost saab mitu

Investeeringud töötajate heaolusse toovad ettevõtetele nii pikas kui lühikeses perspektiivis otsest tulu. Maailma Majandusfoorumi uuringu kohaselt võib iga töötajate heaoluprogrammidesse investeeritud euro teenida 2,30 euro suurust investeeringutasuvust (ROI ehk Return on Investment) tänu vähenenud töölt puudumisele, paranenud efektiivsusele ning madalamale stressile. Erinevate teistegi uuringute kohaselt (Harvard Business Review) on investeerimine tervisesse tasuvus alati kasumlik ning võib sõltuvalt töö- ja ROI uurimisvaldkonnast ulatuda kuni kuuekordseks. 

ROI on peamiselt tingitud erinevate tervisele suunatud heaolualgatuste positiivsest mõjust töötajate füüsilisele ja vaimsele heaolule ning üldisele tööga rahulolule.

Tervishoiuinvesteeringute tõus ja tähtsus

Töötajate heaolu tunnustamine organisatsiooni edu tähtsa tegurina tõusis esile 20. sajandi lõpus ja on sellest ajast alates olnud üha suuremas rollis.

21. sajandil on veel lisaks toimunud paradigma muutus, milles ettevõtted hakkasid suhtuma töötajatesse kui olulisse ettevõtte vara osasse, mitte ainult tööjõuga seotud ressurssi. Kasvav teadlikkus töötajate heaolu ja tootlikkuse vahelisest seosest koos areneva ühiskonna suhtumisega töö- ja eraelu tasakaalustamisse on lükanud hoo sisse tervise- ja heaoluinvesteeringute kasvuks, mis on muutunud paljude ettevõtete igapäevaosaks. 

Eelised ettevõtetele

Ettevõtted, kes investeerivad töötajate heaoluprogrammidesse, saavad lisaks ringiga tagasi tulevale kasumile tunda erinevaid hüvesid. Peamine neist on töölt puudumise vähenemine haiguspäevade tõttu, mille tulemuseks on tootlikkuse paranemine.

PwC ja American College of Occupational and Environmental Medicine uuringud on leidnud, et heaoluprogrammid võivad vähendada haiguslehe võtmist lausa 25%. Lisaks on täheldatud töötajate kaasamise, tööga rahulolu ja töökohal püsimise määra suurenemist, mis aitab kaasa stabiilsemale ja motiveeritumale tööjõule.

Lisaks sellele on hüvede pakkumisega võimalik ettevõttel olla atraktiivne tööandja tööturul ning konkurentsitihedas keskkonnas paremini talentidele välja paista. 

Suurim võitja on töötaja

Heaoluinvesteeringute eesmärk on aga luua paremad tingimused ja võimalused töötajatele, et töö saaks tehtud efektiivsemalt. Parem füüsiline tervis, vähenenud stressitase ning parem töö- ja eraelu tasakaal suurendavad tööga rahulolu ja parandavad üldist elukvaliteeti.

Harvard Business Review uuring näitas, et hästi struktureeritud heaoluprogrammidega ettevõtted teatasid töötajate rahulolu 10% suurenemisest. Kuna töötaja veedab suure osa oma elust tööl, siis on tööandjal siiski olemas märkimisväärne roll inimese tervise edendamises.

Tervishoiuinvesteeringute tendents Euroopas ja Eestis

Kogu Euroopas on tööandjate poolt heaoluinvesteeringute tegemine ja rakendamine olnud pidevas kasvus. Euroopa töötervishoiu edendamise võrgustiku läbiviidud uuringu kohaselt on enam kui 70% Euroopa ettevõtetest mingil kujul heaolualgatusi ellu viinud.

Enim on ühtlast kasutuselevõttu märgata sellistes riikides nagu Rootsi, Holland ja Saksamaa, kus progressiivsed tööseadused ning töö- ja eraelu tasakaalu tähtsustamine on sillutanud teed ulatuslikele terviseprogrammidele, milles on sõnaõigus ka töötajatel ning mis pakub lisaväärtust tööle ja vabadust töötajale. 

Eestis tehakse samuti hoogsaid samme tervishoiuinvesteeringute suurendamiseks töökohal. 2018. aastal vastu võetud maksusoodustus ettevõtetele tervise- ja spordihüvitise jagamiseks on loonud soodsa pinnase, et pakkuda mingitki valikuvabadust töötajale, kuna maksuvabastuse alla kuuluvad nii spordi- ja treeningtegevused kui ka näiteks ravikindlustus ja füsioteraapia. Lisaks on hakanud mitmed Eesti tööandjad pakkuma üha paindlikkuma tööaega, tervislikke valikuid kontoris ning on avatumad kuulama töötajate endi soove.

Hüvede paremaks halduseks ja tervisliku töökeskkonna loomiseks on olemas keskkonnad, mis ühendavad lihtsa raamatupidamise, töötajate tervisetoetuse ning heaolule suunatud teenusepakkujad, et selle kättesaadavus oleks võimalikult lihtne. Eestis on selliseks pakkujaks Stebby – loe lähemalt Stebby eelistest SIIT

Mitmekesised heaoluhüved

Tööandjate pakutavad heaoluhüved hõlmavad mitmesuguseid valdkondi, mille eesmärk on parandada füüsilist, vaimset ja emotsionaalset heaolu. Nende hulka kuuluvad treeningu ja heaolu hüvitised, vaimse tervise tugiteenused, paindlik töökorraldus, kohapealsed spordirajatised ja juurdepääs tervislikele suupistetele.

Terviklik heaoluprogramm hõlmab nii ennetavaid meetmeid kui ka tuge, luues tervikliku lähenemise töötajate heaolule nii enne kui pärast võimalike probleemide teket. 

Investeering töötaja kohta

Tööandjate poolt heaoluprogrammidesse investeeritud summa sõltub sellistest teguritest nagu ettevõtte suurus, valdkond ja geograafiline asukoht. Euroopa töötervishoiu edendamise võrgustiku andmetel investeerivad ettevõtted Euroopas keskmiselt 200–400 eurot töötaja kohta aastas heaolualgatustesse. See investeering hõlmab mitmesuguseid teenuseid, sealhulgas terviseuuringuid, jõusaali liikmelisust, nõustamisteenuseid ja tervise töötubasid.

Eestis on maksimaalne maksuvaba summa tervisetoetuseks 400 eurot aastas, mis on jaotatud nelja kvartali vahel võrdselt. Seega on võimalik tööandjal pakkuda 100 eurot kvartalis tervise edendamiseks täiesti maksuvabalt. Samas on võimalik luua tööandjal lisaks pakutavale rahalisele hüvele ka viia läbi või pakkuda töökeskkonnas erinevaid ülalmainitud muutusi ja parandusi töötubadest kuni vaimse tervise toeni. 

Üleminek töötajate heaolu kui ettevõtte edu nurgakivi väärtustamise suunas on toonud kaasa tööandjate heaoluinvesteeringute märkimisväärse kasvu. Uuringute põhjal on ilmne, et need investeeringud toovad ettevõttele rahalist tulu, parandavad ettevõtte tulemuslikkust ja suurendavad töötajate rahulolu. Kuna trend kogub hoogu kogu Euroopas ja kaugemalgi on tööandja heaoluinvesteeringute ja üldise organisatsiooni edu vaheline suhe kujundamas töömaastiku tulevikku. 

Kui sul on huvi teha enda töökeskkonnas muutus, pakkuda töötajatele tervislikke lisahüvesid või tahad tutvustada sellist võimalust laiemalt, siis võta ühendust Stebbyga! Tutvu üle 9000 teenuse ja mitmete funktsioonidega SIIN

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.